СПОРТНА ПАНОРАМА

0
222
ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ МАРИЦА В ПЛОВДИВ
Футболистите на Добруджа загубиха гостуването си на Марица (Пловдив) с 2:1 от 25-ия кръг на Втора професионална лига. Това беше първи мач за „жълто-зелените”, след като клубът се раздели с наставника Сашо Ангелов, а начело на тима застана досегашният помощник-треньор на добричкия тим Стефан Славов.
Домакините откриха резултата чрез Валери Домовчийски, който се разписа в 16-ата минута. Бившият нападател на столичния Левски намери мрежата от фаул с точен удар покрай стената – 1:0 за “пиратите”. В края на първото полувреме Петко Цанков изравни след асистенция на Стефан Митев, но в 66-ата минута халфът на Марица Симеон Вешев направи с диагонален изстрел 2:1и фиксира финалния резултат.
След този кръг Добруджа е на 13-о място с 28 точки. Със същия точков актив е и тимът на Литекс (Ловеч), който обаче е на 15-а позиция – в зоната на изпадащите.
В следващия кръг Добруджа ще играе на стадион „Дружба” със състава на Созопол (Созопол), който е на 16-а позиция с 26 точки и също се бори за мястото си в групата. Срещата е в петък, 14 април, от 17:00 часа.
11 април 2023 г., вторник, 17:00 ч.
ФК ЦСКА 1948 II (София) – Спортист 2009 (Своге)
11. Струмска слава       25    7      10    8      25:31       31
12. Миньор (Пк)     25    7      8      10    26:23       29
14 април 2023 г., петък, 17:00 ч.
Етър ВТ (Велико Търново) – Миньор (Перник)
Витоша (Бистрица) – Спартак (Плевен)
Монтана 1921 (Монтана) – Литекс (Ловеч)
Ботев II (Пловдив) – Дунав от Русе (Русе)
Добруджа 1919 (Добрич) – Созопол (Созопол)
17 април 2023 г., понеделник, 17:00 ч.
Беласица (Петрич) – ФК ЦСКА 1948 II (София)
Спортист (Своге) – Струмска слава (Радомир)
Лудогорец II (Разград) – Янтра 2019 (Габрово)

АТАНАС ИЛИЕВ ВГОРЧИ ДЕБЮТА НА ЛЮБО ПЕНЕВ НАЧЕЛО НА ХЕБЪР
Отборът на Черно море постигна минимален успех с 1:0 над Хебър в двубой от 25-ия кръг на efbet Лига. В герой за гостите от Варна се превърна добричлията Атанас Илиев, който вгорчи дебюта на Любослав Пенев.
Първото интересно положение на стадион “Георги Бенковски” дойде след само четири минути игра. Георги Търтов направи добър пробив, след което се нагласи и стреля силно, но кълбото премина на сантиметри от целта. В 34-ата минута Октай Хамдиев опита да изненада Иван Дюлгеров с удар от малък ъгъл, но топката прелетя над вратата. В 53-ата минута Георги Търтов напредна добре по десния фланг, след което опита шут, но Иван Дюлгеров се намеси. Имаше и добавка от играч в зелено, но стражът на “моряците” отново изби. Малко по-късно Исмаил Иса подаде към Васил Панайотов, който с изстрел от границата на наказателното поле затрудни максимално Петър Дебърлиев, но стражът успя да избие топката в корнер.
В 78-ата минута гостите от Варна откриха резултата. Халфът на домакините Георги Вълчев допусна грешка в центъра на терена. Даниел Димов отне и изведе Атанас Илиев очи в очи с Петър Дебърлиев. Нападателят на тима без проблеми успя да матира капитана на Хебър. В 88-ата минута играчите на Любослав Пенев организираха добра атака, при която Лорен Маружин успя да центрира към Георги Вълчев, който опита акробатичен удар, но топката премина малко над целта. Това бе и последната интересна ситуация в сблъсъка.
По този начин “моряците” остават на шесто място с актив от 42 точки. Хебър пък продължава да е на 15-а позиция с едва 16 пункта.
АЛЕКС НИКОЛОВ ЗАБИ 15 ТОЧКИ, ЛУБЕ СЕ СПРАВИ С ВЕРОНА И Е НА ПОЛУФИНАЛ В ИТАЛИЯ
Националът ни Александър Николов и тимът на Кучине Лубе (Чивитанова) се класираха на полуфинал в италианската Суперлига, след като надиграха УитЮ (Верона) и Алекс Грозданов с 3:0 (25:19, 25:23, 25:23) в петия 1/4-финален двубой, изигран в “Еуросуоле Форум” пред 3985 зрители. Така шампионът Лубе спечели серията с 3-2 победи, след като изоставаше с 0-2 загуби. На полуфинала Николов и съотборниците му ще срещнат победителя от двойката Сър Сейфти (Перуджа) – Алианц Милано.
Алекс Николов се разписа с 15 точки (1 ас, 54% ефективност в атака, 27% перфектно и 55% позитивно посрещане), като бе най-резултатен. Марлон Янт Ерера също реализира 15 точки (1 ас, 1 блок, 65% ефективност в атака, 14% перфектно и 43% позитивно посрещане). Иван Зайцев добави 11 точки (1 ас, 2 блока, 40% ефективност в атака, 20% перфектно и 47% позитивно посрещане).
За Верона Алекс Грозданов записа 3 точки (2 блокади). Нумори Кейта се отчете със 17 точки (2 блока). Бившият диагонал на Монтана Максим Сапожков приключи с 14 точки.
РЕАЛ (МАДРИД) СЕ ИЗДЪНИ СЕРИОЗНО СРЕЩУ ВИЛЯРЕАЛ
Реал (Мадрид) допусна сериозна издънка и загуби с 2:3 в домакинството си на Виляреал в мач от 28-ия кръг на Ла Лига. Това стана само няколко дни, след като “лос бланкос” разбиха с 4:0 Барселона в Ел Класико на “Камп Ноу”. Тази загуба почти сигурно слага край на надеждите на тима да успее да се пребори именно с каталунците за титлата в шампионата, тъй като продължава да изостава на цели 12 точки, но и с мач повече. В понеделник вечерта Барселона се изправи срещу Жирона.
Попаденията за домакините бяха дело на Пау Торес (16’), който си отбеляза автогол, и Винисиус Жуниор. За “жълтата подводница” пък страхотен мач изигра Самуел Чъкуезе (39’, 80’), който се отличи с две попадения, но бе в основата и на гола, вкаран от Хосе Луис Моралес (71’). Виляреал трябваше да прави и пълен обрат, но в крайна сметка отнесе трите точки на своята сметка.

