ДОБРУДЖА С УБЕДИТЕЛНА ПОБЕДА НАД ДУНАВ

Футболистите на Добруджа сразиха Дунав (Русе) с 3:0 в среща от XIII кръг на Втора професионална лига. След този си успех на стадион „Дружба” те имат вече 22 точки в актива си – след 6 победи, 4 равенства и 3 загуби. Така футболистите от Добрич запазиха позиция непосредствено зад третия в подреждането Марек. Както е известно, третото място във втория ешелон праща на бараж за влизане в efbet Лига.

“Жълто-зелените” започнаха силно и поведоха с гол на Преслав Йорданов в 33-ата минута. Бившият нападател на ЦСКА засече топката от границата на вратарското поле и я прати в мрежата. В началото на второто полувреме Добруджа наложи натиск, който беше оползотворен от Славчо Шоколаров – 2:0 за домакините. В 63-ата минута бившият бранител на Левски и ЦСКА 1948 Димитър Пиргов направи 3:0 с глава.

В следващия кръг добруджанци ще гостуват на Септември (София), който е начело в класирането с 29 точки.

БЕЛАСИЦА СЕ СПРАВИ С ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ЗА ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ

Беласица победи Черноморец (Балчик) като гост с 3:1 в двубой от 13-ия кръг на Втора лига. Петричани решиха всичко още през първото полувреме, когато водеха с 3:0, информира sportal.bg. Запро Динев се отличи с две попадения в 35-ата и 41-ата минута, а Мариян Вангелов добави още едно в 45-ата. В края на мача Касиано Бузон отбеляза почетно попадение за домакините (81’).

Така Беласица записва втора поредна победа и се нарежда на 12-ото място в класирането с 15 точки. Тимът от Балчик е 15-и с 12 пункта и поне към момента се намира в опасната зона на изпадащите.

В следващия кръг тимът от Белия град ще има тежко гостуване – на Спартак 1918 (Варна), който е пети в класирането и не крие амбициите си от следващия сезон отново да играе в първия ни ешелон.

21 октомври 2023 г., събота

Марек 1915 (Дупница) – Спортист 2009 (Своге)

Янтра 2019 (Габрово) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Черноморец 1919 (Бургас) – Спартак (Плевен)

Бдин 1923 (Видин) – Лудогорец 1945 II (Разград)

Беласица (Петрич) – Литекс (Ловеч)

Спартак 1918 (Варна) – Черноморец (Балчик)

Марица 1921 (Пловдив) – Монтана 1921 (Монтана)

Дунав от Русе (Русе) – Струмска слава (Радомир)

Септември (София) – Добруджа 1919 (Добрич)

БЪЛГАРИЯ РАЗПЛАКА БЕЛГИЯ И ПОДНЕСЕ ОЛИМПИЙСКАТА ВИЗА НА КАНАДА

Волейболистите от националния отбор на България завършиха достойно участието си на олимпийския квалификационен турнир за Париж 2024 в Сиан (Китай). Възпитаниците на Пламен Константинов извоюваха трудна, но достойна победа над Белгия с 3:2 (25:21, 23:25, 21:25, 25:22, 15:13) в последния си мач от Група С. Българските волейболисти записаха победа №4 в Сиан, като с 3 загуби и 11 точки станаха четвърти в класирането.

Поражението на Белгия се оказа фатално за спечелване на олимпийска квота за Игрите в Париж 2024. Ако Белгия бе спечелила, то отборът отиваше със сигурност на олимпиадата във Франция. Нашият тим всъщност направи услуга на тима на Канада, който в следващия мач на турнира се наложи над Мексико с 3:0 и спечели виза за Игрите.

Този двубой може би бе последен за капитана на България Цветан Соколов, който преди началото на олимпийската квалификация сподели, че това е възможно. Соколов изигра много силен двубой и заби 27 точки (1 ас, 4 блока), Мартин Атанасов добави 16 точки (1 ас, 3 блока), а Аспарух Аспарухов завърши с 11 точки (1 блок). Фере Регерс бе най-резултатен за Белгия с 26 точки (2 блока).

Съставът на България: Симеон Николов 1, Цветан Соколов 27, Мартин Атанасов 16, Александър Николов 5, Алекс Грозданов 11, Илия Петков 2 – Мартин Божилов-либеро (Николай Колев 8, Николай Пенчев 2, Симеон Добрев-либеро, Аспарух Аспарухов 11, Георги Сеганов 1, Стефан Чавдаров).

СТОЯН КОПРИВЛЕНСКИ СИ ОТМЪСТИ НА СОРИН КАЛИНЮК

Стоян Копривленски записа победа с единодушно съдийско решение в двубоя реванш срещу Сорин Калинюк. Това се случи в родния му град Бургас в дебютното издание на GLORY в България. Снайпера надделя с 5:0 гласа след девет минути битка.

