ДВЕ РАВЕНСТВА В 23-ИЯ КРЪГ НА АМАТЬОРСКАТА МИНИФУТБОЛНА ЛИГА В ДОБРИЧ

С много емоции и красиви изпълнения продължават мачовете от аматьорската минифутболна лига в Добрич. Първият двубой за миналата седмица бе между новосформирания отбор МФК „Дрийм Тийм” и СТБ (Добрич). Срещата завърши с убедителното 1:5 за СТБ, като това бе втората победа за тима от началото на шампионата. Реализатори на попаденията бяха Талят Талятов, Джем Иризов, Станимир Андонов, Виктор Дойчев, както и Веделин Венциславов, който се разписа в собствената си врата. За загубилия тим точен бе Дучката.

„Едногодишните” и „Бирените чудовища” си спретнаха голово шоу, като срещата приключи 13:1 за почитателите на бирата. Всички голове бяха отбелязани от играчи на победителите. Точни бяха Живко Пенев (3), Пенко Петров (2), Маринов (1), Йордан Иванов (1), Галин Господин (1), Пенко Димов (4), а Григор Григоров си отбеляза автогол.

Играчите на МФК „Царичино” изненадаха „Гранде”, като в последните минути отбелязаха два гола и срещата приключи наравно. Росен Минев отново се разписа, а другото попадение за „Гранде” бе дело на опитния Димитър Димитров (бивш футболист на “Интер-Добрич” и ФК “Тервел”). Назми си отбеляза автогол след силно центриране и разбъркване в наказателното поле, а Йордан Петров успя да се разпише и така подпечата равенството 2:2.

Мачът между МФК „Импакт” (Варна) и „Дружба” завърши 2:7. Варненци за четвърти пореден мач не успяват да стигнат до победата въпреки добрата си игра. Точен за тима от морския град бе Георги Златев (Жоро) на 2 пъти. За победителите точни бяха Деян Георгиев (2), Данаил Маринов (2), Александър Маринов (2) и Мариян Маринов (1).

„Спортист” поведе още в 1-ата минута срещу отбора на ФК „Наздраве”. Новотрансферираният Александър Иванов (Сацето) отбеляза гол още със сигнала за начало на мача. Малко по-късно Калоян Константинов (Розовия) със силен шут нацепи топката във вратата, пазена от Мартин Георгиев. И двата отбора вървят наравно в класирането с една победа и едно равенство в последните два мача.

Хубав мач се получи между „Добрич-Балик” и първенеца „Безобразните”. Първото полувреме завърши при резултат 2:3 за „Безобразните”. Втората част предостави само още две попадения, като и двата отбора оформяха остри атаки, но вратарите бяха на ниво. Точни в мача бяха Кико Димитров, Атанас Тодоров, Стефан Костов и Станислав Маринов, чието попадение донесе победата на първенците. За „Балишките” точни бяха Ники Андреев (De light) и Светослав Валентинов (Баницата) на два пъти, оформяйки крайното 3:4.

Отборът на „Айляците” (Овчарово) се разписа цели 10 пъти във вратата на ФК „Бенковски”, пазена от Камен Иванов. Отборът на Бенковски стоя стабилно до края на първото полувреме, като резултатът бе 3:1. Втората част завърши с още 7 попадения. Точни в срещата за домакините бяха Юлиян Ангелов (Марадоната) с 4 гола, Васил Василев (2), халфа на ФК “Устрем” Дончево (3) и Неделчо Михалев (1). За загубилия тим двете попадения бяха дело на Димо Борисов и Димитър Димитров.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) С КАТЕГОРИЧНА ПОБЕДА НАД УСТРЕМ (ДОНЧЕВО)

Футболистите на Черноморец (Балчик) постигнаха 15-ата си победа от началото на първенството, след като се наложиха над Устрем (Дончево) с 5:1. Двубоят бе от поредния ХХIV кръг на Североизточната трета лига. Домакините заложиха на нападателния си стил на игра и още в 5-ата минута поведоха в резултата. Автор на попадението стана Кристиян Пешков, който с плътен удар превзе вратата на Иван Иванов – 1:0. Гостите от Дончево обаче се добраха до равенството, което задържаха до края на първата част.

