БЕЗ ПОБЕДИТЕЛ В СБЛЪСЪКА МЕЖДУ БЕЛАСИЦА И ДОБРУДЖА

Отборите на Беласица и Добруджа завършиха при резултат 1:1 в двубой от десетия кръг на Втора професионална футболна лига. „Жълто-зелените” от Добрич започнаха силно и поведоха още във втората минута. След центриране от корнер Димитър Пиргов получи топката и с премерен удар я прати в мрежата на домакините. При 1:0 за Добруджа завърши първото полувреме. След почивката тимът на Беласица успя да възстанови равенството. Попадението за петричани отбеляза Мариян Вангелов в 56-ата минута. До края на срещата двата тима търсеха победата, но грешаха в завършващата фаза на атаката и равенството се запази до последния съдийски сигнал.

След този двубой тимът на Добруджа има 16 точки и заема пето място в таблицата с временното класиране – след 4 победи, 4 равенства и 2 загуби. Беласица пък остава в зоната на изпадащите с 9 точки.

В следващия кръг Добруджа ще приеме варненския Спартак. Мачът на стадион „Дружба” е на 28 септември, четвъртък, от 17:00 часа.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) СПЕЧЕЛИ ТРИТЕ ТОЧКИ В ГАБРОВО

Отборът на Черноморец (Балчик) поднесе една от изненадите във Втора професионална лига. В среща от десетия кръг тимът от Белия град се наложи като гост с 3:1 над Янтра (Габрово). Домакините откриха резултата в 4-ата минута, когато Даниел Младенов наказа стража на гостите. През второто полувреме обаче футболистите на Черноморец вдигнаха темпото и стигнаха до цели три попадения. На два пъти точен бе Джонатан Нсонде. Той изравни в 65-ата минута, а пет минути по-късно се разписа отново. Третото попадение отбеляза Иван Цачев в последните секунди на двубоя.

По този начин Янтра остана на шесто място с 16 пункта. Черноморец пък се изкачи до 14-а позиция с 10 точки.

В следващия кръг в Балчик ще гостува Черноморец  (Бургас). Срещата е в сряда от 18:30 часа.

27 септември 2023 г., сряда, 17:00 ч.

Струмска слава (Радомир) – Беласица (Петрич)

Спартак (Плевен) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

27 септември 2023 г., сряда, 18:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Бдин 1923 (Видин)

27 септември 2023 г., сряда, 18:30 ч.

Черноморец (Балчик) – Черноморец  (Бургас)

28 септември 2023 г., четвъртък, 17:00 ч.

Септември (София) – Марица 1921 (Пловдив)

Добруджа 1919 (Добрич) – Спартак 1918 (Варна)

Лудогорец II (Разград) – Спортист 2009 (Своге)

29 септември 2023 г., петък, 19:30 ч.

Литекс (Ловеч) – Янтра (Габрово) – пряко по Диема спорт

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА ЗАПОЧНАХА СЕЗОНА С ПОБЕДА

Изиграха се мачовете от първия кръг в мъжката „А” хандбална група. Отборът на Добруджа се наложи над коравия тим на Осъм (Ловеч) с 28:23. Срещата се проведе в зала „Русалка“ в Добрич и в началото бе много оспорвана. Играта се водеше гол за гол и в 20-ата минута резултатът бе равен – 9:9. След това момчетата на Георги Андреев установиха игрово надмощие и на почивката имаха 4 гола преднина – 16:12. След подновяването на двубоя добруджанци продължиха да диктуват събитията на игралното поле и заслужено стигнаха до крайния успех. С реализаторските си умения се отличи Джошкун Якубов, който отбеляза 12 гола, а по 8 попадения вкараха Маниел Димитров и Михаил Нейчев.

В следващия кръг Добруджа отново ще е домакин, като в Добрич ще гостува варненският Спартак.

В другите срещи от първия кръг на “А” РХГ се получиха следните резултати: НСА – Шумен 26:34 (12:16), Левски (Левски) – Фрегата (Бургас) 28:29 (14:11), Чардафон (Габрово) – Спартак (Варна) 31:28 (14:13), Локомотив (Горна Оряховица) – почива.

ОТЛИЧНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА МОМЧИЛ ПЕТКОВ НА СВЕТОВНОТО ПО ШАХ

Добричлията Момчил Петков се представя отлично на световното първенство по шах до 20-годишна възраст. Шампионатът се провежда в Мексико, а след първите четири кръга добруджанецът има две победи и две равенства. В първия кръг той победи представителя на домакините Себастиан Дел Канизо. След това се наложи и над ирландеца Тарун Канямарала, а в третия кръг направи реми с Гай Левин от Израел. Момчил Петков записа реми и с американеца Йосая Стиърман в следващия кръг. Така след четвъртия кръг гросмайсторът от Добрич е с 3 точки в актива си.

Световното първенство се играе по швейцарската система, в 11 кръга, и в него участват 144 шахматисти. Крайното класиране ще стане известно на 2 октомври, когато ще се проведат партиите от последния кръг.

ВЕРСТАПЕН СЕ ВЪРНА НА ПОБЕДНИЯ ПЪТ В ЯПОНИЯ И ДОНЕСЕ ТИТЛАТА НА РЕД БУЛ

Макс Верстапен се върна на победния път във Формула 1 с една сравнително лесна победа в надпреварата за Гран При на Япония. С нея нидерландецът донесе титлата при конструкторите за сезон 2023 на отбора на Ред Бул. Това е втори пореден и общо шести триумф в историята на „биковете“.

