ДОБРУДЖА 07 ОТСТЪПИ НА НЕФТОХИМИК В 1/4-ФИНАЛ №1

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) започнаха успешно плейофите в Суперлигата. Воденият от Николай Желязков тим направи много труден обрат у дома срещу Добруджа 07 с 3:1 (21:25, 25:19, 26:24, 32:30) в мач №1 от серията между двата тима, игран в зала “Младост”, информира sportal.bg. Срещата бе повторение на финала за Купата на България в Пазарджик, който Нефтохимик спечели драматично с 3:2 гейма в петък. Така бургазлии поведоха в плейофната серия с 1-0 победи. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща е в петък (26 март) от 18,30 часа в Добрич.

Само броени дни след петгеймовата битка за Купата двата тима отново сътвориха интересен и динамичен мач с много интрига. Добруджа стартира по-стабилно в първия гейм, докато домакините от Нефтохимик показаха известни колебания, най-вече в атака след разсеяно посрещане. Това доведе до предимство за гостите и те се откъснаха в резултата с четири точки до техническата пауза – 12:8. До края на частта добричлии не изпуснаха инициативата и спечелиха спокойно с 25:21.

Втората част също тръгна много добре за добричлии, които поведоха с 4:0 след серия от силни сервиси на Мартин Мечкаров. След прекъсване на треньора на шампионите Николай Желязков, те буквално изригнаха, като направиха пълен обрат и на свой ред поведоха с 6:4. Това като че ли смути добличлии и те започнаха да грешат. С опита си бургазлии веднага усетиха ситуацията и продължиха да натискат, като увеличиха преднината си на 16:11. До края на гейма ситуацията не се промени и Нефтохимик спечели с 25:19, с което изравни на 1:1.

Играта тръгна равностойно в третия гейм. Двата тима рискуваха сервиса и се бореха за всяка точка. След поредното равенство при 14:14 Денис Карягин направи силна серия на сервис, включително и един ас, а Нефтохимик поведе със 17:14. Добричлии продължиха да се борят, но слабости в посрещане не им позволиха да се противопоставят с пълна сила. Все пак, след като изоставаха с 21:24, те показаха характер, като спасиха три геймбола и изравниха – 24:24, след три поредни аса на Жулиен Георгиев. Нефтохимик обаче запази спокойствие и не позволи повече изненади – 26:24 след атака на Вальо Братоев.

Сценарият се повтори с пълна сила в четвъртата част, където имаше интрига докрай. След равенството при 9:9 две непредизвикани греши на домакините и ас на Жулиен Георгиев дадоха преднина за Добруджа – 12:9, която се запази до 16:13. Въпреки че домакините от Нефтохимик изравниха при 16:16, сервисът на добричлии отново заработи, а два аса на Мартин Мечкаров доведоха до преднина от четири точки – 20:16. Волейболистите на Нефтохимик отново показаха как могат да излизат от трудни ситуации, като изравниха при 24:24 след отлични изпълнения на Денис Карягин. В решителните моменти опитът на Нефтохимик си каза тежката дума и бургазлии спечелиха драматично гейма с 32:30, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик бе Денис Карягин с 21 точки. Влезлите като резерви Жани Желязков и Илия Петков добавиха 13 и 12 точки за успеха. За Добруджа Жулиен Георгиев заби 19 точки, а Денис Чавдаров и Мартин Мечкаров реализираха съответно 13 и 12 точки.

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРИЧ СЕ КЛАСИРАХА ЗА ФИНАЛНАТА ЧЕТВОРКА

Отборът на Добруджа се класира за финалната четворка в турнира за Купата на България по хандбал за мъже. В четвъртфинален двубой добричкият тим, който е двукратен носител на трофея, надделя драматично над домакина АСТИ-91 с 26:24 след продължения. Редовното време завърши 21:21.

