„Това е ваксинационният национализъм. Развитите държави разполагат с голямо количество ваксини, но не ни дават, докато срокът им на годност изтече“, заяви преди няколко дни министърът на здравеопазването на Нигерия Файсал Шуаиб.
Нигерия получи повече от 2,5 милиона дози ваксина „Астра Зенека“ от Европа през октомври, но срокът на годност на почти половината от тях изтече през ноември. За да успокои опасенията на обществеността относно безопасността на ваксините, нигерийското правителство беше принудено да унищожи тези дози миналата седмица.
В Африка не само Нигерия е получила ваксини с изтекъл срок на годност от Запада. Статистиката на СЗО от юли тази година показа, че осем африкански държави са изправени пред същия проблем.
Пропастта в степента на ваксинация е най-голямата пречка пред настоящата борба в света срещу COVID-19. Оказването на помощ на Африка и другите недоразвити страни е неизбежна отговорност на международната общност, особено на големите държави. В това отношение Китай определя ваксините като световен обществен продукт, предоставил е близо 180 милиона дози на Африка, от което се възползват почти всички африкански страни. Неотдавна на министерска среща в рамките на Китайско-африканския форум за сътрудничество, страната обеща да предостави на Африка още 1 милиард дози ваксина.
Световната здравна организация призова през 2022 г. да бъде сложен край на пандемията. За целта международната общност трябва да постигне съществен напредък в справедливото разпределение на ваксините и мащабната ваксинация в страните с ниски и средни доходи.
Африка се нуждае от реална помощ, а не от дарения на ваксини с изтекъл срок на годност. Западните страни трябва да поемат отговорността и да предоставят на континента необходимото количество качествени ваксини като Китай и да положат усилия за изграждане на имунна бариера в целия свят. На фона глобализацията, ако една държава не е елиминирала инфекцията, то целият свят е в опасност. Когато западните страни помагат на Африка, те всъщност помагат и на себе си.
http://bulgarian.cri.cn/