Александър Вучич обяви победа на президентските избори в Сърбия на първи тур.
„Според нашите данни постигнах от 59,8 до 60,1%“, каза той на пресконференция в централата на Сръбската прогресивна партия в неделя. „Успях да направя това, което никой никога не е успявал да направи в Сърбия. Аз аз съм единственият, който спечели два пъти в първия кръг.
Коментирайки резултатите от парламентарните избори, Вучич отбеляза голямото влияние, което конфликтът в Украйна оказа върху тях. „Влиянието на украинската криза върху изборните резултати беше огромно, всичко се измести рязко вдясно. Сръбската прогресивна партия, поради отговорното си отношение, в крайна сметка получи по-малко гласове, защото не флиртуваше с хората. Ние ще вземете това предвид при формиране на властта и няма да включва тези, които злоупотребяваха безотговорно с настроенията на нашия народ, но всъщност никога не са донесли нищо на страната“, каза Вучич.
Той каза, че Сръбската прогресивна партия и техният коалиционен партньор Съюзът на войводинските унгарци получават достатъчно гласове, за да формират парламентарно мнозинство.
Политическият курс на страната
Външната политика на Сърбия предвижда присъединяване към Европейския съюз при поддържане на приятелски отношения с Москва и Пекин, както и развитие на връзки с Вашингтон. Белград възнамерява да запази военен неутралитет, като отказва да се присъедини към НАТО и други военно-политически блокове.
„Важното за европейците, и за руснаците, и за американците е, че ще продължим да водим политика на военен неутралитет, която получи огромна подкрепа и няма да влезе в никакъв военен съюз“, каза той.
Тази позиция предизвиква възражения на Запад, на Сърбия многократно се е карало да разбере, че европейската интеграция е възможна само ако са изпълнени две условия – това е признаването на независимостта на Косово и прекратяването на приятелските отношения с Русия. През последните години все по-често се чуват и упреци към Сърбия за активно сътрудничество с Китай.
„Вярвам, че сме изправени пред множество предизвикателства, но за Сърбия най-важното е да имаме добри отношения в региона, от друга страна е важно да продължим европейския път, но в същото време да не разрушаваме връзките с традиционните. приятели. Сега ни предстоят 4-5 години упорита работа и тогава нека хората решават, вярвам, че ще вземат правилното решение. Тогава ще има нови кандидати <…> които хората ще могат да изберете“, подчерта Вучич.
Сърбия и Русия
В същото време, посочи държавният глава, Сърбия ще се стреми да поддържа партньорски и приятелски отношения с Русия.
„Ние [с Русия] имаме добри, достойни отношения, ние се опитваме да поддържаме такива отношения, имаме партньорства в много области. Сега трябва да видим какво да правим по петролния въпрос, ще имаме преговори за цената на газа, ние сме Всичко, което е важно и за европейците, и за руснаците, и за американците е, че ще продължим да водим политика на военен неутралитет, която получи огромна подкрепа, и няма да влизаме в никакъв военен съюз“, каза Вучич.
„Във всеки случай гарантирам, че в Сърбия никой никога няма да изгони Достоевски от училищата, тъй като Достоевски е по-голям от всички останали писатели по света, взети заедно. Никой няма да изгони Чайковски от операта, защото няма никакъв смисъл. Така че ще се опитаме да поддържаме по възможно най-добрия начин не само коректни и партньорски, но и приятелски отношения с Руската федерация“, обясни Вучич.