ВЕЗЕНКОВ НАД ВСИЧКИ ПРИ ПОБЕДА №22 НА ОЛИМПИАКОС В ГЪРЦИЯ
Александър Везенков отново беше над всички при победата на неговия Олимпиакос с 85:78 (22:19, 16:16, 29:18, 18:25) над АЕК като гост в мач от 22-ия кръг на гръцката баскетболна лига. Успехът е 22-и за гранда от Пирея, който все още няма загуба от началото на сезона.
Българският национал прекара малко повече от 31 минути на паркета, за които се разписа с 20 точки, 7 борби, 1 асистенция, 1 открадната топка и 2 чадъра.
Срещата започна като дерби, като двата отбора се надлъгваха в резултата до почивката. След нея баскетболистите на Йоргос Барцокас взеха нещата в свои ръце и убедително спечелиха третата част, като в заключителната четвърт влязоха с преднина от 14 точки. Въпреки че баскетболистите на АЕК надделяха над съперника си в последните 10 минути, това не беше достатъчно да обърнат нещата в своя полза за крайния изход на срещата.
За Олимпиакос по 12 точки вкараха Мустафа Фал и Шакил МакКисик, а по 8 добавиха Костас Слукас и Алек Питърс.
ИВАН ИВАНОВ ВРЕМЕННО ПОЕМА НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР ПО ВДИГАНЕ ЗА ТЕЖЕСТИ
Управителният съвет на Българска федерация по вдигане на тежести гласува временен треньорски състав за провеждане на Европейското първенство в Ереван, Армения, с главен треньор Иван Иванов и с личните треньори на състезателите – Кръстина Атанасова, Радослав Атанасов, Никола Колев, Пламен Братойчев, Борислав Налбантов.
Окончателният треньорски състав към БФВТ ще бъде обсъден и гласуван на Общо събрание на сдружението на 31 май 2023 г., след одобрение от УС, предложен на Треньорска комисия, съобщиха от Българска федерация по вдигане на тежести.
Иван Иванов докладва състоянието на състезателите от националния отбор преди Европейското първенство. На заседанието беше утвърден окончателният състав на националния отбор за мъже и жени за участие в Европейското първенство по вдигане на тежести (15-23 април).
При жените ще участват: Бояна Костадинова и Рени Русева (45 кг), Магдалена Димитрова (49), Галя Шатова (59) и Джесика Иванова (+89). При мъжете в състава попаднаха: Ангел Русев и Дениз Данев (55), Иван Димов и Габриел Маринов (61), Валентин Генчев и Диан Пампорджиев (67), Божидар Андреев (73), Карлос Насар (89) и Васил Маринов (109).
За изясняване на актуалното финансово състояние на сдружението членовете на УС решиха да бъде извършен независим финансов одит за периода от 01.01.2021 г. до 23.03.2023 г. На следващото Общо събрание в края на май ще бъде предложен за гласуване финансовият отчет на Федерацията заедно с доклада на одитора. Тогава ще бъде приет и бюджетът на БФВТ за 2023 г. На около 400 хил. лева възлизат дълговете на Федерацията по предварителни данни. sportal.bg
ЛИВЪРПУЛ ПРОПУСНА ГОЛЯМ ОБРАТ СРЕЩУ АРСЕНАЛ НА “АНФИЙЛД”
Ливърпул и Арсенал изиграха изключително зрелищно дерби на „Анфийлд“, в което обаче не успяха да се победят, завършвайки 2:2 в ключов мач по отношение на битката за титлата. Лидерът в Премиър лийг започна добре и поведе с два гола, при които Габриел Мартинели (8′) и Габриел Жезус (28′) наказаха грешки на защитата на мърсисайдци. След 30-ата минута обаче Ливърпул взе инициативата и я държеше до самия края. Мохамед Салах намали три минути преди почивката. След това тимът на Юрген Клоп пропусна всичко възможно, въпреки че имаше немалко ситуации, а върхът бе пропиляна дузпа от Салах през второто полувреме. Роберто Фирмино все пак изравни в 87-ата минута. Само в добавеното време Ливърпул пропусна още три чисти възможности, с които можеше да стигне до пълен обрат. Поредните блестящи намеси на Аарън Рамсдейл, който по-рано спаси и чисто положение на Дарвин Нунес, обаче съхраниха точката за Арсенал. С нея “топчиите” са на шест пункта пред Манчестър Сити, който е и с мач по-малко. Ливърпул пък записа пети пореден двубой без победа във всички турнири. „Червените“ вече са на цели 12 точки от четвъртото място и е ясно, че практически е невъзможно да играят и през следващия сезон в Шампионската лига.