АТАНАС ИЛИЕВ ВКАРА ПЪРВИЯ СИ ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ

Националният отбор на България изпусна да стартира минитурнето си от престижни контроли с успех над Словакия. “Лъвовете” завършиха 1:1 със словаците в австрийското градче Рийд, но определено могат да съжаляват, че не записаха първи успех под ръководството на Ясен Петров. Добричлията

Атанас Илиев даде аванс на “трикольорите” с първото си попадение с националната фланелка в 9-ата минута. Малко по-късно, в 26-ата минута, Бенеш изравни. Преди това обаче българите удариха греда в 6-ата минута чрез игралия много силно преди почивката Кирил Десподов, който в 14-ата минута пропусна друга много добра възможност. След почивката пък Доминик Янков бе спрян от вратаря на противника, докато Словакия имаше добър шанс в 87-ата минута, но Николай Михайлов спаси.

Ето какво сподели след мача Атанас Илиев: “Мисля, че се представихме на много добро ниво. Спазихме всички указания на треньора. Можехме и да спечелим, след като пропуснахме доста ситуации в начало на мача. Направихме една грешка, от която ни вкараха гол. През втората част отстъпихме инициативата, защото има умора – много момчета сме играли допреди една седмица. Аз давам всичко от себе си и мисля, че оправдах доверието на треньора. Ще се радвам да продължа така”.

“Трикольорите” оставиха добри впечатления в първата си проверка най-вече преди почивката. Следващият им мач е гостуване на Русия на 5 юни, а три дни по-късно следва и визита на Франция.

Съставът на България: Даниел Наумов (46-Николай Михайлов), Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов, Васил Божиков, Петър Витанов (67-Кристиян Малинов), Ивайло Чочев, Кирил Десподов (73-Бирсент Карагарен), Момчил Цветанов (46-Доминик Янков), Божидар Краев (46-Димитър Илиев), Атанас Илиев (60-Георги Минчев).

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ПРЕВЗЕ ТРЕТОТО МЯСТО НА СЕВЕРОИЗТОК

Футболистите на Септеври (Тервел) спечелиха с 2:0 гостуването на Доростол (Силистра) в мач от последния 30-и кръг на Североизточната трета лига, информира sportal.bg. Победата в крайдунавския град изведе тима от Тервел на трето място в крайното есенно класиране, след като досега бяха с равни точки със Светкавица (Търговище), а „мълниеносците“ загубиха гостуването си на Черноморец (Балчик) в последния кръг.

В Силистра Септември (Тервел) доминираше и съвсем закономерно спечели двубоя. Още в 13-ата минута Мартин Кирилов порази вратата на домакините. Гостите осъществиха бърза атака към вратата на Доростол с извеждане към Михаил Михайлов в наказателното им поле. Той от своя страна върна топката към пеналта, където Мартин Кирилов я овладя и заби неспасяемо за 1:0. В 40-ата минута след пробив на Дениз Кадир отляво и центриране на първа греда Кристиян Петков удвои преднината на гостите – 2:0.

През втората част двата отбора положиха доста усилия, но пропуските и пред двете врати оставиха непроменен резултата от първото полувреме. В края на мача Доростол (Силистра) остана с човек по-малко, след като за грубо нарушение срещу Ерай Ходжа защитник на домакините получи директен червен картон. В края на мача гостите от Тервел бяха радостни и се надяваха, че победата в Силистра ще ги прати на трето място в класирането, което и стана. В добруджанския град през летните месеци предстои реконструкция на градския стадион, а това е хубав повод тимът да заиграе още по-сериозно в следващото първенство в Североизточната трета лига.

• СЕВЕРОИЗТОЧНА ТРЕТА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – XXX КРЪГ

Дунав (Русе) – Интер (Добрич)     3:0 сл.

Шумен 2007 (Шумен) – Спортист 2011 (Г. Тошево)    9:1

Устрем (Дончево) – Спартак 1918 (Варна)  1:3

Доростол (Силистра) – Септември 98 (Тервел)  0:2

Черноморец (Балчик) – Светкавица (Търговище)      2:0

Кубрат 2016 (Кубрат) – Черноломец (Попово)    0:3 сл.

КРАЙ КАВАРНА ПРИКЛЮЧИ 17-ОТО ОТКРИТО ПЪРВЕНСТВО НА БЪЛГАРИЯ ПО ГОЛФ ЗА АМАТЬОРИ

От 27 до 29 май на игрищата БлекСийРама и Тракийски скали се проведе 17-ото открито първенство на България по голф за аматьори. Турнирът се организира с подкрепата на Министерството на туризма на Република България и на Виваком, а наградите бяха осигурени от Реакиро и Перно Рикар.

В състезанието се включиха 126 голфъри от 11 държави, разделени в 9 основни дивизии. Шампионатните дивизии се състезаваха в три кръга на 18 дупки във формат строукплей, а плейт дивизиите – в три кръга във формат стейбълфорд. Участие в шампионата взе футболната легенда на България Красимир Балъков, който игра в категорията за ветерани, и румънският футболист Козмин Контра, който спечели първото място в категорията Мид-Ам за мъже на 30-годишна възраст.

