Речта на Мартин Лутър Кинг от 28 август 1963 г., останала в историята като „I Have a Dream“ и кръстена на цитат от речта, подтиква редица общественици да учредят, макар и неофициално, празник, посветен на мечтите . Днес той се празнува на 28 август и се нарича „Ден на мечтите“ или „Световен ден на мечтите“ .
Както знаете, Мартин Лутър Кинг е общественик и борец за свобода и равенство на гражданите пред закона, независимо от раса, националност, религия или друга принадлежност. Живеейки мечтата за човешкото равенство, Кинг посвещава целия си живот на осъществяването на мечтата си, превръщайки се в един от най-ярките символи на борбата срещу расовата дискриминация.
За много хора първата стъпка към успеха и реализацията е била мечта. За някои се ражда в детството, за други се стремят да запазят мечтата си и да й бъдат верни цял живот. В този смисъл мечтата действа като силен стимулатор на човешката дейност. Да, това не е единственият фактор, движещ действията и действията на човека, но без мечта животът на много хора би бил лишен от цел, насоки, скучен и безрадостен.
Често, когато се оценява ролята на мечтите в човешкия живот, възникват асоциации с творчеството на писатели на научна фантастика, много от чиито идеи, които изглеждаха като утопия по време на живота на автора, бяха успешно реализирани в бъдеще, превръщайки се в неразделна част от реалността живот. В този аспект мечтата за много хора се превръща в обект на стремеж и се реализира в професионалната дейност, творчеството и личния живот.
Лайтмотивът на Dream Day може уверено да се нарече мотото: „Мечтите се сбъдват!“ , напомняйки на всеки човек, че никога не трябва да се отказва прибързано от мечтите си. Понякога дори и най-на пръв поглед невъзможни мечти, ако се стремите да ги реализирате, могат да се сбъднат. И късметът само ще допринесе за това.
Също така е важно да запомните, че мечтите не се превръщат в блянове, които отделят човека от реалността. Е, саркастичната фраза „мечтаенето не е вредно“ може да се приеме огледално: мечтаенето наистина не е вредно, а в детството и юношеството мечтите са естествена част от живота. Ситуацията ще изглежда много по-странна, когато човек изобщо не е мечтал…