КПКОНПИ ТЪРСИ 11.6 МЛН. ЛЕВА ОТ РУСНАК ЗА ПРИСВОЯВАНЕ НА ЖИЛИЩА В КРАНЕВО

0
882

 

Антикорупционната комисия реши да внесе искови молби за отнемане на имущество в окръжни съдилища в страната на обща стойност 12 499 244. 06 лв.

От тях 11 636 905.89 лева са срещу 62-годишния Алексей К., гражданин на Руската Федерация. През 2015 г. той е осъществил привидна сделка и е присвоил 86 жилищни имоти във ваканционен комплекс в с. Кранево, община Балчик. Искът е в Софийски градски съд.

Сделката е сключена от Алексей К. – в качеството му на управител и представляващ фирма „О.Т.7“ ЕООД, с посредничеството на пълномощник, а купувач е офшорна компания със седалище Република Белиз, Белиз сити. Прехвърлянето е осъществено в момент, в който едноличният собственик на капитала на дружеството (Международна инвестиционна банка – Москва), прави опити да го освободи като управител след констатирани измами и злоупотреби с повереното му за управление имущество.

След блокиране на регистърното производство, само в рамките на един ден, 86 апартамента са „продадени“ на офшорното дружество, за обща сума от 775 000 евро – средно по 4500 евро на ваканционен апартамент, без парите да постъпят в банката, собственик на дружеството – продавач. Алексей К. е привлечен като обвиняем от прокуратурата.

НДТ припомня, че в началото на 2019 г. Окръжната прокуратура в Добрич предаде на съд руския гражданин Алексей Кирянов, обвинен за длъжностно присвояване в особено големи размери – 11 460 615 лева, представляващо особено тежък случай. Престъплението е по чл.203, ал.1 вр. с чл.201 от НК. Поне до февруари 2019 г. Кирянов си бе в Русия, но властите там отказват съдействие на прокуратурата в Добрич с мотива, че руската държава не допуска нейни граждани да бъдат съдени в друга държава.

Алексей Кирянов е в основата на изграждането на тузарския комплекс „Марина бей” между село Кранево и Златни пясъци. Той намира инвеститори за изграждането на скъпия комплекс от ваканционни апартаменти, проектирани от испански архитекти. Купува парцела за 3.6 млн. евро и строителството започва. Изпълнението е луксозно и имотите се купуват на цени между 1000 и 1600 евро на квадрат.

Успехът увлича руския предприемач и той решава да разшири комплекса с още няколко блокчета. През месец март 2012 г. базираната в Москва Международна инвестиционна банка (МИБ) се включва със заем за 6.6 млн. евро, отпуснат при лихва от 12%. Руснакът не е директен кредитополучател, а е управител на фирмата, която е създадена със специалното предназначение да изпълни проекта – „Олд тауър 7“. След отпускането на кредита за строителство едноличен собственик на капитала й става банката.

Заради кризата, постепенно отношенията между Кирянов и МИБ се обтягат и на 19 януари 2015 г. банката решава да освободи Кирянов като управител и на негово място да назначи друг. Само че не успява да впише промяната в Търговския регистър, тъй като Кирянов подава жалба до съда в Добрич, с която постига спиране на вписването като вид обезпечителна мярка за бъдещ иск.

Докато тече обжалването и новото вписване е блокирано, Кирянов не стои бездеен и на 16 февруари 2015 г. руснакът сключва сделка пред балчишки нотариус, с която продава в пакет 86 апартамента от комплекса „Марина бей“ в Кранево, собственост на банката, на офшорката „Камерай”, регистрирана в Белиз, за сумата от 775 000 лева. Това означава, че всеки апартамент е продаден за смешните малко над 9 000 лева.

След реализирането на сделката Алексей Кирянов изчезва с парите. Собственици на продадените от него апартаменти основно са руснаци, но има и важни българи. НДТ