„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ЗАПОЧНАХА ПРОЛЕТНИЯ ПОЛУСЕЗОН С ПОБЕДА

Футболистите на Добруджа започнаха втория сезон във Втора професионална лига с победа. В мач от 18-ия кръг, игран на стадион „Дружба”, момчетата на Светослав Петров се наложиха с 2:1 над Созопол.

„Жълто-зелените” поведоха още в 6-ата минута, когато Божидар Чуканов центрира от корнер, а Преслав Петров с глава прати топката в мрежата на Созопол. Гостите изравниха в 32-ата минута с попадение на Диян Молдованов. До края на полувремето друг гол не бе отбелязан и двата тима се оттеглиха на почивка при 1:1.

Още в първата минута на втората част добруджанци отново излязоха напред в резултата. Иван Винков подаде в наказателното поле към Цветан Илиев, който майсторски насочи топката в мрежата – 2:1. Голът се оказа последен в срещата и така Добруджа спечели трите точки.

След този успех добричкият тим заема 10-ата позиция в класирането с актив от 19 точки. Отборът на Созопол е девети в подреждането с 20 точки.

ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – XVIII КРЪГ

Пирин (Благоевград) – Хебър (Пазарджик)  2:0

Септември (София) – Струмска слава (Радомир)    0:0

Кариана (Ерден) – Янтра 2019 (Габрово)      0:3 сл.

Литекс (Ловеч) – Септември (Симитли) 1:1

Добруджа 1919 (Добрич) – Созопол (Созопол)   2:1

Нефтохимик (Бургас) – Локомотив (Г. Оряховица)   1:3

Локомотив (София) – Спортист 2009 (Своге)      вчера

16 февруари 2021 г., вторник, 14:00 ч.:

Миньор (Перник) – Лудогорец II (Разград)

11. Струмска слава 16 4   5   7   18:25   17
  12. Миньор 15 4   2   9   14:24   14
  13. Локо (ГО) 16 3   5   8   15:25   14
  14. Янтра 16 3   3  10   14:28   12
  15. Нефтохимик 16 1   4  11    9:33    7

ПРОГРАМА – XIX КРЪГ

20 февруари 2021 г., събота, 14:00 ч.

Нефтохимик 1962 (Бургас) – Септември (София)

Спортист 2009 (Своге) – Миньор (Перник)

Созопол (Созопол) – Литекс (Ловеч)

Септември (Симитли) – Кариана (Ерден) – сл.

21 февруари 2021 г., неделя, 12:00 ч.

Янтра (Габрово) – Пирин (Благоевград) – пряко по Диема спорт

21 февруари 2021 г., неделя, 14:00 ч.

Лудогорец II (Разград) – Добруджа 1919 (Добрич)

22 февруари 2021 г., понеделник, 15:00 ч.

Локо (Г. Оряховица) – Локо (София) – пряко по Диема спорт

Хебър 1918 (Пазарджик) – почива

Струмска слава (Радомир) – почива

ВТОРА ПОРЕДНА ПОБЕДА ЗА ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА В „А” ГРУПА

Отборът на Добруджа записа втора поредна победа в мъжката „А” хандбална група. След успеха над Локомотив (Мездра) в първия кръг за новата година момчетата на Георги Андреев се наложиха в Хасково и над местния АСТИ-91 с 32:24. Добруджанци започнаха силно и на почивката имаха три гола преднина – 15:12. През второто полувреме те продължиха да диктуват играта и заслужено стигнаха до категоричния успех. Най-резултатен за добричкия тим бе Стилиян Стоянов, който отбеляза 8 гола. Другите попадения за Добруджа вкараха Донислав Димитров, Димитър Георгиев, Илиян Денев, Георги Димитров, Станимир Милушев и Илиян Илиев.

Това бе третата победа за подмладения тим на Добруджа в първенството. „Жълто-зелените” имат вече 6 точки в актива и заемат осмо място във временното класиране.

Междувременно Пирин-64 (Гоце Делчев) си върна първото място в класирането на мъжкото хандбално първенство след успех с 27:20 (11:7) над Чардафон в Габрово. Така Пирин-64 събра 20 точки и измести от върха Шумен-61 заради по-добра голова разлика.