Верстапен бе атакуван в първите завои на надпреварата от стартиралия трети Ландо Норис, но парира перфектно атаката на пилота на Макларън. След това нидерландецът нямаше никакви проблеми и напълно контролира развоя на събитията на „Сузука“, за да спечели с аванс от 19.3 секунди пред Норис. Трети на подиума се качи вторият пилот на Макларън Оскар Пиастри, за когото това е първо призово класиране във Формула 1. Австралиецът потегли втори днес и бе изпреварен още на старта от Норис, след което нямаше нужната скорост, за да се пребори за второто място. Четвърти финишира Шарл Леклер, а топ 5 допълни Люис Хамилтън, който във финалните турове трябваше да парира атаките на Карлос Сайнц, който бе с по-свежи гуми от седемкратния световен шампион. Сайнц остана шести, а зад него финишира Джордж Ръсел. Точки от Гран При на Япония взеха още Фернандо Алонсо и двамата пилоти на Алпин Пиер Гасли и Естебан Окон.

В генералното класиране Верстапен увеличава своя аванс пред съотборника си Серхио Перес на 177 точки. Мексиканецът не стигна до финала след няколко контакта още в първите обиколки. Тази разлика между двамата означава, че Верстапен ще може да спечели третата си поредна титла още в спринта в Катар след две седмици. В него нидерландецът ще се нуждае само от влизането в топ 6, за да стане трикратен световен шампион.

СТОИЧКОВ И КАРЛ ЛЮИС ЗАПАЛИХА “ВЕЧНИЯ ПЛАМЪК НА МИРА”

Колосите на световния спорт Христо Стоичков и Карл Люис запалиха “Вечния пламък на мира” в новооткрития пазарджишки парк “Градината на света”. В нея има алея, посветена на Камата, и кът на легендарния американски лекоатлет. Деветкратният олимпийски шампион Карл Люис получи подарък от Пазарджик и България –  картина с петте олимпийски кръга, изработена от 61 позлатени български розови пъпки. Тя му бе връчена от кмета на града Тодор Попов, който обясни, че в броя има символика, тъй като Люис е роден през 1961 г. “Кой би помислил преди 40 години, че момче като мен ще се окаже тук, на това място?”, каза трогнатият Люис.

Многобройни почитатели на Христо Стоичков и Карл Люис дойдоха на площад “Константин Величков” в Пазарджик за среща с легендарните спортисти. „Чувствам се като у дома си в Хюстън и е чудесно да видя толкова много деца.” С тези думи обявеният за спортист на ХХ век Карл Люис се обърна към хилядите, дошли да го видят на живо. “Развълнуван съм да бъда в прекрасен град, който е посветен на мира. Децата го заслужават и аз съм щастлив, че съм част от “Пробега на мира”, който се провежда вече много години”, добави Люис.

СВЕТОВНИЯТ ОТБОР ЗАВОЮВА ТИТЛАТА В “ЛЕЙВЪР КЪП”

Световният отбор спечели “Лейвър къп” за втора поредна година. Това се случи, след като американците Бен Шелтън и Франсис Тиафо победиха представителите на европейския отбор Андрей Рубльов от Русия и поляка Хуберт Хуркач със 7:6(4), 7:6(5). Отборът на света спечели „Лейвър Къп” с резултат 13:2. Европейският отбор успя да спечели само един мач по време на турнира, когато норвежецът Каспер Рууд победи американеца Томи Пол в два сета на сингъл. В отбора победител освен Шелтън и Тиафо влизат още Франсиско Серундоло от Аржентина, Феликс Оже-Алиасиме от Канада и Тейлър Фриц от САЩ.

АТЛЕТИКО СЕ ИЗВИСИ НАД РЕАЛ В МАДРИДСКОТО ДЕРБИ

Отборът на Атлетико (Мадрид) спечели градското дерби срещу гостуващия Реал (Мадрид) с 3:1 в сблъсъка помежду им от шестия кръг на Ла Лига. Любопитното е, че всички голове за победителите дойдоха след удари с глава, като Алваро Мората (4′, 46′) беше точен два пъти, а Антоан Гризман (18′) – веднъж. Тони Кроос (35′) пък отбеляза почетното попадение за “лос бланкос”, за които това беше първо поражение през сезона след шест поредни успеха. Така вече няма нито един отбор в топ 5 на първенствата в Европа, който да има само победи във всички турнири през настоящата кампания.

“Дюшекчиите” излязоха напред в резултата още при първото си голово положение, което дойде в четвъртата минута. Тогава Самуел Лино центрира към Мората, който с глава прати топката в противниковата мрежа. В десетата минута Хименес също стреля с глава след изпълнение на корнер, но не успя да удвои аванса на своя тим. Точно това обаче направи Гризман в 18-ата минута, когато засече с глава центриране на Саул Нигес. В 35-ата минута Валверде центрира, а Стефан Савич изчисти топката, която отиде при Кроос. Германецът пък нанесе страхотен удар от границата на наказателното поле и така намали изоставането на своя отбор.

В началните секунди на второто полувреме “рохибланкос” стигнаха до трети гол, наподобяващ предишните два. В този случай Саул центрира към Мората, който отново с глава отбеляза второто си попадение за вечерта. В 54-ата минута Марио Ермосо беше много близо до това също да се разпише с глава, но неговият удар след корнер облиза напречната греда. В следващите минути гостите поеха инициативата, но не успяха да намалят изоставането им.

Така Реал не успя да се върне на върха в класирането и вместо това заема третото място с актив от 15 точки, с една по-малко от лидерите Барселона и Жирона. Атлетико пък е на петата позиция с 10 точки, като изпреварва Валенсия и Райо Валекано чрез головата си разлика.