Повече от 130 години мармотът Фил – „метеоролог“ от градчето Пънксътоуни в щата Пенсилвания, САЩ, прави традиционната си прогноза колко ще продължи зимата, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА. Обичаят датира още от 1886-1887 г. Вярва се, че ако Фил види сянката си, зимата ще продължи още шест седмици. Облачното време и липсата на сянка вещаят скорошно настъпване на пролетта. Събитието обикновено привлича между 30 000 и 40 000 души в Пънксътоуни. Към прочутия космат метеоролог се присъединяват и група ентусиасти, които всяка година слагат старовремски дрехи и цилиндри, за да наблюдават предсказанието на мармота. Прочутият Фил е прогнозирал времето над 130 пъти, като, логично, не един и същ мармот се изявява като метеоролог всяка година, а подбрано животно, което пресъздава персонажа. Според легендата обаче всяко лято мармотът е подхранван със специален „еликсир на живота“, направен по тайна рецепта, който му осигурява дълголетие. Прогнозата на времето на Фил привлича всяка зима хиляди посетители в градчето Пънксътоуни, станало известно с филма „Денят на мармота“ (на български преведен „Омагьосан ден“ – бел. ред.) с участието на Бил Мъри. Денят на мармота се отбелязва и на други места в щата, както и в други щати, сред които Джорджия и Охайо. В Джорджия като метеоролог се изявява мармот на име Генерал Борегар Лий. Косматият му колега в Охайо се казва Чък. Традицията води началото си от германските имигранти, заселили се в щата Пенсилвания през 19-и в. В родните им земи „предсказателят“ бил язовец, но тъй като това животно не се среща в Пенсилвания, ролята била поета от мармот.
Какво означава, ако мармотът се прибере обратно в дупката си, и при какви условия живее косматият метеоролог – БТА съобщава подробности за любопитния ритуал в емисията си „Забава и знание“.
Мармотът Фил предсказа, че пролетта ще настъпи след 6 седмици
Вашингтон/Панксутони, 2 февруари 2006 г. /БТА/ В градчето Панксутони, щата Пенсилвания, мармотът Фил днес по традиция предсказва кога ще настъпи пролетта в САЩ, съобщиха световните агенции. Според Фил тази година тя трябва да се очаква след 6 седмици.
Денят на мармота се чества всяка година на 2 февруари, но празниците продължават цяла седмица. Те започнаха на 28 януари, когато в пожарната на града бе изпечена и поднесена пуйка на всички желаещи.
Днес мармотът Фил излиза от дупката си след зимен сън, за да провери дали пролетта е настъпила. Ако времето е ясно и грее слънце, Фил вижда сянката си. Това означава, че пролетта ще настъпи след 6 седмици. Ако обаче времето е мрачно и мармотът не иди сянката си, пролетта ще дойде много по-скоро.
Благодарение на Фил местните жители разбират и какъв ще е климатът в близките дни, дори месеци. Ако мармотът влезе веднага обратно в дупката си, ще има застудяване. Ако остане известно време навън, снегът скоро ще се стопи и ще настъпи затопляне.
Главният „метеоролог“ на САЩ живее при изключително добри условия. В дупката му се поддържа определена температура. За животното се грижат ветеринарни лекари. На зверчето непрекъснато се дава храна – плодове и зеленчуци. Отличните грижи, които се полагат за Фил, личат и по теглото му – 9 кг, а в дивата природа теглото на мармота се движи от 6 до 8 кг.
Денят на мармота е стара традиция, която датира отпреди около 120 години. В Новия свят тя е донесена от германски имигранти. През ХIХ век в Германия тази роля се е изпълнявала от язовец. Но тъй като в Пенсилвания язовци няма, поверили задачата на мармот.
По данни на специалистите прогнозите на Фил се сбъдват само в 39% от случаите. Потвърждават го и наблюденията на това дали Фил е видял сянката си или не, извършвани от 1887 г. насам. За почти 100 години мармотът е видял сянката си 95 пъти, 14 не е успял, а записките, обхващащи период от 9 години, са загубени.