„А” ХАНДБАЛНА ГРУПА – МЪЖЕ

РЕЗУЛТАТИ – 14-И КРЪГ

Чардафон (Габрово) – Пирин-64 (Гоце Делчев)      20:27 (7:11)

Добруджа (Добрич) – АСТИ-91 (Хасково)   32:24 (15:12)

Левски (Левски) – Спартак (Варна)      35:38 (17:19)

Шумен-61 – Локомотив (Горна Оряховица)       34:24 (12:13)

Осъм (Ловеч) – Локомотив (Мездра)   39:21 (20:8)

БАЙЕРН СТЪПИ НА СВЕТОВНИЯ КЛУБЕН ВРЪХ

Байерн (Мюнхен) стана световен клубен шампион след победа 1:0 над Тигрес във финала на турнира в Доха. Единствения гол вкара Бенжамен Павар в 61-ата минута. Баварците за втори път в историята си триумфираха със световната титла и станаха едва вторият отбор, който печели шест трофея в рамките на една година. Същото постигна и Барселона през 2009 година. През 2020-а Байерн направи требъл в Германия, а към отличията на домашната сцена добави трофеите от Шампионската лига и Суперкупата на Европа. Отборът на Ханзи Флик завърши започнатото с купата от Световното клубно първенство, което трябваше да се състои през декември, но беше преместено заради пандемията.

На полуфиналите в Доха Байерн елиминира египетския Ал Ахли след успех с 2:0. Тигрес стана първият представител на КОНКАКАФ, който игра финал на Световното клубно първенство. На четвъртфиналите мексиканският тим отстрани Улсан Хюндай, след това надви с 1:0 бразилския Палмейрас, но срещу баварците се оказа на губещата страна.

Байерн излезе без Томас Мюлер, който даде положителен тест за коронавирус часове преди финала. Жером Боатенг пък беше пуснат да се прибере в Германия заради трагичната смърт на бившата си приятелка. В отсъствието на Боатенг като централна двойка защитници действаха Никлас Зюле и Люка Ернандес. Бенжамен Павар и Алфонсо Дейвис бяха крайните бранители пред Мануел Нойер, Дейвид Алаба и Йошуа Кимих си партнираха в средата на терена, а голмайсторът Роберт Левандовски имаше подкрепата на Льорой Сане, Серж Гнабри и Кингсли Коман.

ГРИГОР ДИМИТРОВ РАЗБИ С 3:0 ШАМПИОНА ОТ US OPEN

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров постигна изключителна и категорична победа с 6:4, 6:4, 6:0 за 2 часа игра срещу шампиона от US Open 2020 и миналогодишен финалист в Австралия Доминик Тийм. За четвърти път в кариерата си Гришо стига четвъртфиналите на Australian Open, където го очаква сензацията на турнира – квалификанта Аслан Карацев от Русия, който обърна от 0-2 сета изоставане Феликс Оже-Алиасим и се превърна едва в третия тенисист в историята, тръгнал от пресявките в Мелбърн и заслужил участие в топ 8.

Димитров изигра поредния си брилянтен двубой срещу Тийм, като в първите два сета изоставаше с 1:3 след пробив, който моментално връщаше, а впоследствие и повеждаше с ключов брейк. Сервиранията за спечелване на първите два сета бяха безпроблемни, а в третия сет българинът направи ранен пробив и окончателно пречупи Тийм. Самият австриец трябваше да осъществява обрат след изоставане от 0-2 сета в предишната фаза срещу Ник Кирьос, а тогава обясни, че спасените шансове за пробив в първия гейм от третия сет са били решаващи за вдъхновението му. Григор обаче не му позволи това и дори му върза “геврек”, като напълно заслужено елиминира един от фаворитите за трофея. “Имаш и такива мачове, в които просто удържаш топката в корта и така се получи и днес. Всичко ми се получи, а той може би имаше някакви физически проблеми. Той е страхотен играч и чудесен човек, трябва да съм смирен, но пък съм и много щастлив да се класирам на четвъртфиналите”, каза Григор.

Утре Григор Димитров ще се срещне с Аслан Карацев от Русия.

