ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ СПАРТАК (ПЛЕВЕН) С 3:0

Отборът на Спартак (Плевен) записа първи успех във Втора професионална футболна лига през сезона, след като се наложи у дома с класическото 3:0 над Добруджа в среща от четвъртия кръг на шампионата. В герой на мача се превърна Христиан Петков, който бе над всички за победителите със своите два гола. Той се разписа в 32-ата и 52-ата минута, а Васил Шопов добави едно попадение четвърт час преди края на срещата.

По този начин тимът на Красимир Бислимов прекъсна негативната си серия от три поредни загуби и нанесе първо поражение през настоящата кампания на добричкия тим, който даде сериозна заявка за челните места в класирането.

След този двубой добричлии са на четвърта позиция в подреждането с актив от 7 точки, докато Спартак се изкачи на 15-о място. В следващия кръг плевенчани гостуват на Струмска слава в Радомир, а за момчетата на Диян Божилов предстои домакинство на ЦСКА 1948 II.

МАРЕК СЕ НАЛОЖИ НАД ЧЕРНОМОРЕЦ И ИЗЛЕЗЕ НАЧЕЛО

Футболистите на Марек победиха с 1:0 Черноморец (Балчик) в мач от четвъртия кръг на Втора професионална лига. Единственото попадение падна в края на срещата. В 84-ата минута Раиф Мурадов донесе успеха на дупничани.

Със спечелените три точки Марек поне временно се изкачи на върха на класирането. Играчите на Танчо Калпаков събраха десет точки и показват много стабилна игра от началото на шампионата. Септември може да ги свали от първата позиция, ако във вторник победи ЦСКА 1948 II. Черноморец от своя страна вече е на дъното с едва една точка и все още без отбелязан гол от началото на първенството.

В следващия кръг тимът от Белия град ще премери сили със състава на Литекс (Ловеч). Мачът е в неделя в Балчик от 19.00 часа.

13 август 2023 г., неделя, 18:00 ч.

Марица 1921 (Пловдив) – Черноморец 1919 (Бургас)

Дунав от Русе (Русе) – Янтра 2019 (Габрово)

Септември (София) – Спортист 2009 (Своге)

Струмска слава 1927 (Радомир) – Спартак (Плевен)

13 август 2023 г., неделя, 19:00 ч.

Спартак 1918 (Варна) – Бдин 1923 (Видин)

Черноморец (Балчик) – Литекс (Ловеч)

14 август 2023 г., понеделник, 19:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Лудогорец II (Разград)

15 август 2023 г., вторник, 18:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

15 август 2023 г., вторник, 18:30 ч.

Беласица (Петрич) – Марек (Дупница) – пряко по Диема спорт

ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ СЕ КЛАСИРА ЗА ФИНАЛА НА УНИВЕРСИАДАТА

Българският шампион на чук – балчиклията Валентин Андреев, се класира за финала на Универсиадата в Чънду, Китай, с трети резултат в квалификацията – 70.86 м. Само четири сантиметра го отделиха от най-силния в подборното състезание – Михайло Хаврилюк (Украйна) – 70.90, а вторият Хлиб Пискунов (Украйна) бе със същия резултат както и българина – 70.86, но с по-добро второ постижение.

За съжаление, Валентин Андреев направи три фаула във финала на чук и остана на последното, 12-о място във финала.

Другият ни представител в Универсиадата – състезателят на СКЛА „Добрич”  Живко Господинов, не успя да преодолее квалификациите.

ГРЕШКИ В КЛЮЧОВИТЕ МОМЕНТИ ЛИШИХА ГРИГОР ДИМИТРОВ ОТ ФИНАЛ ВЪВ ВАШИНГТОН

Най-добрият български тенисист Григор Димитров не успя да се класира за финала на турнира във Вашингтон от категория АТР 500. Той загуби с 3:6, 6:7(4) от Дан Еванс и пропусна да изравни баланса в срещите помежду им. Британецът беше по-стабилен в най-важните разигравания и за първи път в кариерата си ще играе финал на турнир от това ниво. Негов съперник в спора за трофея бе Талон Грийкспор, който елиминира Тейлър Фриц в другия полуфинал.

ЦИЦИПАС СПЕЧЕЛИ ТИТЛАТА В ЛОС КАБОС

Водачът в схемата Стефанос Циципас спечели тенис турнира на твърди кортове от сериите ATP 250 в Лос Кабос (Мексико). Гръцкият тенисист се наложи в решителната битка над австралиеца Алекс Де Минор с 6:3, 6:4. Двубоят продължи 1:27 часа.

И двамата бяха колебливи при своите подавания, но Циципас показа по-здрави нерви и в решителните моменти успя да вземе предимство. Така 24-годишният грък прекъсна серия от 5 загуби във финалите на ATP турнири. Циципас претърпя поражения на Мастърс турнирите в Синсинати 2022, Астана 2022, Стокхолм 2022, Откритото първенство на Австралия 2023 и Барселона 2023. sportal.bg

ШВЕЦИЯ СЛОЖИ КРАЙ НА АМЕРИКАНСКОТО ГОСПОДСТВО ПРИ ЖЕНИТЕ

Световният шампион по футбол от последните две първенства САЩ отпадна от Мондиала за жени в Австралия и Нова Зеландия след поражение с 4:5 от Швеция след дузпи на 1/8-финалите. Резултатът след редовните 90 минути и добавения половин час беше 0:0, след което се стигна до ударите от бялата точка. При тях американките пропуснаха на три пъти, докато европейките само два пъти, което се оказа решаващо. Победната дузпа беше реализирана от Лина Хуртиг, като нейният удар беше избит, но ВАР показа, че топката все пак преминава голлинията – с не повече от сантиметър.

