НИКОЛАЙ ИВАНОВ С ПОВИКВАТЕЛНА ЗА МЪЖКИЯ НАЦИОНАЛЕН ОТБОР ПО ВОЛЕЙБОЛ

Волейболистът на Добруджа 07 Николай Иванов получи първа повиквателна за мъжкия национален отбор на България, информираха от добричкия клуб. Младият ни талант е сред избраниците в разширения списък с играчи на селекционера Джанлоренцо Бленджини за предстоящия лагер и контроли на националния ни тим.

Това е поредното признание за успешната работа в школата на Добруджа, която продължава да развива волейболни таланти. Припомняме, че сред избраниците на националния селекционер за мачовете от Лигата на нациите през месец юни бяха други двама добруджанци – централният блокировач Илия Петков и либерото Дамян Колев.

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ СПАРТАК (ВАРНА) В ПЪРВАТА СИ КОНТРОЛА

Спартак (Варна) победи Добруджа с 1:0 в първата контролна среща от предсезонната подготовка и за двата тима. Единствения гол в мача вкара Даниел Начев в 40-ата минута. Той шутира към вратата на Добруджа след многоходова акция на „соколите“, а топката рикошира в Кардозо и влезе в мрежата. В 62-рата минута след страхотна атака на Добруджа Китан Василев пропусна да изравни резултата, след като ударът му улучи страничната греда.

Дебют с жълто-зеления екип направи новото попълнение на Добруджа – Мишаел Алвес, който пристигна в Добрич от отбора на Черно море.

Съставът на Добруджа: Г. Аргилашки, Б. Костов, Д. Пиргов, Н. Желязков, З. Серафимов, П. Георгиев, Мишаел Алвес, Л. Кардозо, А. Иванов, Хосе Силва, А. Димитров (резерви: В. Боев, К. Василев, Дж. Никълъс, П. Ганев, Иво Минчев, И. Жечков, П. Славков, А. Андреев, Д. Димитров, Г. Григоров).

Следващата контрола на добричкия тим е на 26 юни с Дунав (Русе). Уговорени са още четири проверки по време на предсезонната подготовка – на 29 юни с Фратрия, на 6 юли с Несебър, на 10 юли с Черно море II и на 13 юли с елитния Черно море.

ЗЛАТО И СРЕБРО ЗА БК „БОРИС ГЕОРГИЕВ – МОКАТА“ ОТ ШАМПИОНАТА В ПЛОВДИВ

Пловдив бе домакин на Държавния личен шампионат по бокс за девойки и младежи до 18 години. Първенството премина при много сериозен интерес и с равностойни срещи.

Близо 160 таланти от над 60 клуба от цялата страна взеха участие в шампионата. Те бяха наблюдавани и от треньорите на националните отбори, които имаха за цел да отсеят най-добрите, за да ги включат в своите селекции, информира sportal.bg.

Отлично в първенството се представиха състезателите на добричкия боксов клуб „Борис Георгиев – Моката“, които спечелиха два медала – златен и сребърен. Пресияна Данаилова триумфира с шампионската титла в категория до 63 кг, а Мирослава Росенова зае второ място в категория до 50 кг.

ПЕТО МЯСТО ЗА ГАБРИЕЛА ПЕТРОВА В МАДРИД

В битката за олимпийска квота Габриела Петрова се класира пета на международния турнир в Мадрид на 21 юни. Десет дни преди да станат ясни участниците в леката атлетика на Олимпийските игри в Париж, Петрова е на 29-о място (32 квоти) в класацията на троен скок. В испанската столица 31-годишната атлетка от Локомотив (Пловдив) направи опит от 13.98 (-0.3) и след това рискува за по-висок метраж с пет фала.

Състезанието спечели французойката Илинойс Джуламе, която спечели бронзовия медал на Европейското първенство в Рим 2024, когато скочи 14.43, за да измести Александра Начева от позиция за медал. Джуламе постигна 14.39 (1.0) в най-силния си скок и направи още два опита над 14 м. Ана Пелетейро-Кампоаре (Испания), която спечели европейската титла в Рим, остана втора с 14.36 (-0.1), а европейската шампионка в зала Тугба Данишмаш (Турция) зае третото място с 14.10. Пред Габриела Петрова завърши и Габриеле Соуса (Португалия) с 14.04 (0.4).

Петрова стана шеста на еврошампионата в Рим с 14.16 и е на 12-то място  в световната ранглиста за годината с резултат 14.38.