През втората част балчиклии се настаниха трайно в игралното поле на гостите и резултатът не закъсня. Кристиян Пешков отново се разписа за 2:1, а няколко минути след това Ивайло Русев покачи на 3:1. В края на мача нови два гола на Даниел Димов и Румен Николов оформиха крайното 5:1.

След този успех Черноморец е втори в подреждането с актив от 48 точки – след 15 победи, 3 равенства и 4 загуби. Отборът на Дончево е осми в подреждането с 38 точки.

СПОРТИСТ ИЗНЕНАДА БОТЕВ В НОВИ ПАЗАР

Футболистите на Ботев (Нови пазар) записаха нова домакинска загуба, след като отстъпиха с 0:1 на Спортист 2011 (Генерал Тошево) в мач от 24-ия кръг на Североизточната трета лига. Георги Бошков отбеляза единственото попадение в мача през втората част.

Домакините, които за първи път от дълго време имаха подкрепата на своите фенове, отстъпиха нещастно, тъй като направиха много пропуски пред вратата на Веселин Добрев. Най-големият от тях бе в 75-ата минута, когато стражът на гостите парира дузпа. Играчите на Спортист, които предимно търсеха контраатаката, стигнаха до важното попадение в 60-ата минута. Автор на гола стана Бошков. Новопазарци опитаха да стигнат поне до равенството, но определено нямаха ден.

Така гостите записаха втори успех тази пролет при гостуване, след като надвиха преди две седмици и Тополи 2010. По този начин тимът има вече актив от 20 точки и се изкачи до 12-ата позиция. Ботев пък след своята 13-а загуба за сезона остана на 11-о място с 21 точки.

В следващия кръг Ботев (Нови пазар) гостува на лидера в групата Спартак (Варна), докато Спортист 2011 (Генерал Тошево) почива и няма да прибави нищо към актива си. sportal.bg

• СЕВЕРОИЗТОЧНА ТРЕТА ЛИГА

Дунав (Русе) – Доростол (Силистра)   2:0

Ботев (Нови пазар) – Спортист 2011 (Г. Тошево)        0:1

Черноморец (Балчик) – Устрем (Дончево) 5:1

Кубрат 2016 (Кубрат) – Шумен 2007 (Шумен)    0:3 сл.

1 май 2021 г., събота, 14:00 ч.

Спартак 1918 (Варна) – Ботев (Нови пазар)

1 май 2021 г., събота, 17:00 ч.

Светкавица (Търговище) – Тополи 2010 (Тополи)

Шумен 2007 (Шумен) – Черноморец (Балчик)

2 май 2021 г., неделя, 17:00 ч.

Черноломец 1919 (Попово) – Дунав (Русе)

Септември 98 (Тервел) – Лудогорец III (Разград)

Интер (Добрич) – Кубрат 2016 (Кубрат) – сл.

Спортист 2011 (Генерал Тошево) – почива

ДЖОКОВИЧ ОТПАДНА НА ПОЛУФИНАЛИТЕ НА ТУРНИРА В РОДНИЯ СИ БЕЛГРАД

Световният номер 1 Новак Джокович отпадна на полуфиналите на турнира по тенис АТП 250 на червени кортове в сръбската столица Белград с награден фонд 650 хиляди евро. Водачът в схемата загуби от номер 3 Аслан Карацев (Русия) с 5:7, 6:4, 4:6 за 3:26 часа. Руснакът записа най-голямата победа в кариерата си, а двамата изиграха невероятно драматичен мач. Карацев показа страхотна игра и спаси 23 от общо 28 точки за пробив срещу Джокович, за да стигне до успеха.

Сърбинът започна отлично и поведе с 3:0, след което настъпи спад в играта му. Руснакът изравни, след което поведе с пробив 5:4. Джокович взе подаването му за 5:5, но след нови два гейма Карацев спечели първия сет. Сърбинът взе аванс от 2:0 в началото на втората част, но Карацев спечели четири поредни гейма и направи обрат – 4:2. Джокович не се предаде и след нова серия от четири гейма изравни резултата. В третия сет имаше само един пробив на сметката на Карацев, но общо 17 точки за пробив. В деветия гейм Джокович спаси мачбол, но в следващия не успя да се справи и при втория си мачбол руснакът стигна до крайния успех.