ХАЛЕП ПОБЕДИ ШВЬОНТЕК И ПРОДЪЛЖАВА НА 1/4-ФИНАЛИТЕ НА ОТКРИТОТО ПЪРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЯ

Финалистката през 2018 година Симона Халеп (Румъния) се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставената под №22 Халеп елиминира шампионката от “Ролан Гарос” Ига Швьонтек (Полша) с 3:6, 6:1, 6:4 за близо два часа игра на “Род Лейвър Арина”. Така румънката взе реванш за загубата от полякинята на финала на Откритото първенство на Франция миналата година.

Швьонтек направи един пробив в осмия гейм по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част Халеп даде само гейм на съперничката си и изравни резултата. В решителния трети сет двете си размениха по един пробив в първите четири гейма, но в петия Хапел стигна до пробив, който се оказа достатъчен за крайния успех.

На четвъртфиналите Халеп ще играе срещу седемкратната шампионка и поставена под №10 Серина Уилямс (САЩ).

МЕСИ И МЛАДОЦИТЕ НА БАРСА РАЗВИНТИХА АЛАВЕС

Барселона продължи победната си серия в Ла Лига, записвайки 7-ми пореден успех на сметката си. Каталунците разбиха с 5:1 Алавес на своя “Камп Ноу” в срещата между двата тима от 23-ия кръг. Домакините излязоха в този мач с експериментален състав с доста младоци в него, за да спестят сили за предстоящата битка с ПСЖ в Шампионската лига, но те не разочароваха. Тринкао изигра нов силен двубой, вкарвайки два гола в 29-ата и 74-ата минута. Лионел Меси също се разписа на два пъти – в 45-ата и 75-ата минута, а петият гол за домакините бе за Жуниор Фирпо в 80-ата минута. Почетното попадение за гостите пък реализира Луис Роха в 57-ата минута.

Роналд Куман бе избрал да заложи на Антоан Гризман, Лионел Меси и Тринкао в атака. В средата на терена пък действаха Рики Пуч, Серхио Бускетс и Илаиш Мориба, който дебютира с екипа на каталунците в Ла Лига.

С тази победа Барселона събра актив от 46 точки и излезе на 2-ото място във временното класиране. Алавес пък остава 16-и с 22 точки.

ДЕБЮТНИ ГОЛОВЕ ЗАРАДВАХА ЛЕВСКИ НА СТАРТА

Дебютни голове донесоха победата на Левски срещу Монтана в първия кръг от пролетния дял на първенството. “Сините” надвиха гостите с 2:0 на стадион “Георги Аспарухов” в мач от 17-ия кръг на efbet Лига. Попаденията бяха дело на Здравко Димитров (14`) и Стивън Петков (50`), които досега нямаха голове в шампионата със синята фланелка. Така столичани прекъснаха серията си от четири поредни мача в първенството без успех, в които бяха взели едва една точка. Петата победа на 26-кратните шампиони през този сезон е първа от дебюта на Славиша Стоянович срещу Локомотив (Пловдив) в началото на декември.

Успехът изкачи столичани на осма позиция с актив от 18 точки, а освен това тимът има вече положителна голова разлика 19:18, след като зимува с пасив от един гол.

“Сините” започнаха пролетния дял от първенството с две от петте нови попълнения – Звонимир Микулич и Ребин Сулака, които смениха твърдите титуляри от есента – капитана Николай Михайлов и Алекс Петков. Пред хърватския вратар, който дебютира за столичани, в схема 4-4-2 започнаха Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака и Патрик-Габриел Галчев. Капитанът Мартин Райнов и Тома Даске бяха вътрешните халфове, а Насиру Мохамед и Здравко Димитров на двете крила, докато Стивън Петков и Найджъл Робърта водеха атаката. Начо Монсалве и Фейсал Рерас бяха резерви, като испанецът дебютира в края.

Така Левски удължи серията си на 22 поредни мача без поражение срещу Монтана. Тимът на Атанасов, който стартира силно, остана с 14 точки, но показа, че няма никакво намерение да се предава в борбата за оставане в елита.

Снимки: sportal.bg, shok-news.com