След равностойно първо полувреме, завършило 11:11, домакините започнаха силно след почивката и с четири безответни гола дръпнаха с 15:11. Хасковлии поддържаха аванса си до 17:13 в 40-ата минута, но в следващия четвърт час гостите доминираха и с шест последователни попадения стигнаха до обрат за 19:17. АСТИ-91 все пак успя да стигне до изравняване още при 19:19, а впоследствие догонваше, но с гол от 7-метров наказателен удар 40 секунди преди края се стигна до 21:21. Добруджа пое контрола с две бързи попадения в средата на първото продължение за 23:21 и до финалната сирена не изпусна водачеството.

Двубоите от финалната четворка ще се играят на 10 и 11 април. Съперник на Добруджа на 1/2-финала ще бъде съставът на Левски (град Левски), който елиминира втородивизионния Фрегата в Бургас с 31:29 (18:13).

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ЗАГУБИ ОТ ДУНАВ ЗА КУПАТА НА АФЛ

Футболистите на Дунав (Русе) спечелиха с 2:0 срещу Черноморец (Балчик) в зоналния финал за Купата на Аматьорската футболна лига. Двубоят се игра на стадион „Димитър Бурков“ в Търговище при дъждовно и студено време. Въпреки това двата отбора изиграха един достоен финал с много интересни ситуации и пред двете врати.

Русенци взеха инициативата след първоначалния натиск на Черноморец (Балчик). В 37-ата минута Атанас Стамболов беше съборен в наказателното поле на балчиклии и реферът Красен Георгиев от Варна посочи бялата точка. С изпълнението се нагърби Преслав Петков, който не сбърка и откри за 1:0.

В началото на втората част дузпа беше отсъдена и за отбора на Черноморец. Румен Николов обаче пропусна, като нацели напречната греда. Двубоят продължи равностойно, като нападателите и на двата отбора имаха изгодни за гол положения. Все пак Дунав имаше лек игрови превес, който беше материализиран с нов гол в 80-ата минута. Бърза контраатака, подета от Атанас Стамболов, завърши с подаване към Преслав Петков, който отблизо удвои преднината на русенци – 2:0.

До края мачът се доиграваше и съвсем закономерно Дунав спечели с 2:0 зоналния финал за Североизточна България за Купата на Аматьорската футболна лига.

УСТРЕМ (ДОНЧЕВО) ОТКРАДНА ТОЧКА ОТ ЛУДОГОРЕЦ 3

Футболистите на Устрем (Дончево) едва не поднесоха изненадата на ХХ кръг на Североизточната трета лига при гостуването си на Лудогорец 3. Двубоят се игра на един от терените в комплекса „Гнездо на орли“ в Разград.

Гостите се бяха подготвили пълноценно за мача. Добрата им игра доведе до гол на Диян Минчев в 33-ата минута. Бърза контраатака на дончевци изведе Минчев очи с очи с вратаря Мартин Петков и нападателят не пропусна да забие топката в мрежата. Голът оказа влияние на младите „орлета“ и те на свой ред обсадиха вратата на Иван Иванов. Въпреки това обаче попадение така и не падаше и двата отбора се прибраха на почивката при резултат 0:1.

През втората част играта отново се водеше в игралното поле на гостите. Защитата на Дончево и вратарят спасиха не едно и две критични ситуации. В даденото от реферите продължение младите футболисти от Разград се добраха до изравняването с гола на Божидар Владимиров.

В следващия ХХI кръг Лудогорец гостува на Шумен 2007, докато Устрем (Дончево) приема у дома Ботев (Нови пазар). sportal.bg

СЕВЕРОИЗТОЧНА ТРЕТА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – XX КРЪГ

Дунав (Русе) – Кубрат 2016 (Кубрат)     3:0 сл.

Септември 98 (Тервел) – Дунав (Русе)

Спортист (Ген. Тошево) – Черноломец (Попово)

Черноморец (Балчик) – Кубрат 2016 (Кубрат) – сл.

28 март 2021 г., неделя, 15:00 ч.