На практика обаче почти всеки жител на САЩ вярва, че мармотът е отличен метеоролог. Ненапразно му казват Ясновидецът на ясновидците, Мъдрецът на мъдреците и т.н. Самото градче Панксутони, където живее мармотът Фил, се нарича Световна столица на времето.
В чест на животинката в града е основан и Клуб на мармота от Панксутони. Членовете му, облечени в смокинг и с цилиндри на главата, всяка година се изкачват на Хълма на пуйката. През тази година за 120-и път това направиха 21 джентълмени.
На хълма Фил нашепва в ухото на един от тях какво ще е времето. След това прогнозата става обществено достояние. За да чуят предсказанията на Фил, в градчето се стичат американци от цялата страна. Разбира се, те са тук, за да участват в невероятното шоу, предложено от организаторите. Тази година то включва и музикални концерти, и фойерверки, и още куп приятни неща.
Новите технологии не успяха да повлияят на тази традиция, въпреки предложенията Фил да бъде заместен от машина:
Организацията PETA призова мармотът Фил да бъде заменен с робот
Ню Йорк, 29 януари 2010 г. /БТА/ Организацията PETA (Хора за етично отношение към животните) иска да замени мармота Фил, който всяка година на 2 февруари предсказва дали зимата ще е продължителна, с робот, съобщи Франс прес.
Дайте ваканция на Фил, призовава PETA на своя уебсайт. От организацията имат предвид традицията в Пунксътоуни, щата Пенсилвания, според която ако на 2 февруари мармотът Фил види сянката си, зимата ще продължи още 6 седмици. Както всяка година от края на 19 век, членове на Клуба на почитателите на мармота облечени във фракове ще се съберат, за да участват в ритуала. Животинката ще бъде разбудена от зимния си сън, за да излезе от бърлогата си. Ако Фил не види сянката си, това ще означава, че пролетта скоро ще настъпи.
Градът ще спечели, ако ползва робот, вместо животинката, се казва в писмо на ръководството на PETA до Клуба на почитателите на мармота. Ще дойдат туристи, а мармотът най-после ще може да спи спокойно през цялата зима, се допълва в писмото.
Това искане е смешно, заяви Уилям Дийли, ръководител на Клуба на почитателите на мармота пред „Ню Йорк дейли нюз“. „Този мармот е най-глезеният на планетата, добави фен. Всички негови събратя биха искали да са на мястото му.“
От 1887 г. Фил е виждал сянката си 97 пъти, а 15 пъти не я е виждал. За 9 години няма данни. Фил винаги прави прогнозите си в тържествена обстановка. Той е най-голямата зимна атракция в Пенсилвания.
Дори коронавирусът не прекъсва столетната традиция с прогнозата на мармота:
Коронавирусната пандемия няма да попречи на мармота Фил да направи традиционната си прогноза
Пънксътоуни, 2 февруари 2021 г. /БТА/ Никакви атмосферни условия и дори коронавирусната пандемия няма да попречат на мармота Фил – прочут фолклорен метеоролог от градчето Пънксътоуни в щата Пенсилвания, САЩ, да излезе днес от дупката си и да направи традиционната си прогноза, предаде Асошиейтед прес.
Легендата гласи, че ако Фил види сянката си на днешния Ден на мармота, зимата ще продължи още шест седмици. Облачното време и липсата на сянка вещаят скорошно настъпване на пролетта.
Събитието обикновено привлича десетки хиляди любопитни в градчето Пънксътоуни. Към прочутия космат метеоролог се присъединява и антуражът му – група ентусиасти, които всяка година слагат старовремски дрехи и цилиндър, за да наблюдават предсказанието на мармота. Тази година обаче е различна и заради коронавирусната пандемия спектакълът ще бъде виртуален.
Прочутият Фил е прогнозирал времето над 130 пъти. Технически не един и същи мармот се изявява като метеоролог всяка година, а подбрано животно, което пресъздава персонажа.
