АЛБЕНА ОРГАНИЗИРА ЛЮБИТЕЛСКИ ТЕНИС ТУРНИРИ В НАЧАЛОТО НА МАЙ
Ваканционно селище Албена е готово да посрещне за първи път в своята 54-годишна история най-престижна тенис и СПА верига за любители в България Weekend tour. Със своите 22 отлично подготвени корта на открито, богат календар с тенис лагери, национални и международни турнири на най-високо ниво през последните години, сега идва ред в Албена среща да си дадат и участниците от веригата, като турнирът ще бъде от категория ITL500 на Интерактив тенис.
Победителят ще получи не само купата и голямата награда, но и ще си тръгне от българския курорт с 500 точки за годишното класиране и финалите през декември. Голямата награда на сингъл при мъжете и жените включва и два ваучера „Уикенд за двама“, осигурени от домакините от Албена, информира sportal.bg.
Турнирите в курорта ще се състоят от 5 до 8 май. Участници и гости ще бъдат настанени при преференциални условия в хотелите Flamingo Grand Hotel & Spa 5* и Лагуна Бийч 4*, които са в непосредствена близост до кортовете за игра и до плажа. Това ще позволи на семействата и приятелите, които придружават участниците, пълноценно да се насладят на майска ваканция.
Програмата на сингъл при мъжете включва минимум 5 срещи, тъй като участниците ще бъдат разпределени в групи. Ще се играе 2 от 3 къси сета (до 4 гейма). В курорта ще бъдат излъчени и шампионите на сингъл при жените, на смесени двойки, както и на двойки-мъже. Участниците ще пристигнат в петък – 5 май, а в деня на настаняването могат да направят свободна тренировка. Квалификационните дни са на 6 и 7 май, а финалите на сингъл, двойки + финалите на утешителни турнири са планирани за 8 май, понеделник.
Традиционно домакините от Албена, които имат един от най-красивите плажове в Европа, предлагат не само отлични условия за спорт и релакс, но на Гергьовден организират богати празнични програми и трапези в курорта.
„Вълнуваме се, че Weekend tour ще е част от историята на ваканционно селище Албена – първият Европейски курорт на спорта на ACES Europe, който през последното десетилетие се утвърди като любима дестинация за тенис ваканция сред любители и професионалисти на всички нива от България и чужбина. Вярвам, че в Албена участниците ще получат най-добрите условия за настаняване, игра и почивка. Заедно с курорта поставяме началото на едно дългосрочно и успешно партньорство, което очаквам през годините да привлече не само много, но и най-добрите любители на аристократичния спорт и техните семейства – тези, които ценят красотата на спорта ни и дестинациите, където го упражняват“, сподели организаторът на Weekend Tour Ивайло Цанков.

МИЛИЦА МИРЧЕВА С 2:35:57 НА МАРАТОНА В БОСТЪН
Националната рекордьорка на маратон – добричлийката  Милица Мирчева, завърши маратона в Бостън за 2:35:57 на 17 април. 28-годишната българка се нареди на 32-ро място в тежка конкуренция при жените. Милица започна с темпо 17:54 на първите 5 км, а на половината дистанция имаше 1:15:09. Следващите 21.1 км Мирчева преодоля за 1:20:48 и стана първата българска елитна атлетка, която завърши най-стария маратон в света. Трасето на маратона в Бостън не е лицензирано и резултатите не са официални, но той е с „платинен“ етикет по класификацията на елитните шосейни състезания на Световната атлетика. Около 30 хиляди души участваха в  127-ото издание на маратона в Бостън, който е сред шестте най-добри в света
Победителка в маратона при жените стана Хелън Обири (Кения) с 2:21:38, пред Амане Берисо (Етиопия) – 2:21:50, и Лона Салпетер (Израел) – 2:21:57. При мъжете титлата от миналата година защити Евънс Чебет (Кения) с 2:05:54, а негови подгласници станаха Габриел Гай (Танзания) – 2:06:04, и Бенсън Кипруто (Кения) – 2:06:06. Световният рекордьор и двукратен олимпийски шампион Елиуд Кипчоге (Кения) остана шести при дебюта си в Бостън с 2:09:23.

