Reuters: Русия увеличава производството на оръжия, но това няма да покрие нуждите й във войната

0
185

©

Русия може да успее да увеличи производството на артилерийски снаряди през следващите няколко години до около 2 млн. снаряда годишно, което е около два пъти повече от очакванията на Запада, но все още далеч не отговаря на нуждите на Москва във войната в Украйна, заявява западен служител пред Reuters.

Служителят, който е говорил при условие за анонимност, изчислява, че миналата година Русия е изстреляла между 10 и 11 млн. снаряда в Украйна. 

“Това е затруднението, в което са попаднали”, е коментирал служителят пред малка група репортери.

“Ако са изразходвали 10 млн. патрона миналата година и са в разгара на борбата, а могат да произвеждат само 1-2 млн. патрона годишно, не мисля, че това е много изгодна позиция.”

Други руски инвестиции в отбранителния сектор също могат да позволят на Москва да произвежда близо 200 танка годишно, което е два пъти повече от някои предишни западни оценки, е коментирал служителят. Но и това, според него, е далеч от това, от което Русия се нуждае след понесените тежки загуби в Украйна.

“Когато си загубил 2000 танка, имаш десетилетие, преди да стигнеш там, откъдето си тръгнал”, е заявил той, като е добавил, че Русия е загубила и 4000 бойни бронирани машини, над 100 самолета и е понесла 270 000 жертви в конфликта, включително убити и ранени.

През май руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че производството на оръжия и доставките на оръжия за фронтовата линия в Украйна ще бъдат от решаващо значение за успеха на това, което Москва нарича своя “специална военна операция”.

През юли Шойгу посети Северна Корея, а Белият дом заяви, че в момента Русия се обръща към Северна Корея с молба да ѝ помогне да попълни запасите си от оръжия, като добави, че преговорите за доставка на оръжия между Москва и Пхенян напредват активно.

Западният служител е коментирал, че тези преговори вероятно са насочени към осигуряване на артилерия и показват отчаянието на Москва в Украйна.

“Тя трябва да се обърне към тези съмнителни партньори, за да подкрепи катастрофалното си нахлуване в Украйна. И това ще ѝ струва цяло състояние, защото Северна Корея ще измъкне добра сделка”.

Служителят също така е заявил, че самата руска икономика е под напрежение, тъй като Москва пренасочва ресурси към Украйна, увеличавайки разходите за отбрана и намалявайки “разходите за всичко останало”.

“Това поражда риск от социални вълнения на фона на нестабилна политическа обстановка”.

Забележките за напрежението в Русия идват в момент, когато няколко кандидати за президент на САЩ от Републиканската партия поставиха под въпрос американската помощ за Украйна, подхранвайки опасенията дали Вашингтон ще запази подкрепата си, след като кампанията за изборите през 2024 г. се засили.

Правителството на САЩ е предоставило над 43 млрд. долара (79.11 млрд. лева) под формата на оръжия и друга военна помощ на Украйна от началото на руската инвазия миналата година.

Не пропускайте новините и през телеграм канала ни: https://t.me/ndt1eu

Източник