През XVIII в. те побирали парфюм и кърпичка, днес са визуален „писък“, предназначен за снимките в инстаграм
Ненапразно е казано, че в една дамска чанта може да бъде открито всичко. Затова колкото по-голяма е, толкова по-добре! Но знаете ли, че този тип аксесоар си има име? Казва се “хобо” (чанта с форма на полумесец – б. а.) чанта и е част от бохо стила. Терминът произлиза от концепцията за начина на живот на “хоботата” – хора, които по време на Голямата депресия често пътували, носейки вещите си на рамо в отпусната торба, вързана на пръчка. Разхлабеният “чувал” съчетавал практичност и безгрижен, бохемски дух.
Не само тогава, но и днес хобо моделите са популярни, защото са удобни и непретенциозни. Трудно е да не ги харесаш. Макси размерът побира всичко необходимо за деня на заетата жена – от любимата спирала до тефтера със задачи. На модния подиум обаче все повече изпъква и друг любимец, който изненадващо е абсолютен антипод на всички описани предимства досега.
Холивудски звезди като Риана, Джиджи Хадид и София Ричи Грейндж превърнаха в хит микрочантите. Симпатичният аксесоар, наподобяващ повече малък портфейл, би изкушил всяка кокетна дама да замени голямата си чанта. Какво ли може да се побере в нея, освен ключ за кола, бихте си казали вероятно. Въпросът е резонен, но е факт, че миниатюрните чантички са сред най-завладяващите явления в модата в момента. Те напълно
оспорват традиционните
представи за практичност
и ни карат да преосмислим аксесоарите като чисто стилово изявление на личността. Също като при “хобо”, идеята за тях не е съвсем нова.
През XVIII век жените носели ретикюли – нежни, малки торбички за основни вещи като кърпичка или парфюм. Тези ранни аксесоари били създадени повече за естетика, отколкото за полезност, като поставили основите за очарованието на микрочантите, каквито ги познаваме днес. Модерните миниварианти започват да набират по-голяма популярност през 90-те години, когато минималистичната мода акцентира върху основните вещи. Още тогава дизайнери като Фенди представят по-малки версии на своите емблематични модели, като Baguette, като с това поставят стила над вместимостта.
Много по-късно – през 2015 г., френският дизайнер Симон Порт Жакмюс създава чантата Le Chiquito – миниатюрен аксесоар, който моментално се превръща в хит по целия свят въпреки своята непрактичност. Чантата, която е твърде малка, за да побере повече от кредитна карта, е оценена заради игривите си пропорции и дръзкия дизайн. Днес тя е желана находка в колекцията на всеки ценител. Неслучайно Жакмюс е известен с това, че създава едни от най-емблематичните микрочанти, включително модели, по-малки от длан, но изпълнени с характер. През 2019 г. представя още по-миниатюрната Le Mini Chiquito, която е с допълнително умален размер.
Знаменитости и инфлуенсъри бързо разпознават микрочантите като символ на висшата мода, а това логично увеличава тяхната привлекателност. В социалните мрежи аксесоарът се оказва идеална част от външния вид, тъй като в инстаграм визуалното въздействие надделява над практичността. Преувеличено малкият размер на чантата се откроява на снимки, което я прави фаворит за модни блогъри, търсещи голяма ангажираност към публикациите си.
Дизайнери като Шанел, Луи Вюитон, Диор и Гучи също започват да предлагат умалени версии на своите класически модели. Микроверсиите позволяват на клиентите да притежават
емблематични
находки
на по-достъпна цена
Ексклузивни вариации като Micro Kelly на Ермес акцентират върху лукса, като едновременно с това съчетават изящна изработка и малък размер.
И все пак въпреки красотата си, микрочантите съвпадат с идеята за носене само на най-необходимото – или дори на нищо. Те изискват известна доза дисциплина. В тях няма място за смачкани касови бележки, полупразни кутийки с ментови бонбони и няколко балсама за устни. Носещият ги трябва да обмисли кои са абсолютно нужните вещи и да планира непредвидени ситуации, защото модната тенденция олицетворява повече от всичко концепцията “форма над удобство”. Точно затова критиците твърдят, че микрочантите са разточителни и прекалено показни. Някои дори ги възприемат като символ на парвенющина в модата. Но дизайнерите отговарят на неодобрителните коментари с хибридни предложения – минимодели, прикрепени към по-големи, или множество малки варианти, носени заедно. Така брандовете запазват екстравагантността, но добавят по-голяма ефективност.
Въпреки минусите основната идея на този тип аксесоар е да представя модата като изкуство, а не като практическа необходимост. Именно тази нефункционалност добавя усещане за изключителност. И макар всяка жена да знае, че това не е обичаен всекидневен аксесоар, желае да има поне едно такова малко “бижу” в гардероба си. Както казва един от дизайнерите на Фенди – италианецът Марко Занини, чантата е най-добрата реклама за една дама. Затова, когато я видите, не трябва да се замисляте дали е практична. Достатъчно е да я поискате.