За Олимпийските игри се взима средният резултат от петте най-силни резултата в квалификационен период от 1 година или трябва да се покрие норматива от 14.55.

Следващият старт на Габриела Петрова е на рождения й ден 29 юни на националния шампионат за мъже и жени във Велико Търново. atletikabg.com

НАЧО СЕ РАЗДЕЛЯ С РЕАЛ (МАДРИД) СЛЕД 23 ГОДИНИ ВЯРНА СЛУЖБА

Капитанът на Реал (Мадрид) Начо Фернандес със сигурност напуска клуба, а следващият му отбор ще е новакът в саудитската елитна дивизия Ал-Кадсия, съобщават испанските медии и трансферният експерт Фабрицио Романо. 34-годишният бранител е истинска легенда за Кралския клуб, в който е прекарал близо 23 години от живота си – още от ранна детска възраст. Начо спечели 26 трофея с Реал, като има 364 мача и 16 гола за “лос бланкос”.

Сега договорът на футболиста изтича и той ще напусне като свободен агент в посока Саудитска Арабия. Контрактът на Начо с Ал-Кадсия ще е до 2026 г, като играчът вече е преминал медицинските прегледи. Саудитският клуб спечели промоция в саудитското елитно първенство и не крие амбициите си. Треньор на тима е испанецът Мичел, а испанската колония се допълва от стража Йоел Роблес и централния бранител Алваро Гонсалес.

С ДВА ТАЙБРЕКА СИНЕР ПРЕБОРИ ХУРКАЧ ЗА ТРОФЕЯ В ХАЛЕ

Яник Синер триумфира на турнира по тенис на трева в Хале (Германия) с награден фонд от 2 255 655 евро. На финала лидерът в световната ранглиста се наложи трудно със 7:6 (8), 7:6 (2) над Хуберт Хуркач.

Двубоят премина без нито един пробив, като в първия тайбрек младият италианец спаси един сетбол и след това поведе в резултата при 10:8. Решителният 13-и гейм от втората част премина под диктовката на Синер, който триумфира в двубоя от първата си възможност след час и 51 минути игра.

Това е първа титла на тревни кортове за Синер, който стана общо осмият тенисист в историята, спечелил първия си турнир веднага след като се е изкачил на първа позиция в класацията на АТП.

Хуркач и Синер бяха партньори на двойки в Хале през тази седмица и достигнаха до втория кръг. Това е трети успех за италианския тенисист в общо пет двубоя срещу поляка.

„Всичко това означава наистина много за мен, защото Хуби се представи много силно. Знаех, че трябва да сервирам много добре. Имаше няколко изключително важни разигравания. Щастлив съм, защото дадох най-доброто, което мога в тези мигове. Доволен съм, защото печеля първа титла на тревни кортове. Чувството е повече от хубаво“, коментира Синер след края на решителната среща.

Хуберт Хуркач, който се намира на девето място в световната ранглиста, има осем спечелени титли в своята кариера. 22-годишният Яник Синер вече е с 14 шампионски трофея.

ПЕГУЛА Е ШАМПИОНКА В БЕРЛИН

Поставената под номер 4 в схемата Джесика Пегула спечели турнира по тенис на трева в германската столица Берлин с награден фонд от над 802 хиляди евро. Американката отрази цели пет мачбола и се наложи трудно с 6:7 (0), 6:4, 7:6 (3) срещу рускинята Анна Калинская.

В решителния сет Пегула, която е на 5-о място в световната ранглиста, показа здрави нерви и успя да се наложи над Калинская след тайбрек, като преди това рускинята имаше пет възможности да спечели титлата, но се провали. Срещата продължи 2:33 часа и бе изпълнена с емоции за радост на феновете по трибуните.

По-рано през деня Пегула елиминира лидерката в схемата на състезанието Коко Гоф. Двубоят между двете американки бе прекъснат заради дъжд в германската столица. Пегула поведе в мача след 7:5 в първата част, а в тайбрека на втория сет отново имаше преднина от 3:1 точки. Мачът се доигра по обяд, а Пегула бе категорична със 7:2 точки, с което постигна успех в два сета.