Българинът започна атаките си с мощни лоу кикове. След първата минута на двубоя той се отпусна да търси и кикове в трупа и главата на Калинюк. Копривленски вдигна оборотите под възгласите “Българи, юнаци!” в Арена Бургас. 29-годишният кикбоксьор затвърди рунда в своя полза с мощни крошета в главата на съперника в последните секунди.

В началото на втората част Копривленски отбеляза нокдаун с мощен хай кик. Румънецът се изправи преди края на отброяването и запази самообладание, но не успяваше да намери целта в следващите минути от втория рунд. Снайпера се прицели в краката на опонента и пласира над десет лоу кика до края на втората част.

В третата част Копривленски знаеше, че води в резултата и игра по-консервативно. Състезателят на Mike`s Gym контролираше дистанцията на ринга. В моментите, в които Калинюк се приближаваше твърде близо до него, родният боец използваше умело клинча. За да избегне атаките на Калинюк, Стоян умело се придвижваше и контрираше със сайд степове. sportal.bg

ГРИГОР ДИМИТРОВ ПРЕОДОЛЯ АЛЕКСАНДЪР ВУКИЧ В ДВА СЕТА

Григор Димитров победи Александър Вукич (Австралия) с 6:4, 6:3 във втория кръг на турнира на твърда настилка от сериите “Мастърс 1000” в Шанхай с награден фонд 8,8 милиона долара. Първата ракета на България не срещна трудности в първия си мач на турнира и спечели в два сета за 1:24 часа игра.

Григор Димитров, който е поставен под №18 в схемата на турнира в Шанхай, не даде нито една възможност за пробив на съперника и постигна рутинен успех. Българинът проби подаването на Вукич в третия гейм и спечели първия сет с 6:4. Във втория хасковлията бе още по-убедителен – стартира с пробив в първия гейм и добави още един в деветия, като затвори мача с първия си мачбол за 6:3.

В третия кръг Димитров ще срещне руснака Карен Хачанов, 13-и в схемата, който се наложи над Бейбит Жукаев със 7:6(1), 4:6, 6:2 за малко повече от два часа игра. Димитров има три срещи с Хачанов до момента, като и в трите българинът е излизал победител.

ИГА ШВЬОНТЕК Е ШАМПИОНКА В ПЕКИН

Поставената под номер 2 в схемата Ига Швьонтек спечели титлата на турнира по тенис на твърда настилка в Пекин (Китай) с награден фонд от 8.1 милиона долара. Полякинята, която дебютира в надпреварата, победи лесно на финала рускинята Людмила Самсонова с 6:2, 6:2 за 69 минути.

Швьонтек направи четири пробива в мача и завоюва пети трофей за тази година и общо 16-и в кариерата си. Тя е първата тенисистка след Серина Уилямс, която печели пет или повече титли в два поредни сезона, след като американската направи това през 2014 и 2015 година.

През 2023-а Швьонтек триумфира на “Ролан Гарос”, Доха, Щутгарт и Варшава. Тя загуби само един сет на турнира в Пекин по пътя си до трофея. Това е и нейната шеста титла от УТА 1000, което я прави единствената състезателка, спечелила шест или повече титли от такъв ранг преди 23-годишна възраст, подобрявайки постижението от пет на Каролине Возняцки. Играейки в седмия си финал за сезона Швьонтек постигна трети пореден успех срещу Самсонова в досегашните три мача между двете. С достигането си до финала пък рускинята си осигури завръщане в топ 20 на световната ранглиста.

СЕСТРИ СТОЕВИ СПЕЧЕЛИХА ТИТЛАТА В ГЛАЗГОУ

Трикратните европейски шампионки Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха титлата на двойки жени на международния турнир по бадминтон от сериите “Чалъндж” в Глазгоу (Шотландия) с награден фонд 15 хиляди долара, който е част от олимпийските квалификации за Игрите в Париж 2024. Българките, които са номер 1 в схемата, постигнаха четири поредни успеха по пътя си до златните отличия. На финала сестрите направиха обрат и победиха японките Майко Кавадзое и Харуна Кониши с 19:21, 21:11, 21:12 за 63 минути.

В първия гейм японките поведоха с 18:12, но Стефани и Габриела Стоева намалиха пасива си на 19:20, но с още едно спечелено разиграване съперничките им поведоха в резултата. В следващите две части обаче българките доминираха. Във втория гейм те поведоха с 14:4 и след 21:11 изравниха, а в третата част след 14:12 направиха серия от 7:0 и стигнаха до крайния успех.

В Глазгоу сестрите са водени от старши треньора на националния отбор на България Петя Неделчева-Хранова. sportal.bg