680 безработни в област Добрич са постъпили на работа през март 2023г.

0
164

На работа през март 2023 г. в област Добрич са постъпили 680 безработни лица. Над 96% (654) от тях се устроени на работа на първичния трудов пазар. През месеца в трудова заетост са устроени 85 младежи на възраст до 29 години, както и 31 продължително безработни лица (с регистрация в бюрата по труда над 1 година).

През март 2023 г. в бюрата по труда от областта са заявени 1539 работни места. На първичния пазар на труда са обявени 1464 работни места. Най-много от обявените през месеца свободни работни места са от сферата на хотелиерството и ресторантьорството (1072) и държавно управление (110). Следват селско, горско и рибно стопанство (81), преработващата промишленост (67). По мерки за заетост и схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” са заявени 75 работни места.

Равнището на безработица в Добричка област през март 2023 г. е 5,38%[1]. Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда от областта е 3 244, с 269 лица по-малко спрямо февруари 2023г. (3 513). В сравнение с февруари 2023 г. (5,82%) се отчита намаление от 0,44 процентни пункта в равнището на безработица.

В град Добрич броят на регистрираните безработни през месеца е 1 089, със 143 лица по-малко спрямо предходния месец (1 232). Равнището на безработица в града е приблизително 3,3%, като отчита спад от 0,42 п.п. спрямо февруари месец на 2023 г.  (3,72%).

 

Агенция по заетостта удължава изпълнението на проект „Солидарност“, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020.

Агенция по заетостта удължава изпълнението на проект „Солидарност“, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Така Агенция по заетостта ще продължи да оказва навременна подкрепа за бърза трудова интеграция на украински граждани, пристигнали в България след 24.02.2022 г.

Ще бъде удължена заетостта на включените в проекта украинци – вместо досегашните 3 месеца, субсидираната заетост ще бъде 6 месеца. Работодателите ще получават стимули за половината (½) от продължителността на субсидираната заетост, а не както досега – пропорционално на заетостта.

Останалите дейности по проекта, свързани с предоставяне на интеграционна добавка за настаняване и осигуряване на ментори, остават непроменени, така че всички участници да могат да продължат да се възползват от тях.

Условията за украинските граждани, които желаят да се включат в проекта, остават непроменени – те следва да се регистрират в Дирекции „Бюро по труда”, разположени на територията на цялата страна, и там – на място, да подават заявленията си.

При желание, работодателите, които вече имат сключени договори за осигуряване на заетост и са в период на изпълнение на субсидирана заетост или изплащане на стимули, ще могат да анексират договорите съгласно новите условия.

Заявлението за включване в Проекта, както и приложенията към него, се подават само чрез електронна платформа от работодателите, желаещи да наемат лица от целевата група. Приемът на нови заявления ще се реализира до изчерпване на финансовия ресурс, като периодът на заявените услуги следва да съответства на горепосочените промени.

Подробна информация за новите условия за „Солидарност“ може да бъде намерена на официалната страница на Агенцията по заетостта, както и на информационните табла в дирекции „Бюро по труда” в страната.

 

Дирекция “Регионална служба по заетостта” – Варна