СИЛНА РАННА АТАКА ДОНЕСЕ ПОБЕДАТА НА ВЕРСТАПЕН В ГРАН ПРИ НА ИСПАНИЯ

Много силна атака в първите обиколки на Гран При на Испания от страна на Макс Верстапен донесе победата на нидерландеца в състезанието на „Каталуния“. Още в спринта до първия завой той се справи с потеглилия от полпозишъна Ландо Норис, но и двамата бяха изненадани от Джордж Ръсел, който бе много агресивен в спирането за първата крива и поведе. В третия тур обаче пилотът на Мерцедес нямаше отговор за атаката на Верстапен с DRS, след което световният шампион влезе в един стратегически дуел с Норис за победата.

Британецът удължи първите си два стинта, но предимството в живота на неговите гуми не му бе достатъчно, за да се пребори с Верстапен, и на финала разликата между двамата бе 2.2 секунди в полза на нидерландеца. Подиума оформи Люис Хамилтън, който имаше по-добра стратегия от Ръсел и завърши пред съотборника си, който остана четвърти.

До самия финал Ръсел трябваше да се отбранява от Шарл Леклер, който бе с доста по-свежи гуми, но остана на 0.3 зад пилота на Мерцедес на петото място. Точки от Гран При на Испания взеха още Карлос Сайнц, Оскар Пиастри, Серхио Перес, Пиер Гасли и Естебан Окон.

В генералното класиране след седмата си победа в десет старта от началото на сезона лидерът Верстапен увеличи своя актив на 219 точки. Второто място вече се заема от Норис, който изостава с 69 пункта от водача, а тройката с пасив от 71 точки от първото място допълва Леклер.

Сезонът във Формула 1 продължава следващата седмица с домашната за Ред Бул Гран При на Австрия.

FRANKFURT AM MAIN, GERMANY – JUNE 23: Niclas Fuellkrug of Germany celebrates as he acknowledges the fans after the UEFA EURO 2024 group stage match between Switzerland and Germany at Frankfurt Arena on June 23, 2024 in Frankfurt am Main, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

ФЮЛКРУГ СПАСИ ПЪРВОТО МЯСТО НА БУНДЕСТИМА В ДОБАВЕНОТО ВРЕМЕ

След като изигра силни първи два двубоя на Евро 2024, домакинът Германия бе на крачка от загуба в последния си мач в груповата фаза. Тимът на Юлиан Нагелсман играеше вяло и губеше от Швейцария във Франкфурт след гол на Дан Ндойе (29′). Този резултат се запази до 90-ата минута и при него „кръстоносците“ щяха да завършат на първата позиция в група „А“. Никлас Фюлкруг обаче изравни резултата във втората минута на добавеното време. Това означава, че Бундестимът ще срещне на 1/8-финалите втория отбор от група „С“, в която в момента лидер е Англия. Швейцария пък ще играе с втория от група „В“. Това ще е някой измежду Италия, Хърватия и Албания.

Швейцария няма загуба от Германия вече в четири поредни мача. Домакините не демонстрираха и малка част от енергията, хъса и доминацията, с които действаха в срещите с Шотландия и Унгария, а освен това защитата показа колебания при почти всички атаки на „кръстоносците“. Все пак, въпреки че липсваше креативност в тима на Нагелсман, Германия в края наложи натиск и успя да се добере до равенството. Преди двубоя имаше редица твърдения, че е по-добре Бундестимът да не завърши като победител в групата, за да избегне по-тежки съперници в следващите фази, но при всички положение домакините показаха феърплей.

ДРАМАТИЧЕН УСПЕХ ЗАПАЗИ НАДЕЖДИТЕ НА УНГАРИЯ НА ЕВРО 2024

Унгария стигна до изключително драматична победа с 1:0 над Шотландия и запази шансовете си за класиране за осминафиналите на Евро 2024. Резервата Кевин Чобот реализира победния гол в десетата минута на продължението, когато Унгария организира отлична контраатака, започнала след ъглов удар за съперника. Шалай бе изведен зад защитата, напредна отдясно и намери Чобот, който след прецизен удар донесе победата на маджарите.

Причината да се играе толкова дълго след края на редовното време, бе неприятна ситуация в 78-ата минута, след която нападателят на маджарите Барнабаш Варга напусна терена на носилка, а състоянието му изглеждаше доста сериозно.

Така тимът на Марко Роси спечели първи точки на Евро 2024 и завърши на трето място в група „А“. Шансовете на отбора да продължи в следващата фаза обаче са сериозни. Шотландците останаха на последно място в групата с актив от една точка.

Довечера от 22.00 ч. са двубоите Албания – Испания и Хърватия – Италия.