През 1987 г. Общото събрание на ООН, с резолюция № A/RES/42/112, реши да отбелязва ежегодно 26 юни като Международен ден за борба със
злоупотребата с наркотици и незаконния трафик (или просто Международен ден за борба с наркотиците ) , като израз на решимостта си да засили действията и сътрудничеството за създаване на международно общество, свободно от злоупотребата с наркотици.
Решението е взето на 7 декември 1987 г. въз основа на препоръката на Международната конференция за злоупотребата с наркотици и незаконния трафик от 1987 г., която на 26 юни прие „Всеобхватен план за бъдещи дейности в контрола на злоупотребата с наркотици“.
Историята на борбата с трафика на наркотици, или поне опитите за контрол върху тяхното разпространение, датира отпреди повече от 100 години.
През февруари 1909 г. участниците в Шанхайската комисия по опиума, в която участват 13 държави, включително Русия, се опитват да намерят начини за ограничаване на вноса на наркотици от азиатските страни. И днес, повече от век по-късно, правоохранителните органи, за съжаление, са далеч от решаването на този въпрос, а наркоманията се е превърнала в един от основните проблеми на цялата световна общност и едно от най-страшните явления на нашето време.
Според Световния доклад за наркотиците (2023 г.) в световен мащаб приблизително 292 милиона души на възраст между 15 и 64 години употребяват наркотици. Младите хора употребяват повече наркотици, а нивата на консумация са по-високи в много страни, отколкото в предишното поколение.
Общото събрание на Организацията на обединените нации признава, че въпреки продължаващото засилване на усилията на международната общност, световният проблем с наркотиците продължава да представлява сериозна заплаха за общественото здраве и за безопасността и благосъстоянието на хората, особено на младите хора, както и за националната сигурност и суверенитета на държавите, и че е вреден за социално-икономическата и политическата стабилност и устойчивото развитие. Поради това то призовава Комисията и Службата на ООН по наркотиците и престъпността да продължат работата си по международния контрол върху наркотиците и настоятелно призовава всички правителства да предоставят възможно най-пълна финансова и политическа подкрепа на Службата в това начинание.
В крайна сметка, наркоманията е, преди всичко, пълно поражение на личността и, разбира се, съпроводена с усложнения от страна на физическото здраве, а понякога дори водеща до смърт. Наркотиците могат напълно да контролират и потискат физическото и духовното състояние на индивида. А фермите могат да зависят от дейността на наркокартелите, цели общности могат да бъдат зависими от незаконния трафик на наркотици и необузданата престъпност.
Освен това, през последните години хората по света са в криза, независимо дали във военни зони, бежански лагери или общности, разкъсвани от насилие. Пандемията, въоръжените конфликти, глобалното затопляне, продоволствените и енергийните кризи и прекъсванията във веригите за доставки изостриха ситуацията и тласнаха човечеството до ръба на глобална рецесия, което доведе до увеличаване на транснационалните проблеми с наркотиците, произтичащи от кризисни ситуации.
Затова в Деня за борба с наркотиците, който всяка година е посветен на определена тема, много страни по света провеждат образователни събития и кампании, насочени към информиране на населението, и особено на младите хора, за вредите и последиците от употребата на наркотици и насърчаване на здравословен начин на живот, за да напомнят за пореден път на човечеството каква ужасна болест е наркоманията.
Така в Русия регионалните дирекции на Федералната служба за контрол на наркотиците на Руската федерация, съвместно с нарколози и представители на обществеността и властите, провеждат конференции и кръгли маси, посветени на проблема с наркоманията, лечението и рехабилитацията на наркозависимите. Младежки и обществени организации провеждат множество спортни състезания, концерти, събития, флашмобове и други дейности под мотото „НЕ на наркотиците!“.