Спартак 1918 (Варна) – Светкавица (Търговище)

Интер (Добрич) – Тополи 2010 (Тополи)

Шумен 2007 (Шумен) – Лудогорец III (Разград)

Устрем Д (Дончево) – Ботев (Нови пазар)

Доростол (Силистра) – почива

ЦВЕТИ ПИРОНКОВА СЕ КЛАСИРА ЗА ОСНОВНАТА СХЕМА В МАЯМИ

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова разгроми с 6:0, 6:3 за само 65 минути игра представителката на Беларус Олга Говорцова и се класира безапелационно за основната схема на силния турнир от най-високата категория WTA 1000 в Маями. За разлика от предходния си двубой, когато се нуждаеше от два тайбрека, за да преодолее Кати Макнали, сега пловдивчанката бе несравнимо по-доминираща на корта и не остави съмнение в по-високата си класа.

Едва във втория сет Говорцова намери сили поне да направи съотношението в резултата по-почетно, но като цяло не можеше да опонира на Пиронкова, която иначе е само с 12 места по-напред от нея в световната ранглиста.

Така Цвети ще участва в още един турнир от календара на WTA, след като преди това се включи в подгряващия мелбърнски Yara Valley Classic, а после и на Australian Open, но там отпадна още в първи кръг.

След дългото отсъствие заради майчинство Цвети участва в US Open 2020, където направи фурор с достигането на четвъртфиналите, а после стигна до трети кръг на “Ролан Гарос”. Последва успешно преодоляване на квалификациите за Australian Open в Катар, след което пловдивчанката се включи в Yara Valley Classic и надви Людмила Самсонова и Дона Векич, преди да отстъпи на Серина Уилямс. Като включим и първия турнир от “Големия шлем” за 2021 година, то сега в Маями Цвети ще запише петото си участие в професионална надпревара. В Маями специално Пиронкова не се е подвизавала от 2017 година, когато отпадна още в първи кръг от швейцарката Виктория Голубич, а иначе най-добрият й резултат е от 2014-а, когато загуби от Анжелик Кербер в третия кръг.

ЛЕВСКИ ПРОДАДЕ НАЙДЖЪЛ РОБЪРТА

Левски официално продаде звездата си Найджъл Робърта на американския Ди Си Юнайтед. Новината бе обявена на сайта на “сините”. Нидерландецът ще премине в новия си тим, след като му бъде издадена виза. ПФК Левски подписа предварителен договор за продажба на нападателя Найджъл Робърта в отбора от САЩ „Ди Си Юнайтед“. Договорът влиза в сила след издаването на работна виза и успешно преминаване на медицинските тестове от нидерландския футболист. Сумата по договора ще бъде обявена допълнително след съгласието на „Ди Си Юнайтед“, а „Левски“ запазва процент от бъдещ трансфер на футболиста.

Робърта прави своя дебют със синята фланелка на 1 август 2019 година. С екипа на Левски има 45 мача и 20 гола във всички турнири. Нападателят изигра последния си мач със синята фланелка на 21 март срещу Славия, като неговият гол в 85-та минута донесе победата на Левски.

Ръководството, спортно-техническият щаб, футболистите и служителите на ПФК Левски благодарят на Найджъл Робърта за всеотдайността му със синия екип и му пожелават много здраве, лични и професионални успехи, написаха от клуба.

БЕЙЛ: ПЛАНИРАМ ДА СЕ ВЪРНА В РЕАЛ

Гарет Бейл направи доста интересно изказване по време на пресконференцията си с националния отбор на Уелс, признавайки, че се е върнал в Тотнъм само за да играе повече и да бъде във форма за предстоящото Евро 2020. След като изтече наемът му при “шпорите”, той планира да се завърне в Реал (Мадрид) за последната година от договора си. “При мен няма никакво объркване. Основната причина да дойда в Тотнъм през този сезон, беше преди всичко да играя футбол. Исках да бъда готов, когато отивам на Европейското. Първоначалният план бе да запиша един сезон с Тонъм, след което имам договор за още една година с Реал (Мадрид). Планът ми е да се върна”, заяви Бейл преди световната квалификация срещу Белгия.

Гарет Бейл се завърна в Тотнъм през септември и до момента има 10 гола в 25 мача във всички турнири за тима на Жозе Моуриньо.

Снимки: gong.bg, haskovo.net, varna24.bg, novinata.bg, topsport.bg,