УНСС връчи четири приза за най-добра администрация за 2024 г., раздадени бяха и награди в отделни категории

0
17



В навечерието на 105-годишнината на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) на официална церемония бяха връчени четири големи приза за най-добра администрация за 2024 г. Награди имаше и в категории: „Ефективност на администрацията“; „Компетентност и капацитет“; „Етично поведение, откритост и прозрачност“ и „Иновативност“, както и специални награди на ректора. 

Инициативата има за цел да даде признае на тези, които остават зад прожекторите, но без които нито една институция не може да функционира пълноценно – администрацията, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров при откриването на церемонията по връчване на наградите за „Администрация на годината“. Проф. Димитров посочи, че повече от век УНСС е не само водещ образователен център в България, но и източник на кадри за държавната и публичната и администрация.

Голямата награда за най-добра администрация на министерство отиде при Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Наградата беше връчена на министър Борислав Гуцанов от председателя на парламента Наталия Киселова. Да си първи винаги е много трудно, посочи Киселова и добави, че администрацията е онова звено, което помага на държавата да се движи всекидневно, което мисли за хората, за техните проблеми, за бизнеса, отговаря на очакванията на хората. На свой ред министър Гуцанов каза, че едно от най-важните неща в една държава е как работи администрацията, която трябва да е в помощ и подкрепа на хората, още повече когато се отнася до МТСП, към което се обръщат хората, които имат нужда от помощ.

Националният статистически институт (НСИ) беше отличен за най-добра администрация сред държавните агенции от вицепрезидента Илияна Йотова. Администрацията е гръбнакът на всяко едно управление, каза вицепрезидентът при връчването на приза. Председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов посочи, че тайната за добрата работа на една администрация е, когато тя мисли за всички потребители на информация и информацията е еднаква за всички.

Призът за най-добра областна администрация отиде при Областната администрация на Перник. Наградата беше връчена от вицепремиера Атанас Зафиров на областния управител на Перник Людмил Веселинов. Вицепремиерът подчерта, че Перник е пример как се прави най-вече човешко управление. При получаването на приза Веселинов изтъкна, че наградата е за целия екип. 

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов връчи наградата за най-добра местна администрация на тази в Габрово. Наградата получи кметът на града Таня Христова. Местната власт представлява местните проблеми на всеки един български гражданин. Държавата трябва да стои зад нея, подчерта министърът. От своя страна кметът посочи, че за да получат такава награда това не е усилие на един човек, а една институция трябва да има много амбиция, силна екипност и много добра експертност. 

Награди бяха раздадени и в четири отделни категории: „Ефективност на администрацията“; „Компетентност и капацитет“; „Етично поведение, откритост и прозрачност“ и „Иновативност“. Пет министерства, една държавна агенция, четири областни администрации и две общини получиха призове в тези категории. 

Проф. д.н. Борислав Борисов връчи наградите в категория „Ефективност“ на Министерството на околната среда и водите, Областна администрация на Благоевград и Община Троян. 

Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова връчи наградите в категория „Компетентност и капацитет“ на Министерство на образованието и науката, Националния статистически институт, Областна администрация Ловеч и Община Габрово. 

Заместник-ректорът по учебната дейност на УНСС проф. Матилда Александрова връчи наградите в категория „Етично поведение, откритост и прозрачност“ на Министерството на околната среда и водите, НСИ, Областна администрация Кюстендил и Община Габрово. 

Доц. Георги Николов от Катедра „Регионално развитие“ в УНСС връчи призовете в категория „Иновативност“ на четири министерства – Министерство на електронното управление, Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, както и Министерството на труда и социалната политика. Награда в тази категория получиха също НСИ, Областна администрация на Перник и Община Габрово. 

На церемонията бяха присъдени и специални награди на ректора за инвестиция в благоприятни условия за бизнеса, изграждането на връзки между образованието и бизнеса. 

За най-бързо развиваща се индустриална зона и подкрепа за бизнеса отличена беше Община Костинброд. Специална награда на ректора на УНСС беше дадена и на Община Гоце Делчев за активна подкрепа в изграждането на връзката образование-бизнес на местно ниво.

Българската телеграфна агенция (БТА) получи наградата „Администрация на годината“ на ректора на УНСС за дигитализация и за иновативни политики за развитие на персонала. Ректорът проф. Димитър Димитров връчи приза на генералния директор на БТА Кирил Вълчев в Националния пресклуб на Агенцията на 7 април. 

В рамките на церемонията в УНСС Венелина Гочева, управител на медийна група България, пожела на спечелилите призове да бъдат добра администрация и тези награди да бъдат поставени на видно място, независимо дали ще е в кметството, областната управа или в министерството.

УНСС притежава търговската марка „Най-добра администрация“, регистрирана в Патентното ведомство на Република България, която дава възможност да бъдат номинирани и избрани чрез конкурс най-добрите администрации от публичния сектор в различни категории. За участие в проучването за най-добра администрация през 2024 г. са поканени всички 19 министерства, всички девет държавни агенции, всички 28 областни администрации и 18 общински администрации от общо 235, определени като най-добри чрез използване на изкуствен интелект – Gemini и BgGPT, или общо 74 административни органа на държавната администрация. На същите са били изпратени въпросници, съдържащи 28 въпроса, всеки с по четири възможни отговора, които описват различно състояние на администрациите в четири категории: „Ефективност на администрацията“; „Компетентност и капацитет“; „Етично поведение, откритост и прозрачност“ и „Иновативност“. Във всяка категория има определени четирима победители – министерство, държавна агенция, областна администрация и общинска администрация. На базата на комплексната оценка четири от тях получават голямата награда за „Администрация на годината“. 

 

 



Източник БТА