Китайски учени създадоха супердиамант, който е значително по-твърд от истински камък. Това постижение може да доведе до пробиви в различни индустриални области, които използват този материал.

Известно е, че естествените диаманти имат кубична решетка (подреждане на въглеродните атоми). Но шестоъгълната кристална структура осигурява значително по-голяма здравина на материала. Шестоъгълният диамант (HD) се нарича лонсдейлит. Той остава почти неизследван дълго време поради ниската си чистота и малкия размер на пробата. Преди това най-твърдите диаманти бяха намерени само в кратери от удар на метеорит.

Учени от университета Джилин успяха за първи път да синтезират „добре кристализиран, почти чист HD“ чрез нагряване на силно компресиран графит. Те получиха силно структуриран блок с милиметров размер, съдържащ купчини от ултра-малки нанослоеве с висока плътност.

Новият супердиамант може да издържи на топлина до 1100 градуса по Целзий и има твърдост от 155 гигапаскала. За сравнение, обикновените диаманти могат да издържат на 700 градуса по Целзий и имат твърдост от 100 GPa, което означава, че HD е с 40% по-силен. Високата топлоустойчивост и твърдост на материала показват голям потенциал за индустриални приложения, съобщава Nature Materials.