СПОРТНА ПАНОРАМА

0
223

“ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ИЗПУСНАХА ПОБЕДАТА

Отборите на Добруджа и Янтра (Габрово), които се борят за оцеляване във Втора професионална футболна лига, завършиха наравно 1:1 в мач от 27-ия кръг на първенството. „Жълто-зелените” започнаха силно и безспорно бяха по-добрият състав на терена в Габрово. Доказателство за надмощието на добричкия тим е фактът, че през първото полувреме домакините не създадоха нито една сериозна опасност пред вратата на добруджанци. Гостите бяха възнаградени за по-добрата си игра в 44-ата минута. Янчо Андреев центрира отдясно, а Стефан Митев бе на точното място и с премерен удар прати топката в мрежата на съперника. Домакините обаче успяха да възстановят равенството и това стана в 89-ата минута, когато Петър Казаков вкара от дузпа.

След този кръг Добруджа е на 11-о място с актив от 32 точки, а Янтра е на 14-а позиция с две точки по-малко.

Следващият двубой за момчетата на Стефан Славов е с Лудогорец 1945 II (Разград). Мачът на стадион „Дружба” е на 1 май, понеделник, от 18:00 часа.

25 април 2023 г., вторник, 17:00 ч.

Марица 1921 (Пловдив) – Ботев II (Пловдив)

14. Янтра 27 7      9      11    20:31       30
  15. Миньор 27 7      9      11    26:25       30
  16. Созопол 27 6      9      12    23:45       27
  17. Ботев II 26 7      5      14    21:35       26
  18. Витоша 27 6      8      13    27:41       26

ПРОГРАМА – XXVIII КРЪГ

29 април 2023 г., събота, 17:00 ч.

Спортист 2009 (Своге) – Литекс (Ловеч)

Витоша (Бистрица) – Дунав от Русе (Русе)

Крумовград (Крумовград) – Янтра 2019 (Габрово)

29 април 2023 г., събота, 18:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Марица 1921 (Пловдив)

30 април 2023 г., неделя, 17:00 ч.

Ботев II (Пловдив) – Созопол (Созопол)

1 май 2023 г., понеделник, 17:30 ч.

Миньор (Перник) – Струмска слава (Радомир) – пряко по Диема спорт

1 май 2023 г., понеделник, 18:00 ч.

Етър ВТ (Велико Търново) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Добруджа 1919 (Добрич) – Лудогорец 1945 II (Разград)

1 май 2023 г., понеделник, 19:45 ч.

Беласица (Петрич) – Спартак (Плевен) – пряко по Диема спорт

СТИЛИЯНА НИКОЛОВА СПЕЧЕЛИ ЧЕТИРИ ТИТЛИ НА СВЕТОВНАТА КУПА В БАКУ

Българките гимнастички Стилияна Николова и Ева Брезалиева завоюваха осем медала на Световната купа по художествена гимнастика в Баку, но ансамбълът ни за жени остана без отличие, което се случва за първи път от доста дълго време. Николова спечели златните медали на обръч, на бухалки, на лента и в многобоя, а Ева Брезалиева се окичи със сребро на топка и на лента, както и с бронз на обръч и в многобоя.

Николова, която стана шампионка в многобоя, получи 34.650 точки на обръч, а Брезалиева беше оценена с 33.550 точки. И двете изиграха силно своите композиции, а за Брезалиева това бе също второ отличие след бронза в многобоя. Сребърния медал на този уред завоюва световната шампионка от София 2022 София Рафаели от Италия с 34.400 точки.

На топка Брезалиева завоюва сребро, а Николова остана осма след груби грешки.

След силна и стабилна игра Ева Брезалиева получи оценка от 32.950 точки и взе сребърния медал на топка. Стилияна Николова с уред извън терена и други неточности остана последна с резултат от 28.700. Златен медал за Дария Варфоломеев от Германия с 33.150 точки, а представителка на Узбекистан Тахмина Икромова се нареди трета с 31.800.

На финала на бухалки Николова отново стана шампионка с 34.150 точки. Втора и трета са съответно Виктория Оноприенко (Украйна) с 32.650 точки и Дария Варфоломеев с 32.550.

Ева Брезалиева имаше неточности и остана пета с 31.650 точки.

Златен медал Стилияна Николова завоюва и на финала на лента с 31.300 точки и така приключва надпреварата с четири първи места. Брезалиева беше оценена с 31.100 и завоюва сребърния медал в този финал. Бронзово отличие бе за Тахмина Икромова от Узбекистан с 30.950 точки.

Ансамбълът на България, който остана шести в многобоя, се класира на пето място на финала с пет обръча и на четвърто на две топки и три ленти. Грациите ни изненадващо останаха без отличие.