На финала Карацев, видимо уморен от мача с Джокович, загуби от Матео Беретини (Италия).

51-ГОДИШЕН ИСПАНСКИ АТЛЕТ ПРЕСЛЕДВА ОСМА ОЛИМПИАДА

51-годишният испанец Хесус Анхел Гарсия беше включен в тима на родината си за Европейския отборен шампионат по спортно ходене в Подебради (Чехия) на 16 май. Целта на Гарсия е рекордна осма поява на олимпийски игри на 50 км в Токио през лятото.

Испанецът е световен шампион на 50 км спортно ходене от Щутгарт 1993 г., а освен това има и три световни сребърни отличия в същата дисциплина – Атина 1997, Едмънтън 2001 и Берлин 2009 г.

Гарсия прави своя дебют на олимпийската сцена в Барселона през 1992 г., когато завършва десети на 50 км спортно ходене. Най-доброто му класиране на олимпийски игри е четвъртата позиция в Пекин през 2008 г.

На Световното първенство в Доха през 2019 г. Гарсия се нареди осми на 50 км спортно ходене.

БАРСЕЛОНА ОБЪРНА ВИЛЯРЕАЛ ЗА СЕДЕМ МИНУТИ И ОТНОВО ГЛЕДА КЪМ ТИТЛАТА

Барселона постигна важна победа в борбата за върха в Ла Лига с 2:1 в гостуването си на Виляреал и в същото време стопи до минимум надеждите на “жълтата подводница” и догодина да се изявява на европейска сцена. Головете бяха дело на Антоан Гризман (28’, 35’) за каталунците и Самуел Чуквуезе в 26-ата за тима на Унай Емери.

Първата възможност за гол бе на сметката на играчите на Роналд Куман в 5-ата минута, когато отлично центриране от страна на Алба бе поето от врязалия се дълбоко в наказателното поле Де Йонг, той успя да върне към Гризман, но ударът на френското острие бе блокиран от бранител. В 12-ата отлично центриране на Жорди Алба бе поето отново от Де Йонг в наказателното поле, но връщането към границата на наказателното поле не бе завършено по най-добрия начин от играч на каталунците. В 15-ата минута Серхио Асенхо направи уникално спасяване, след като успореден пас на голлинията попадна във Франки Де Йонг, който само трябваше да прати топката в опразнената врата, но вместо това Асенхо успя да спаси със страхотен плонж. Две минути по-късно Меси навлезе в наказателното поле и отправи добър удар в близкия удар, но стражът отново се намеси авторитетно. Домакините отговориха в 26-ата минута, когато Чуквуезе бе изведен перфектно с дълъг пас на Пау Торес, справи се отлично първо с Мингеса, а впоследствие и с Тер Стеген, за да отбележи за 1:0 в опразнената минута. Каталунците отговориха мълниеносно и веднага след подновяването на играта Гризман бе изведен зад заспалата отбрана на Виляреал именно от направилия грешката при гола Мингеса, за да прехвръли Асенхо технично за 1:1. Изключителна грешка на Фойт в 35-ата минута, когато се опита да върне към вратаря, но на практика изведе сам срещу Асенхо отново френското острие, доведе до пълния обрат за играчите на Роналд Куман, а Гризман записа името си за втори път на таблото за 2:1. В края на полувремето стражът на домакините трябваше да се намесва още на два пъти, за да предотвратява трето попадение на сметката на каталунците.

В първите десетина минути на втората част отново Гризман бе в основата на всичко по-интересно, след като първо получи жълт картон, а впоследствие пред него се откриха и две интересни ситуации, но в крайна сметка не бяха превърнати в гол от французина. В 62-ата минута Тер Стеген трябваше да се намесва след удар на Етиен Капу, за да запази преднината на своя тим. Само две минути по-късно Мануел Тригерос бе изгонен с директен червен картон за непреценено влизане с бутоните напред срещу Лионел Меси и остави Виляреал с десет души на терена. В 72-ата минута появилият се като резерва Илаиш Мориба получи отличен пас от Меси в наказателното поле, но стреля слабо, а също така останаха съмнения за задържане от страна на Раул Албиол. В тези минути играчите на Унай Емери също не бяха загубли надежда и макар че бяха с човек по-малко, поглеждаха често към врата на Тер Стеген и на няколко пъти имаха добри шансове да изравнят резултата. В последните десет минути темпото на игра спадна и в крайна сметка срещата завърши при този резултат.

