СПОРТНА ПАНОРАМА

0
1460

ЗЛАТНАТА СЕРИЯ НА ЕКАТЕРИНА ДИМОВА ПРОДЪЛЖАВА

Екатерина Димова (Черно море 2005 – Балчик) завоюва поредната си титла в дисциплината чук на 24 февруари на националния шампионат по хвърляния в Балчик. Студентката от НСА постигна най-силния си резултат в шести опит с 46.95, а другите й сполучливи хвърляния бяха 42.69 и 45.60. Вицешампионка стана Антония Щерева (КЛАСА) с 42.70, а 17-годишната Виктория Василева (Спорт Атлетик – Разград) е трета с 40.96. За статистиката: това бе трета титла за Димова на зимните хвърляния, шеста при жените и 17-а на чук от различните възрастови групи. Националният шампионат по хвърляния се провежда при минусови температури и студен вятър.

МАРИН ИВАНОВ ВЗЕ ДЕСЕТИЯ МЕДАЛ ЗА „ЧЕРНО МОРЕ 2005“ – БАЛЧИК

Последното състезание от националния шампионат по хвърляния донесе титла и десети медал за клуба-домакин „Черно море 2005“ – Балчик. В надпреварата на диск (1.5 кг) при юношите под 18 години Марин Иванов регистрира 48.05 в последния си опит, за да триумфира пред собствена публика. Ивелин Марков (Ивет Лалова Спринт Академи – София) е вицешампион с 36.11. Ангел Събев (Вая 94 – Бургас) заслужи бронза с 34.78. Методи Георгиев (Супер спорт – Варна) е първи на тази дисциплина при юношите под 20 години. Георгиев стана шампион с 1.75 кг диск и постижение 42.05. Никола Колев (СКЛА Добрич) е вицешампион с 40.52. Радан Илиев (Георги Дъков – Плевен) взе втория си бронзов медал от това първенство, след като вчера (23 февруари) бе на трета позиция на чук. Плевенчанинът метна 39.08 за втория си бронз на диск. Над 130 състезатели от 23 клуба от цялата страна взеха участие в състезанието, което се проведе в студено и ветровито време на полигона в Балчик. Най-силният резултат в състезанието бе на Валентин Андреев на чук (1.5 кг) при юношите под 18 години – 71.30 – второ постижение в света за годината в тази възрастова група.

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ХАНДБАЛНОТО ДЕРБИ В ГАБРОВО

Добруджа загуби с 30-26 при гостуването си на Чардафон в Габрово в двубой от 15-ия кръг на А група. На полувремето домакините водеха с 16-13, като до последния съдийски сигнал увеличиха преднината си на 4 попадения. За добричлии с по 5 попадения най-резултатни бяха Александър Димитров и Пресиян Русенов. В класирането начело е Локомотив Вн, следван от Добруджа с 22 точки. С днешния си успех Чардафон се изравни по-точки с добричлии, но в преките двубои двата тима имат по една разменена победа, а головата разлика е в полза на “жълто-зелените”.

ГРИГОР СЕ ВЪРНА В ТОП 30

Най-добрият български тенисист Григор Димитров си върна мястото в Топ 30 на световната ранглиста на АТP. Димитров лекува контузия в рамото и не е играл от Откритото първенство на Австралия през януари, а в предишното издание на класацията изпадна от първите 30 за първи път от две години и половина. В новото издание българинът се изкачи с две позиции и заема 29-о място с 1310 точки. В Топ 10 няма промени. Начело в класацията е шампионът от Откритото първенство на Австралия Новак Джокович (Сърбия) с 10955 точки, следван от Рафаел Надал (Испания) с 8320 точки и Александър Зверев (Германия) с 6475 точки.

