Четири марки гуми, които принадлежат към премиум сегмента, направиха най-доброто представяне в теста за зимни гуми на на най-големия немски автоклуб ADAC. Ясно се открояват марките Continental, Dunlop, Goodyear и Michelin.

Изследвани са общо 32 модела от два размера – гуми за SUV от среден клас и компактни автомобили, пише auto-press. В размер 225/45 R17 четири гуми получиха оценка „добро“, единадесет „задоволително“ и една „лошо“ за цялостно представяне.

Continental WinterContact TS870 впечатли както по отношение на безопасността при шофиране, така и по отношение на екологичния си отпечатък. Michelin Alpin 6 постигна най-добрия рейтинг за екологичен баланс благодарение на големия пробег и ниското износване.

Goodyear UltraGrip Performance+ събра точки по отношение на тегло и разход на гориво. Dunlop Winter Sport 5 получи добра обща оценка въпреки леките слабости на мокри пътища.

Kormoran “Snow” постига най-високи оценки на сняг с грубия си протектор, но неговите качества на сухо и особено на мокро са неприемливи, казва ADAC. Следователно тази гума трябва да бъде класифицирана като „дефектна“. Той завършва на последно място в класацията на ADAC.

За гумата с размер 205/60 R16 общото заключение е добро. Седем от 16-те тествани гуми са оценени като добри, седем като задоволителни и две като незадоволителни.

Четири от гумите с добра оценка (Dunlop Winter Sport 5, Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip 9+ и Continental WinterContact TS870 P) бяха убедителни както по отношение на безопасността при шофиране, така и на екологичното представяне.

Lassa Snoways 4 и Austone Athena SP 901, от друга страна, бяха оценени като незадоволителни поради слабостите си в безопасността при шофиране.

Lassa се представи особено слабо на заснежени пътища, докато Austone постигна най-лошите резултати при управление, най-дългия спирачен път и най-лошите характеристики на аквапланинг на мокри пътища.

Както при теста на летните гуми за 2023 г., ADAC използва нова система за оценка – тя се състои от 70 процента „безопасност при шофиране“ и 30 процента „екологичен баланс“. Безопасността при шофиране е тествана на сухи, мокри и зимни пътища.

Износването, разходът на гориво и шумът са критерии за екологичния баланс. Теглото на гумата, абразивната маса и съдържанието на замърсители или сертификатът на производителя също са включени в тази степен.  https://auto.blitz.bg/