Тази победа изравни Барселона с Реал (Мадрид) и двата отбора имат по 71 точки, но каталунците са с мач по-малко. Водач е Атлетико (Мадрид) със 73.

ЦСКА-СОФИЯ ПРОПУСНА ДА РАЗГРОМИ ЛЕВСКИ

Тимът на ЦСКА-София надигра Левски и спечели с 2:0 сблъсъка от 26-ия последен кръг на редовния сезон в efbet Лига. Играчите на Любослав Пенев надвиха категорично “сините”, които имаха късмет, че не загубиха и с много по-голям резултат. Жул Кейта (14) и Джорди Кайседо (37) отбелязаха двете попадения преди почивката. Победата гарантира третото място на ЦСКА-София, който влиза в шампионския плейоф с актив от 50 точки. Намиращият се в трагично състояние клуб от стадион “Георги Аспарухов” записа рекордната си 12-ата загуба през сезона, като в четвърти пореден  мач не се разписа и завърши на девето място редовния сезон с 28 точки. Тимът в синьо завърши мача с девет души, след като десет минути преди края Георги Александров извади рамото си и бе откаран с линейка в болницата, а в последните минути резервата Илия Димитров получи директен червен картон за удар без топка срещу Кох.

Двубоят започна добре за играчите в синьо, които още в третата минута можеха да поведат. Младият Мартин Петков удари обаче горната греда от фаул. Символичните гости отвърнаха със силен удар на Кери, който мина покрай лявата греда на Микулич. Поредната грешка на синята защита за този сезон доведе до гол в тяхна врата. Това се случи в 14-ата минута, когато Варела центрира отлично, а най-ниският на терена от “червените” изпревари Рерас и с глава прати топката под гредата на Микулич.

Футболистите на Миланов, които играха компактно до гола, тотално се объркаха след попадението. Голмайсторът беше активен и в следващите минути, но при нов пробив отдясно, след който не успя да намери Кайседо пред вратата на “сините”, се контузи. Така в 25-ата минута Георги Йомов влезе на мястото на Кейта, а секунди след това Петков от Левски получи първия жълт картон. В 33-ата минута само късметът спаси Левски. Йомов развинти най-слабия на терена до този момент Рерас и центрира опасно, Кайседо не успя да стигне до топката, а Найденов изпревари Варела малко преди испанецът да удвои на празна врата. При следващата атака Кайседо стреля, но топката се отби в Рафаел и Микулич спаси. Тотално неадекватната защита на “сините” позволяваше всяка атака на противника да бъде голова. Варела изведе отлично Йомов, а Рерас отново увисна. Националът, сам срещу Микулич, тръгна да го прехвърля технично, но стражът изби. Топката обаче отново се озова във Йомов, който на празна врата с глава стреля в аут. Все пак ЦСКА-София поведе с два гола в 37-ата минута, когато Кайседо стреля с левия крак от 19 метра, топката се отби в Атанасов и влезе в долния ляв ъгъл на Микулич. Интересното е, че Даске подаде на нападателя на противника, след като никой не му пречеше.

Представянето на “сините” вбеси агитката на тима, като около 50 човека от Сектор “Б” нахлуха на пистата, но след бързата намеса на органите на реда не се стигна до ексцесии и няколко минути по-късно феновете се върнаха в сектора. Йомов пропусна в 75-ата минута да вкара трети гол за ЦСКА-София. Буквално в последните минути, останал с девет души, Левски се размина с трети гол.

Така ЦСКА-София записа 14-и успех в тази кампания, а “сините” имат едва една точка в последните четири мача, като в последните три записаха поражение срещу първите три клуба в класирането.

НАДАЛ ПРЕБОРИ ЦИЦИПАС И ОТНОВО ТРИУМФИРА В БАРСЕЛОНА

Испанецът Рафаел Надал спечели за рекорден 12-и път титлата на турнира по тенис на червени кортове в испанския град Барселона с награден фонд 1.57 милиона евро. Водачът в схемата победи номер 2 Стефанос Циципас (Гърция) с 6:4, 6:7(6), 7:5 в драматичен мач, продължил 3:38 часа. Надал, който участва за 16-и път в Барселона, има вече рекордните 12 титли от надпреварата. За него това е 87-и трофей в кариерата и 61-и на червени кортове.