Така тимът на САЩ губи за първи път на световни финали от 21 двубоя насам. В следващия кръг скандинавките ще спорят с Япония.

Сблъсъкът в Мелбърн между №1 и №3 в световната ранглиста оправда очакванията за драма. Янките бяха тези, които доминираха през почти цялото време и беше истинско чудо, че не успяха да вкарат гол. Тимът отправи 11 удара в очертанията на вратата на Зечира Мушович, докато в същото време футболистките на Швеция уцелиха тази на противника само веднъж. През първото полувреме американките удариха и греда.

При дузпите всичко започна перфектно и за двата тима, които реализираха първите общо пет удара. Натали Бьорн от Швеция обаче пропусна при третия изстрел за своя състав, което трябваше да даде предимство на съперника. Последва обаче грешка и на легендата Меган Рапино. После неточна за скандинавките беше и Ребека Бломквист, което даде шанс на Софи Смит да класира САЩ напред при отбелязване на петия наказателен удар. Тя обаче също се провали, а след нея противникът вкара петата си дузпа. Дойде ред на надстрелването до грешка. Там, при седмата дузпа за американките, Кели О’Хара удари гредата. В крайна сметка шанс да класира Швеция напред получи Хуртиг от Арсенал, която го направи, независимо че изстрелът й беше отбит.

АРСЕНАЛ СПЕЧЕЛИ “КЪМЮНИТИ ШИЙЛД” СЛЕД УСПЕХ С ДУЗПИ НАД МАНЧЕСТЪР СИТИ

Арсенал спечели “Къмюнити шийлд” за седемнадесети път в клубната си история. Турнирът, който е предвестник на сезона във Висшата лига, противопостави “топчиите” на големия им противник през изминалата кампания Манчестър Сити. В редовното време спорът за отличието завърши наравно – 1:1. При дузпите селекцията на Пеп Гуардиола пропусна на два пъти чрез Де Бройне и Родри, докато “артилеристите” бяха безпогрешни. А точка на спора положи Фабио Виейра за 4:1. Публиката по трибуните пък видя официалния дебют на някои нови футболисти и в двата клуба: Тимбер, Райс и Хавертц за “артилеристите” и Матео Ковачич за символичните домакини.

След няколко атаки Арсенал стигна до най-добрата си ситуация в 25-ата минута. Тогава Уайт напредна отдясно и намери Хавертц в наказателното поле. Германецът стреля, но не успя да нанесе достатъчно силен удар и Ортега отрази. В 39-ата минута Хавертц получи нов шанс да открие резултата. Йодегор намери Сака, който върна към бившия играч на Челси. Германецът обаче стреля право в Ортега.

След почивката Аарън Рамсдейл трябваше да се намесва решително при изпълнението на корнер, където Стоунс скочи над всички и насочи силно с глава под гредата. Активизация в играта на Арсенал имаше през следващите атаки, като към вратата на Ортега последваха няколко изстрела от средна дистанция. В 76-ата минута неочакван герой блесна на “Уембли”. Сити разгърна бърза атака през центъра, а топката стигна до юношата Коул Палмър. Номер 80 на Сити литна Тиърни и с брилянтен изстрел в далечния ъгъл на Рамсдейл направи 1:0. Няколко минути по-късно Хулиан Алварес изведе на стрелкова позиция Фоудън, но изстрелът на английския национал някак си не посети мрежата на “топчиите” за втори път.

До края на срещата основният акцент падна върху 8-минутното продължение, което видимо вбеси Хосеп Гуардиола. Така се стигна и до неприятния развой на събитията за “небесносините”, след като в 101-ата минута на мача Леандро Тросар докара нещата до дузпи. Трябва да се отбележи, че белгиецът имаше огромен късмет, след като топката се отклони в тялото на Аканджи и подлъга фатално Ортега за 1:1. При дузпите “топчиите” бяха безпогрешни от бялата точка. А фаталните за загубата на Сити пропуски направиха Де Бройне и Родриго. topsport.bg

ЮНОШИТЕ НА БЪЛГАРИЯ С ТРЕТА ПОРЕДНА ПОБЕДА НА МОНДИАЛА В АРЖЕНТИНА

Националният волейболен отбор на България за юноши до 19 години записа трета поредна победа на Световното първенство в Сан Хуан (Аржентина). Момчетата на селекционера Мирослав Живков отнесоха аутсайдера Индия с 3:0 (25:16, 25:14, 25:17) в последната си среща от Група В за малко повече от час игра.

Така младите български “лъвчета” завършиха втори в крайното класиране в групата с 3 победи, 1 загуба и 8 точки и продължат напред към елиминационната фаза на Мондиала.

Най-полезен за България стана Александър Къндев с 14 точки (1 блок, 76% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане). Кристиан Титрийски (2 аса и 45% ефективност в атака) и Костадин Козелов (5 блока!, 1 ас и 75% ефективност в атака) добавиха по 12 точки за успеха.

Съставът на България: Симеон Николов 7, Кристиан Титрийски 12, Александър Къндев 14, Кристиян Андреев 4, Александър Николов 7, Костадин Козелов 12 – Константин Чипев-либеро (Рангел Витеков, Любомир Златков 1, Николай Иванов 2, Стилиан Делибосов 1).