ЕДМОНД НАЗАРЯН Е ЕВРОПЕЙСКИ ШАМПИОН

Едмонд Назарян спечели европейската титла в категория до 60 кг на шампионата по борба на Стария континент в Загреб. Българският борец се справи на финала с молдовеца Виктор Чобану. За 21-годишния Назарян това е втора европейска титла след тази от Рим през 2020-а, която обаче беше постигната в по-ниската категория до 55 кг. На миналогодишното Европейско в Будапеща Едмонд трябваше да се задоволи със сребро, а на Световното първенство в Белград също отстъпи на финала.

В самата схватка Назарян беше изключително доминиращ и спечели с технически туш, като при резултат 9:0 в негова полза имаше видео преглеждане от реферите. Те присъдиха два фаула на молдовеца и още 4 точки на Назарян за успешно хвърляне, като той събра доста по-голям от необходимия брой точки за категорично представяне и безапелационна титла. “Получи ни се и може да се радваме. Продължаваме подготовката за Световното, защото то е най-важното тази година”, каза Назарян. “Срещата тръгна хубаво и бях спокоен. Така ни се получи”, допълни шампионът. “Това е титла в нова категория спрямо предишната, когато спечелих. Тя е плод на много труд и много лишения. Благодаря на семейството ми и на моя треньор Емил Иванов, който винаги ме подкрепя и винаги е до мен. Благодаря и на цяла България за подкрепата, както и на семейство Ганчеви, защото без тях нямаше да върви нашият спорт”, каза още Назарян. sportal.bg

БАРСЕЛОНА ПРЕЧУПИ АТЛЕТИКО С ЛЮБИМИЯ СИ РЕЗУЛТАТ

След три двубоя без победа Барселона се завърна към успехите и надви Атлетико (Мадрид) с 1:0 в дербито от 30-ия кръг на Ла Лига. Феран Торес вкара единствения гол на “Спотифай Камп Ноу” в 44-ата минута. Това е 12-а победа за каталунците с този резултат във всички турнири през сезона. Благодарение на нея преднината пред втория Реал (Мадрид) отново е 11 точки при осем оставащи кръга, с което спечелването на титлата вече като че ли е само въпрос на време.

Двубоят стартира с греда на Антоан Гризман още преди изтичането на първата минута.

Домакините стигнаха до първата си опасност в 17-ата след индивидуална акция на Левандовски. Полякът дори шутира, но топката беше блокирана, а веднага след това Феран Торес не успя да стреля. Преди това феновете на Барса отново използваха 10-ата минута, за да скандират името на любимеца си Лео Меси. В 24-ата Облак пресече опасно центриране на Феран, което отиваше към останалия сам Рафиня. В 35-ата минута се стигна до нова възможност пред Гризман, като в този случай отлично се намеси вратарят Марк-Андре тер Стеген, избивайки с една ръка. Барселона излезе напред в резултата минута преди почивката от бърза акция, при която топката беше изритана напред към Рафиня. Там той овладя и подаде към Феран Торес, който стреля между краката на Хосе Мария Хименес и Облак нямаше какво да направи – 1:0.

Барса започна активно втората част с две положения в първите три минути. Левандовски и Феран шутираха, но Облак спаси и в двата случая. Късметът спаси Атлетико от втори гол в 61-ата, когато Гави нанесе силен удар по диагонала, но топката излезе в аут. В тези минути обаче и гостите имаха своите шансове, но Де Пол и Караско нямаха шанс. Стигна се до 72-ата минута, в която домакините на два пъти пропуснаха 100-процентови възможности. В първия случай Гави не успя да уцели добре топката, а секунди след това Рафиня успя да засече, но Облак спаси. Буквално в ответната атака Тер Стеген спаси сигурен гол, хващайки атрактивен удар на Гризман. Върхът на пропуските дойде в 76-ата, когато Левандовски и Рафиня се оказаха сами срещу Облак. Полякът обаче избра да шутира и не уцели вратата. Играта стана по-остра, заради което в рамките на десетина минути съдията вдигна седем жълти картона, като шест от тях бяха за футболисти на столичани. В добавеното време “рохибланкос” настояваха за дузпа за игра с ръка на Серхио Бускетс, но съдията не видя условия за такава.

ЛЕАО ВЪРНА МИЛАН КЪМ ПОБЕДИТЕ В СЕРИЯ “А”

Отборът на Милан записа домакински успех с 2:0 над Лече в двубоя помежду им от 31-вия кръг на Серия А. В герой за “росонерите” се превърна Рафаел Леао, който отбеляза и двете попадения в 40-ата и 75-ата минута. Така “Дявола” се завърна на победния път в първенството след двете ремита с Емполи (0:0) и Болоня (1:1).

В 14-ата минута дойде първият удар в мача, като Владимиро Фалконе отрази рикоширалия шут на Сандро Тонали. Само минута по-късно Тео Ернандес нахлу в наказателното поле и падна на земята след намесата на Федерико Басчирото. Първоначално Даниеле Кифи посочи бялата точка, но получи сигнал от ВАР да преразгледа ситуацията, и така отмени дузпата, тъй като видя, че защитникът е играл с топката. В 19-ата минута Банда се размина с това да открие резултата, след като неговият удар с глава отблизо срещна гредата. Малко след това Реми Удин стреля от дистанция и прати топката в ръцете на Майк Менян.