В първия сет Надал преодоля пасив от 2:4 и след четири поредни гейма поведе в резултата. Във втората част двамата си размениха по един пробив, а испанецът пропиля два мачбола в десетия гейм. В тайбрека той поведе с 4:2, последваха четири поредни точки за Циципас – 6:4, Надал успя да изравни, но с нови две точки гръцкият тенисист изравни резултата.

В третия сет Циципас стигна до мачбол в десетия гейм, но в 11-ия загуби подаването си. При свой сервис в 12-ия Надал спаси точка за пробив и затвори срещата с третия си мачбол. “Това беше най-трудният ми финал. Не съм играл такъв тук досега. За мен беше много важно да повдигна нивото си и тази победа затвърждава прогреса ми. Трофеят в до мен, това означава много”, каза Надал.

Това е втори турнир на червени кортове, от който Надал има 12 или повече трофея. Испанецът е 13-кратен шампион на “Ролан Гарос”. След победата си Надал ще се завърне на второ място в световната ранглиста на АТП.

SN 8

МАНЧЕСТЪР СИТИ С ЧЕТВЪРТА ПОРЕДНА КУПА НА ЛИГАТА

Манчестър Сити спечели Купата на Лигата за четвърта поредна година. На финала “гражданите” спечелиха с 1:0 срещу Тотнъм. Единственото попадение бе дело на Аймерик Лапорт в 82-ата минута. Отборът на Пеп Гуардиола имаше голямо предимство през цялата среща, но успя да стигне само до едно попадение, и то в края. Срещата се игра пред 8000 зрители на “Уембли”.

Гуардиола спечели 30-и трофей в кариерата си като треньор, а Ман Сити изравни Ливърпул по триумфи в Купата на Лигата, след като за осми път спечели турнира. Тотнъм, който бе тотално надигран, остава без трофей от 2008 г. насам.

Отборът на Пеп Гуардиола започна на високи обороти и от самото начало притисна съперника. “Шпорите” рядко играеха с топката, а трябваше да се справят с поредица от атаки. Първата по-сериозна опасност бе удар с глава на Стърлинг. Топката обаче мина над вратата. Фил Фодън също създаваше проблеми на лондончани и трябваше да бъде спиран с нарушения. Ман Сити имаше сериозно предимство и в 26-ата минута бе близо до откриване на резултата. Грешка на Дайър позволи на Де Бройне да овладее топката. Белгиецът центрира, а Алдервайрелд опита да изчисти, но прати топката на крака на Фодън, който стреля, кълбото се отклони в бранителя и се удари в гредата. Тимът на Райън Мейсън не можеше и да помисли за атака, тъй като рядко минаваха центъра. Пред вратата на Лорис ситуациите продължаваха.

Огромното превъзходство на отбора на Гуардиола през първата част не доведе до гол, а в началото на второто полувреме Тотнъм можеше да поведе. Прекрасен удар на Ло Селсо от границата на наказателното поле бе отразен великолепно от Зак Стефън. Отговорът на Ман Сити бе бърза атака, при която Де Бройне получи топката в наказателното поле, но след финта му Ло Селсо направи решителен шпагат. “Гражданите” нямаха проблеми да стигнат до наказателното поле на съперника, но последното подаване или удара липсваха. Лондончани успяха на няколко пъти да организират контраатаки. При една от тях Кейн изведе Хьойберг на добра позиция, но той реши да подава на Регилон, вместо да стреля, и атаката приключи.

Манчестър Сити не се отказа да напада въпреки пропуснатите възможности. В 82-ата минута “гражданите” дочакаха своя гол. След ъглов удар Лапорт засече топката с глава и откри резултата, а попадението му се оказа победно. Тотнъм нямаше сили за отговор, а до края тимът на Гуардиола създаде още няколко положения. Удар на Де Бройне бе блокиран, както и изстрел на Стърлинг. Марез прати топката в мрежата, но попадението не бе зачетено поради засада.