Танцови състави и ансамбли от страната се надпреварваха в Разград за класиране във финалния концерт “Топ 10 Български танцов фолклор“. Градът за втора поредна година домакинства полуфиналния етап от танцовата надпревара. Националният конкурс за фолклорни танцови състави и ансамбли, представящи обработен танцов фолклор, е организиран от „Фолк уърлд“. Изданието през 2025 г. е във възрастовата категория над 16 г. Етапът в Разград се проведе с подкрепата на кмета на Община Разград Добрин Добрев и съдействието от страна на Капанския ансамбъл с директор Светослав Стойчев.
Общо 18 танцови състава преминаха селекцията и достигнаха до полуфинала. Десет от тях премериха сили на полуфинала в София, който беше на 30 март, заяви в началото водещата на събитието Никол Бойчева. Останалите осем състава от различни краища на България показаха своето изпълнителско майсторство днес в Разград. На сцената на Общинския културен център в Разград танцуваха Ансамбъл „Българи“ от Варна, Танцов състав „Българче“ от Челопеч, Фолклорен ансамбъл “Гергана” от Варна, Фолклорен танцов ансамбъл „Детелини“ от Павел Баня. Своето изкуство представиха също Фолклорен ансамбъл „Мизия“ – Плевен, Ансамбъл „Настроение“ – Стара Загора, Фолклорен танцов театър „Родина“ – Варна и Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче“ – Русе. Според правилата на конкурса осемте състава танцуваха анонимно, без да се обяви името им при излизане на сцена. Всеки един от тях представи по два танца, като единият бе задължително от фолклорната област, от която е съставът.
Изпълненията на участниците оценява жури с председател проф. д-р Даниела Дженева и членове Любчо Василев и Петър Димитров. Всички танцови състави, участници на полуфинала в Разград, получиха почетни грамоти, които им бяха връчени от директора и организатор на танцовия форум Емил Димитров. Благодарствени грамоти за подкрепата и съдействието Разград да домакинства конкурсния спектакъл получиха също кметът на Общината Добрин Добрев и директорът на Капанския ансамбъл Светослав Стойчев. В началото полуфиналисти, организатори и публика бяха поздравени с танц, изпълнен от Градския мажоретен състав към Центъра за работа с деца в Разград. Със светещи пойове момичетата изписаха на сцената „ТОП 10”. Техният ръководител Емилия Борисова също беше удостоена с грамота.
Резултатите от двата полуфинала ще станат ясни на 15 април. До финала ще бъдат допуснати десет състава от страната. Той ще се състои във Варна през юни, в Деня на българския фолклор. Тогава ще бъде обявен носителят на титлата „Най-добър самодеен фолклорен ансамбъл в България за 2025 г.“.
/РН/