200 ЛЕВА Е ГЛОБАТА ЗА ФАЛШИВ СИГНАЛ НА ТЕЛЕФОН 112

0
1418

Използването на спешния телефон 112 не по предназначение се глобява с до 200 лева, а санкцията за умишлено заблуждаване на органите на реда започва от 2000 лева.

Това припомни началникът на балчишката полиция Николай Метев по повод първия за тази година фалшив сигнал, предизвикал излизане на противопожарен екип. На 17 март жена е сигнализирала за пожар на пети етаж в жилищен блок в най-многолюдния балчишки квартал „Балик“.

Сигналът се оказва недействителен, но добронамерен, поясниха от пожарната, жената се е заблудила. Шефът на полицията допълни, че се извършва проверка.

Съвсем реален е бил сигналът за пожар от село Сенокос вечерта на следващия ден, 18 март. Небрежност при боравене с печка на твърдо гориво е причината за подпалването на стопанска постройка. Огнеборците са реагирали и потушили пожара, в резултат на което няма пострадали хора и животни, нанесени са материални щети.

Статистиката на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ за миналата година отчита пет лъжливи обаждания, съобщи кореспондентът на Радио Варна Албена Иванова.

Огневите произшествия за 2018-а са на най-ниското си ново през последните пет години – общо 182, от които 108 за Балчик и 74 за участък Кранево. Небрежно боравене с открит огън е най-честата причина за пожари, предимно в сухи треви и нео­бе­зо­па­се­ни ко­ми­ни. Най-на­то­ва­ре­ни за огнеборците са ме­се­ци­те ав­густ, сеп­тем­ври и ок­том­ври. Най-отдалечената точка е село Змеево, времето за реакция е 30 минути.