Последва домакински натиск, но противниковата отбрана се справяше с него. Така се стигна до 40-ата минута, когато “росонерите” изпълниха корнер по заучен начин, което доведе до центриране на Тонали, а Леао се извиси и даде аванс на своя тим. Това е едва вторият гол с глава на крилото с екипа на Милан, като предишният му беше именно срещу Лече. В добавеното време на първата част “джалоросите” също можеха да вкарат след корнер, но Месиас изчисти топката след удар на Басчирото с глава.

В началото на втората част домакините отново поискаха дузпа за игра с ръка на Мюртен Хюлманд при удар на Тиау, но главният съдия не уважи претенциите им. Последва дълго затишие в играта на двата отбора. В 75-ата минута Леао пое топката от центъра на терена и предприе продължителен дрибъл, с който отново нахлу в наказателното поле. Този път португалецът нанесе удар по земя, който се отби в далечната греда и влезе в мрежата за крайното 2:0.

АЛКАРАС Е ОТНОВО ШАМПИОНЪТ В БАРСЕЛОНА

Карлос Алкарас спечели титлата на турнира от категория АТР 500 в Барселона след сравнително рутинен успех с 6:3, 6:4 за 80 минути срещу Стефанос Циципас.

Бившият световен номер 1 пропусна почти шест седмици от началото на сезон 2023, но след завръщането си достигна финали на първите си три турнира за кампанията – титла в Буенос Айрес, загуба в Рио от Камерън Нори и отново трофей в Индиън Уелс. Сега вече считаният за новата суперзвезда на спорта добави още едно престижно отличие, постигнато на корт “Рафаел Надал” в каталунската столица. Общо в кариерата си Алкарас вече има 10 титли, като е загубил само три от достигнатите финали. Именно Карлитос е първият след Рафаел Надал, който е защитавал трофея си от Барселона, като Рафа, естествено, е рекордьор по титли с невероятните 12.

Със сигурност и Алкарас, и Циципас ще бъдат сред фаворитите за предстоящите два “Мастърс”-а на клей, както и на “Ролан Гарос”, особено при положение че Надал и Новак Джокович са още контузени. Гъркът изигра успешна седмица в Барселона, независимо от загубата на финала и ще бъде доволен от оптимистичните знаци, защото 2023-а за него също беше белязана досега от травми.

Любопитното за Циципас е, че той все още няма титла от категория АТР 500 и сега загуби 10-ия си финал на такова ниво, включително за трети път в Барселона, като в предишните два случая отстъпваше на Рафаел Надал.

ШВЬОНТЕК С ВТОРА ПОРЕДНА ТИТЛА В ЩУТГАРТ

Световната номер 1 Ига Швьонтек надви световната номер 2 Арина Сабаленка 6:3, 6:4 и спечели втора поредна титла на турнира от категория WTA 500 в Щутгарт. Миналогодишният финал също противопостави двете най-добри тенисистки, а полякинята вече има 13 титли на сингъл в кариерата си. Тя остава и непобедена на клея в германския град, а е загубила само 3 от 16-те си финали на WTA досега.

Швьонтек вече води и с 5-2 победи срещу Сабаленка, а от началото на сезон 2023 тя вече спечели 20 мача. Световната номер 1 има и две титли за тази кампания и се изравнява по този показател със Сабаленка и Белинда Бенчич.

За първи път от 2018 година световните номер 1 и 2 се срещат във финал, като преди пет сезона го направиха Симона Халеп и Каролин Вожняцки. На клей пък такова нещо се беше случвало преди чак десет години, когато Серина Уилямс надви Мария Шарапова на финала на “Ролан Гарос”.

ЛЕВСКИ НОКАУТИРА БЕРОЕ В 95-АТА МИНУТА

Отборът на Левски постигна инфарктна победа с 1:0 над Берое в среща от 27-ия кръг на efbet Лига. Единственото попадение падна в 95-ата минута на даденото петминутно продължение от рефера Владимир Вълков. Автор на гола бе резервата Асен Чандъров, който прати топката в мрежата след асистенция на Андриан Краев. Така Елин Топузаков се завърна на “Герена” с победа. Преди това “сините”, които не играха много добре, не създадоха доста възможности, а веднъж и гол на Ван дер Каап бе отменен поради засада.

Това бе 13-и успех на Левски, който се изравни с тима с Черно море, като двата отбора имат 48 точки, но “моряците” са четвърти заради по-добрите показатели в мачовете между тях.  Освен това столичани са в серия от седем поредни мача без допуснат гол в шампионата.

Поражението беше под № 15 за гостите, които останаха с 24 точки на 12-о място.