ДОБРУДЖА УДАРИ СОЗОПОЛ С 2:0
Добруджа надви с 2:0 тима на Созопол в среща от 26-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Успехът е важен, защото след него “жълто-зелените” са на пет точки от “небесносините”, които са предпоследни във временното класиране.
Срещата не протече по най-добрия начин за добричкия тим. В 22-ата минута Денислав Ангелов получи директен червен картон и „жълто-зелените” останаха в намален състав. Въпреки това те играха силно и заслужено спечелиха трите точки. Добруджанци откриха головата си сметка в последната минута на първото полувреме, когато Божидар Чуканов излезе на стрелкова позиция и с премерен удар прати топката в мрежата на гостите. Второто попадение дойде в добавеното време на двубоя. Тогава Стефан Митев изведе Стефан Статев сам срещу вратаря на Созопол, а 19-годишният нападател майсторски се разписа за крайното 2:0.
След този успех Добруджа има 31 точки и е на 11-о място в класирането на Втора лига. В следващия кръг момчетата на Стефан Славов ще гостуват на Янтра 2019 (Габрово), който също се бори за оцеляване във втория ешелон. Мачът е в събота от 17.00 часа.

14. Янтра (Гб) 26    7      8      11    19:30       29
15. Миньор     26    7      8      11    26:25       29

22 април 2023 г., събота, 17:00 ч.
Лудогорец II (Разград) – Етър ВТ (Велико Търново)
Янтра 2019 (Габрово) – Добруджа 1919 (Добрич)
Литекс (Ловеч) – Витоша (Бистрица)
Струмска слава (Радомир) – Беласица (Петрич)
23 април 2023 г., неделя, 15:15 ч.
Спартак (Плевен) – Спортист (Своге) – пряко по Диема спорт
23 април 2023 г., неделя, 17:00 ч.
Дунав от Русе (Русе) – Монтана 1921 (Монтана)
ФК ЦСКА 1948 II (София) – Миньор (Перник)
25 април 2023 г., вторник, 17:00 ч.
Марица 1921 (Пловдив) – Ботев II (Пловдив)

КРИСТИАН ДИМИТРОВ И КАТАЛИНА ЙОВЧЕВА – ПЪРВИ НА РЕГИОНАЛЕН ТУРНИР В ДОБРИЧ
Кристиан Димитров и Каталина Йовчева от ТК “Велто” (Варна) спечелиха първите места на Регионалния турнир по тенис за момчета и момичета до 10 г. в Добрич. Надпреварата от календара на БФТенис се проведе на кортовете на ТК “Добротица”, информира bgtennis.
Във финала при момчетата Кристиан Димитров победи Златомир Райчев (ТК “Авеню”, Бургас) с 4:1. В спор за третото място Андрей Енев (ТК “Каварна”, Каварна) се наложи над Калоян Колев (ТК “Велто”) с 4:1.
Във финала при момичетата Каталина Йовчева (ТК “Велто”) победи Адел Топчу (ТК “Велто”) с 5:3. На трето място се класира Дея Иванова (ТК “Добрич”), а на четвърто – Владислава Тодорова (ТК “Велто”).

