Повечето хора са сигурни, че знаят по какво едно момиче се различава от жената: сексуаления опит. Откъде точно разполагаме с тази информация, много от нас вече не помнят. Въпреки това, ние сме свикнали да вярваме, че по време на първия сексуален контакт хименът се къса и „първата нощ“ трябва да бъде придружена от набор от „сакрални“ симптоми, включително болка и кървене. Това събитие, социалният морал и нашето подсъзнание възприемат като повратна точка в живота на всяка жена.

А сега е изненада: нашите идеи за девствеността, за да я сложим леко, не са верни и са социална конструкция. Това заключение се подкрепя не само от културолози и философи, но и от гинеколози. Специалисти от Световната здравна организация и учени от университета в Минесота проведоха мащабно обобщаващо проучване на гинекологични прегледи от цял свят. Резултатите му са публикувани в сп. „Репродуктивно здраве“. Това са митовете, които те излагат на показ.

Мит номер 1

Хименът затваря входа на вагината и се разкъсва по време на първия секс. Това се нарича „загуба на девствеността“.

Всъщност, не. Това не винаги се случва. Понякога тази малка част от плътта частично затваря влагалището, а понякога дори не се затваря. Част от жените се раждат без никакви химени. Но дори и да присъства, тя не трябва непременно да се разпадне след първия секс: понякога се простира и понякога дори остава непроменена.

Мит номер 2

Задължително трябва да има кръв

Всъщност, не. Кръвта идва само от рани, затова хименът трябва да бъде от определен вид, а партньорът трябва да е упорит и груб. Тогава да – ще се скъса и няколко капки кръв ще паднат върху чаршафа. След това, между другото, тя може да се излекува, като всяка рана. Кръвта при първия секс е най-често защото жената не е достатъчно влажна. Това обикновено се разрешава с помощта на смазка, закупена в аптека.

Мит номер 3

Ако момичето по време на първия секс не е имало кръв, тогава химената вече е повредена. Например, поради конна езда или гимнастика.

Всъщност, не. В някои случаи, ако хименът е слабо опънат, то при определени видове физическа активност той може да бъде повреден. Но това е голяма рядкост. Най-вероятно момичето е било достатъчно овлажнено, или първоначалното състояние на девствената ципа е било с такава форма, че момичето и нейният партньор не са почувствали никакво разкъсване.

Мит номер 4

Девствените ципи с възрастта стават по-груби, така че е важно да загубите девствеността си (и по-добре – да се омъжите) възможно най-скоро.

Всъщност, не. През цялото време: най-често под влияние на хормони до 25 години или по-рано, ципата намалява по размер, атрофира и на практика изчезва независимо от това дали жената прави секс за един път в живота си или не.

Мит номер 5

Първият път трябва да е болезнен: всички са страдали – и вие ще страдате!

Всъщност, не. Болката по време на секс не е задължителна, въпреки че се случва. Болката най-често се случва, когато жената не е достатъчно възбудена, а нейният партньор не е твърде внимателен към нея и е небрежен. Понякога усещанията за разтягане или разкъсване на ципата наистина могат да бъдат неприятни, но сега знаем, че това не винаги се случва и болката не трябва да се счита за задължителна част от този „ритуал на посвещението“.

Мит номер 6

По вида на влагалището можете да определите дали пред вас стои девственица или не.

Всъщност, не. Основното заключение от изследването на специалистите на СЗО е именно, че традиционните методи за определяне на девствеността са безполезни. Разнообразнието от форми на химена е такава, че дори и опитен гинеколог не винаги е в състояние надеждно да определи дали е правило секс момичето, ако то не му каже.

Какво е важно да се разбере и помни:

Няма значение как изглежда хименът и не е нужно да се къса при първия полов акт, а кървенето не показва разкъсване. И според резултатите от изследването на гениталиите, не е възможно да се определи недвусмислено дали момичето прави секс или не. https://zdrave.to/