От „Клуба на мармота“, който организира честването, припомнят, че първата подобна прогноза датира от 1886 г. Медийното отразяване на събитието започва година по-късно. Оттогава, според наблюдателите, Фил е видял сянката си над 100 пъти. За останалите години липсват данни.
И ако според феновете му косматият метеоролог почти винаги познава, според истинските професионалисти със същия успех може да се прогнозира времето с хвърляне на монета…
БТА публикува и любопитни данни по случай Деня на мармота:
Пънксътоуни, 2 февруари 2018 г. /БТА/ (…)Ето и някои интересни факти по случай Деня на мармота, подбрани от Си Ен Ен, в. „Дейли експрес“, сайта СофтСкуулс:
– Смята се, че Денят на мармота води началото си от църковния празник Сретение Господне, чието честване е пренесено в САЩ от германски заселници. Отбелязва се всяка година на 2 февруари.
– Най-известното честване е в Пънксътоуни, Пенсилвания. Денят на мармота се отбелязва и на други места в щата, както и в други щати, сред които Джорджия и Охайо. В Джорджия като метеоролог се изявява мармот на име Генерал Борегар Лий. Косматият му колега в Охайо се именува Чък.
– В Канада водещото честване на Деня на мармота е в Уайъртън, Онтарио, където времето прогнозира албиносът Уили.
– Популярните космати метеоролози Фил и Уили живеят в контролирани хабитати.
– Фил от Пънксътоуни е известен още като Гадателя на гадателите, Мъдреца на мъдреците, Метеоролога на метеоролозите, Невероятния пророк на времето.
– През 1986 г. Фил е пътувал до Вашингтон, за да се срещне с президента Роналд Рейгън. През 1995 г. е гостувал в шоуто на Опра Уинфри.
– Представителите на семейството на мармотите понякога са нарича свирукащи прасета заради предупредителния сигнал, който издават при появата на хищник. Мармотите освен това подсвиркват и през размножителния си период през пролетта.
– Средната продължителност на живота на мармотите е между шест и осем години. „Дълголетието“ на Фил се приписва на вълшебен пунш, който косматият метеоролог пие през лятото.
– Мармотите, спадащи към семейството на катериците, се сдобиват с до шест бебета наведнъж, които живеят с майките си няколко месеца.
– Мармотите са растителноядни, умеят да се катерят по дървета и са отлични плувци.
– Въпреки че Фил е най-прочутият метеоролог сред мармотите, през последните години се нароиха доста негови имитатори. Ню Йорк също има свой мармот, чиито изяви обаче често са съпътствани от изцепки. През 2009 г., по време на годишната церемония, косматият метеоролог ухапа тогавашния кмет Майкъл Блумбърг. Пет години по-късно събитието се превърна в „травма парти“. Мармот на име Шарлот се изплъзна от хватката на градоначалника Бил де Блазио и се удари лошо при падането си на земята. Седмица по-късно животното се спомина от сериозни вътрешни травми.
– За увеличения наплив към Пънксътоуни, Пенсилвания, за честването на Деня мармота частичен принос има филмът от 1993 г. със същото заглавие с Бил Мъри и Анди Макдауъл в главните роли. У нас продукцията е популярна като „Омагьосан ден“.
– През януари 2010 г. – броени дни преди Фил да излезе от дупката си и да направи поредната си прогноза, защитници на правата на животните от PETA предложиха функциите му да бъдат поети от роботизиран мармот.
– Въпреки „напредналата“ си възраст, Фил се изявява активно в социалните медии като Фейсбук и Инстаграм(…)
В момента последователите на Фил в Инстраграм са над 20 хиляди. И тази година в градчето Пънксътоуни ще спазят ритуала с предсказването на времето от „Невероятния пророк на времето“. На сайта си от Клуба на мармота в градчето са публикували програмата на празника и отбелязват: „Днес Денят на мармота си остава това, което беше, когато традицията за първи път дойде на нашите брегове и намери своя път до Пънксътоуни. Ден, в който да приемете всичко малко по-малко сериозно и да разбиете зимната монотонност… поне за малко!“