В шампионатната дивизия при мъжете и жените първото място отиде при националните ни състезатели София Селдемирова и Денис Стайков, които успяха да защитят титлите си от миналата година. sportal.bg

НАДАЛ СПЕЧЕЛИ 460-ИЯ СИ МАЧ НА КЛЕЙ

Устременият към 14-а титла от “Ролан Гарос” Рафаел Надал спечели в три сета сблъсъка си от първия кръг на турнира от “Големия шлем” в Париж срещу младия австралиец Алексей Попирин. Краля на клея нямаше никакви проблеми в първите две части – 6:3, 6:2, но в третата бе пред реалната угроза да загуби, само че съперникът му се провали напълно в най-важните моменти. Така Рафа спечели тайбрек на 3 и приключи работата си в първия кръг за 2 часа и 26 минути. Във втората фаза той ще се изправи срещу Ришар Гаске, който се справи с 20-годишния представител на домакините Юго Гастон с 6:1, 6:4, 6:2. Матадора има 16 победи в 16 мача с французина.

Зрителите на корт “Филип-Шатрие” затаиха дъх в третия сет, защото Попирин поведе с 5:2 и имаше възможност да сервира за сета. Той щеше да е едва четвъртият човек от 2016 година насам, освен Диего Шварцман, Давид Гофен и Доминик Тийм, които са печелили сет срещу Надал на “Ролан Гарос”.

Австралиецът имаше два сетбола, но при първия направи двойна грешка (топката едвам тупна преди мрежата), а при втория сбърка смач на мрежата по такъв начин, че кълбото се удари чак в рекламните пана. Последваха още няколко форхенда на около метър в аут и за момент изглеждаше, че Надал ще спечели без тайбрек, но Попирин все пак се добра до него, макар там да нямаше шансове за сериозна съпротива.

Рафа вече има 460 победи на ниво АТР на клей, а специално в Париж е спечелил 302 сета.

АНЧЕЛОТИ ОТНОВО ПОЕ РЕАЛ (МАДРИД)

От Реал (Мадрид) официално обявиха своя нов наставник. Става въпрос за Карло Анчелоти, за когото това ще бъде втори период начело на тима. В предишния си престой на “Сантиаго Бернабеу” между 2013 и 2015 година той донесе 10-ия трофей от Шампионската лига за “Кралския клуб”. Неговият договор е за следващите три сезона, като италианският специалист заменя на поста Зинедин Зидан, който сам реши да си тръгне от отбора. За да поеме мадридчани, Анчелоти трябваше да прекрати своя контракт с досегашния си клуб Евертън.

В предишния си период начело на “лос бланкос” Карлето освен Шампионската лига през 2014-а спечели още и Купата на Краля, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство. През 2015-а обаче той не изведе отбора до нито един трофей и затова в края на сезона беше освободен от своя пост. Въпреки това двете страни се разделиха с приятелски взаимоотношения, които бяха предпоставка за сегашното му завръщане в Мадрид. Анчелоти е останал и в сърцата на голяма част от феновете на Реал, като в анкета на “Марка” 62% от гласувалите над 250 хиляди души са дали своето съгласие за назначаването на опитния специалист.

ТИЙНЕЙДЖЪР ОТ ФЛОРИДА СЧУПИ РЕКОРД НА ЮСЕИН БОЛТ

Американският тийнейджър Ерийон Найтън подобри световния рекорд на 200 метра за атлети до 18 години, който се държеше от Юсеин Болт. 17-годишният Найтън, който живее и тренира в щата Флорида, спечели състезанието на 200 метра от Американската лекоатлетическа лига с време от 20.11 секунди. Това е с 0.02 секунди по-добро от постижението на Болт от 2003 година. Втори с време от 20.20 секунди остана Трайвон Бромел, който към момента държи най-доброто време в света за сезона на 100 метра. За Бромел това бе най-добър резултат на 200 метра от 2015 година.

В бягането на 110 метра с препятствия победител стана световният шампион Грант Халоуей, който постигна 13.10 секунди, докато на 100 метра победител стана американецът Рони Бейкър с 9.99 секунди.

При жените на 400 метра победителка стана шесткратната олимпийска шампионка Алисън Филикс с време от 50.66 секунди – нейно най-добро време от 2018 година насам.

ИСПАНСКИ НАЦИОНАЛ Е СЛЕДВАЩИЯТ НОВ НА “КАМП НОУ”

Барселона обяви привличането и на испанския национал Ерик Гарсия. 20-годишният централен бранител последва Серхио Агуеро и също идва със свободен трансфер от Манчестър Сити, след като отказа да подпише нов контракт. Той се завръща при каталунците, тъй като е техен юноша. Преди три години Гарсия напусна школата, изкушен от Джосеп Гуардиола, но сега размисли и поиска нов шанс на “Камп Ноу”. Контрактът му с “лос кулес” е за пет сезона при откупна клауза в размер на 400 млн. евро. Той бе представен пред медиите във вторник, след което веднага се завърна в лагера на националния тим на Испания за предстоящото Европейско първенство.

Въпрос на време е Барса да обяви сделка за още един играч – Емерсон, който е десен бек. Досега бразилецът играеше в Бетис, но двата клуба държаха по 50% от правата му. Според “Спорт” грандът е откупил другата половина от правата му срещу 9 млн. евро.