ДЕРБИТО ЦСКА – ЛЕВСКИ ЗАВЪРШИ БЕЗ ГОЛ
ЦСКА и Левски не се победиха в голямото дерби на 26-ия кръг на efbet Лига. Двата отбора направиха 0:0 на Националния стадион след доста битка, малко голови положения и много драма. В края на двубоя “сините” пропуснаха златен шанс да спечелят, след като Ивелин Попов пропусна дузпа. Така “червените” изгубиха точки в борбата за титлата и към момента разликата с втория Лудогорец е 2 точки.
Срещата започна равностойно. В 7-ата минута Назон нахлу в наказателното поле, Сундберг не успя да се намеси добре, но Ван дер Каап се притече на помощ и сложи край на “червената” опасност. В следващите минути Краев фаулира Жеферсон при борба за висока топка и получи жълт картон. Играчът на “сините” не бе доволен от решението на съдията Никола Попов и се стигна до краткотрайни искри, които бързо бяха потушени. Половин час след началото на двубоя Саша Илич бе принуден да прави смяна, след като Жеферсон се контузи, а на негово място се появи Марселино. Малко по-късно Ивелин Попов нахлу в наказателното поле и върна назад към Роналдо, Вион блокира удара, но и опитният играч на импровизираните гости бе в засада. Така Левски завърши полувремето с 1 точен и 1 неточен удар към вратата, а ЦСКА нямаше нито един изстрел – точен или неточен, към Пламен Андреев.
През втората част “армейците” вдигнаха темпото. В началните минути Хайнц центрира в наказателното поле, футболист на “армейците” игра с глава, като топката стигна до Филип Кръстев, който в опита си да изчисти топката, можеше да си вкара автогол. Все пак, за негово късмет, не се стигна до това, като топката мина до левия стълб. В 69-ата минута Уелтън навлезе в наказателното поле, излъга Махмутович и стреля, Бусато изпусна за миг топката, но в крайна сметка я улови. В 80-ата минута се стигна и до най-чистата възможност в мача. Кръстев изпълни корнер, Рикардиньо засече с глава и стреля, но Бусато изби. В края на двубоя Роналдо и Брадли де Нойер скочиха в битка за висока топка, когато кълбото се удари в ръката на футболиста на ЦСКА. Реферът Никола Попов бе сигнализиран да отиде на ВАР да прегледа ситуацията, след което реши да посочи бялата точка. Ивелин Попов изпълни, но Бусато спаси. В следващия кръг ЦСКА гостува на Пирин, Левски пък приема Берое.
МИЛАН УДЪРЖА НАПОЛИ И СЕ КЛАСИРА ЗА ПОЛУФИНАЛИТЕ
Милан се класира за своя 13-и полуфинал в Шампионската футболна лига. „Росонерите” завършиха наравно 1:1 с Наполи на „Диего Армандо Марадона“ в мач реванш от четвъртфиналите на турнира. Оливие Жиру беше точен за гостите в 43-тата минута, а Виктор Осимен се разписа за домакините секунди преди края на мача. И двата тима можеха да вкарат поне по още едно попадение, но Жиру пропусна дузпа в средата на първата част, а в заключителните минути на срещата Хвича Кварацхелия направи същото. „Росонерите“ спечелиха с 1:0 първия двубой на “Джузепе Меаца” преди седмица и така продължават напред с общ резултат 2:1. В спор за място на финала в Истанбул те ще се изправят срещу победителя в сблъсъка между Интер и Бенфика, като градският им съперник има предимство от 2:0 преди реванша в Милано.
РЕАЛ (МАДРИД) ОТНОВО СЕ НАЛОЖИ С 2:0 НАД ЧЕЛСИ
Носителят на трофея Реал (Мадрид) достигна до полуфиналите в Шампионската лига след нова победа с 2:0 над Челси на четвъртфиналите. Испанският първенец беше спечелил с толкова първата среща у дома седмица по-рано, а сега повтори това и на “Стамфорд Бридж” в реванша. Родриго вкара и двата гола – в 58-ата и 80-ата минути, а отделно удари и греда още през първата част. Така за втора поредна година “сините” биват елиминирани от “лос бланкос” на този етап от турнира. На полуфиналите на 9/10 – 16/17 май “кралете” ще се изправят срещу Манчестър Сити или Байерн (Мюнхен).
Очаквано Челси заложи на висока преса още от първите секунди и на няколко пъти футболистите на Реал сгрешиха. Първата по-добре организирана акция от страна на домакините доведе и до чисто положение в 11-ата минута. Топката попадна у оставения сам Н’Голо Канте, но той стреля в аут. Носителите на трофея погледнаха към вратата на Кепа чак в 20-ата минута и удариха греда. Това се случи след изстрел на Родриго.
Вторият “златен” за Челси шанс през първата част дойде в добавеното време, когато Джеймс намери Марк Кукурея на далечната греда. Там бившият играч на Барселона си спря топката и стреля, но Куртоа отрази.
На почивката Анчелоти замени Алаба с доскорошния състезател на домакините Антонио Рюдигер. Както и преди почивката, пред Канте се откри първият шанс за полувремето. В 52-ата той успя да нанесе изстрел от 4-5 метра, но нацели тялото на Милитао. Две минути по-късно домакините настояваха за втори жълт картон на Милитао, който фаулира Чалоба в гръб. Арбитърът Даниеле Орсато обаче му спести изгонването.
Изнесените напред състезатели в синьо оставиха свободни пространства в своята половина, което беше използвано от мадридчани, и те поведоха с 1:0 в 58-ата минута. Тогава Родриго размина Чалоба, последва размяна на пасове с Вини Жуниор, след което топката се озова в мрежата на Кепа. При нова подобна акция Бензема пропусна да удвои в 65-ата, като този път Кепа спаси. В 80-ата обаче нямаше кой да спре Родриго за втория му гол в срещата. Този път бразилецът се разписа на празна врата след асистенция на Феде Валверде – 2:0. Така Реал се класира за своя 11-и полуфинал в последните 13 сезона в Шампионската лига.