Българите:

1. (31) Григор Димитров (България) 1310 точки
  2. (335) Димитър Кузманов 86 точки
  3. (481) Александър Лазов 13 точки
  4. (489) Александър Лазаров 12 точки

ЙОАННА АНГЕЛОВА СПЕЧЕЛИ ТИТЛАТА НА ТУРНИРА ANGEL’S CUP

Йоанна Ангелова от клуб Левски Триадица спечели титлата в многобоя при жените категория елит в третото издание на международния и републикански турнир по художествена гимнастика “Angel’s Cup”. Надпреварата се организира от КХГ ЦСКА със съдействието на Българската федерация по художествена гимнастика. Ангелова събра сбор от 63.700 точки, след като получи оценки от 15.600 на обръч, 17.350 на топка, 16.450 на бухалки и 14.300 точки на лента. Втора е съотборничката й Биляна Писова с 59.850 точки, а трета се нареди Кристияна Чалмас (Левски Илиана) с 56.200 точки. В топ 6 са още Христиана Ковачева (Академик София) с 54.500 точки, Тихомира Бонева (Левски Илиана) с 53.800 точки и Стоянеа Асенова (Левски Илиана) с 53.200 точки. На финалите на отделните уреди Йоана Ангелова стана шампионка на на топка, на бухалки и на лента, а златото на обръч завоюва Биляна Писова със 17.850 точки. При девойки старша възраст (родени 2004 година) елит първа в многобоя е Елена Георгиева (Левски Триадица) с 59.350 точки, при 2005-а година титлата взе Мила Янакиева (Левски Триадица) с 52.600 точки, а при родените 2006 година спечели Виктория Георгиева (Левски Триадица) с 52.350 точки. В турнира на ЦСКА тази година участваха около 500 гимнастички от Русия, Франция, Хърватия, Кипър, Сингапур и България.

КРИСТОФЕРСЕН СПЕЧЕЛИ ГИГАНТСКИЯ СЛАЛОМ ОТ СК В БАНСКО, ХИРШЕР ГРАБНА МАЛКИЯ КРИСТАЛЕН ГЛОБУС

Световният шампион Хенрик Кристоферсен (Норвегия) спечели гигантския слалом от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Банско, а Марсел Хиршер завоюва малкия кристален глубус в дисциплината. Кристоферсен беше втори след първия манш с 1:15.17 минута, но със страхотно каране във втория (1:11.70 минута) стигна до успеха с общо време 2:26.87 минути. За норвежеца това е 17-та победа в кариерата за Световната купа и едва втора в гигантски слалом след март 2015 година в Мерибел (Франция). Втори на едва 4 стотни от секундата остана олимпийският шампион в гигантския слалом и лидер в генералното класиране за Световната купа за сезона Марсел Хиршер (Австрия). Хиршер беше лидер след първия манш, но направи грешки в горната част на трасето във втория и изпусна победата. Трети на 39 стотни завърши Тома Фанара (Франция). Победителят от комбинациията в Банско в петък Алекси Пентюро (Франция), който беше трети след първия манш, остана четвърти в крайното класиране с пасив от 49 стотни. Българите Алберт Попов и Йоан Тодоров отпаднаха в първия манш. КС второто си място днес Марсел Хиршер си осигури малката световна купа в гигантския слалом. 29-годишният австриец завоюва 19-а световна купа в кариерата си и изравни рекорда при мъжете на шведската легенда Ингемар Стенмарк. Американката Линдзи Вон, която преди две седмици прекрати спортната си кариера, води във вечната ранглиста с 20 Световни купи. Хиршер е спечелил 13 от последните 16 гигантски слалома от календара на Световната купа, но през миналата седмица беше победен от Кристоферсен в спора за световната титла. Австриецът завоюва и малката световна купа в слалома този сезон. Седемкратният носител на Световната купа Марсел Хиршер е начело в подреждането за малката световна купа в гиганстския слалом с 620 точки два старта преди края на сезона, с 218 повече от Кристоферсен, който е на второ място с 402. Трети е Пентюро с 326 точки. В генералното класиране за сезона Марсел Хиршер остава лидер с 1408 точки, следван от Пентюро с 918 точки и Хенрик Кристоферсен с 808 точки. Алберт Попов е 57-и с 95 точки.