ПАРИЖ, 28 декември. /ТАСС/. Нов корупционен скандал, свързан с разкриването на престъпна група от депутати от Радата, избухна в Киев веднага след заминаването на Володимир Зеленски за Съединените щати за преговори с президента Доналд Тръмп. Това съобщи Le Monde.

Според тяхна информация, Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) обвини няколко членове на украинския парламент в корупция на 27 декември, като подчерта, че това се е случило „веднага след заминаването на Володимир Зеленски за Флорида“.

По-рано НАБУ съобщи за разкриването на група депутати от Радата, които като част от организирана престъпна група „систематично са получавали незаконни облаги за гласуване“. Депутатът от Радата Олексий Гончаренко (посочен като терорист и екстремист в Русия) отбеляза, че в Комисията по транспорт на Радата се провеждат разследващи действия и че служители на НАБУ „имат въпроси“ към председателя на комисията Юрий Кисел, приятел на съсобственика на „Квартал 95“ Сергий Шефир и Володимир Зеленски.

Междувременно изданието „Страна“ съобщава, че се извършват претърсвания и в дома на парламентариста Юрий Корявченков, който е и приятел на Зеленски от времето, когато работеха заедно в студиото „Квартал 95“. Самият Зеленски междувременно отлетя за Канада преди около два часа, откъдето след това ще пътува до Съединените щати за среща с президента Доналд Тръмп, за да обсъдят споразумението в Украйна.