ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ ЗАВЪРШИ ЧЕТВЪРТИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КУПА С ЛИЧЕН РЕКОРД

Балчиклията Валентин Андреев постигна личен рекорд и завърши на четвърто място в мятането на чук при младежите до 23 години на Европейската купа по хвърляния в Лейрия (Португалия), информира sportal.bg. Състезателят на СКЛА Черно море-2005 завърши с 69.88 метра, като подобри с 5 сантиметра досегашното си върхово постижение в дисциплината.

Шампион стана Михайло Кохан (Украйна) със 75.80 метра, следван от Давид Пилат (Полша) със 72.42 метра и Халил Илмазер (Турия) със 70.45 метра.

Валентин Андреев бе единственият български представител на първенството.

ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА 07 ЗАГУБИХА С 0:3 ОТ ЛЕВСКИ В ДОБРИЧ

Волейболистите на Левски (София) постигнаха категорична трета поредна и общо 14-а победа в първенството на Efbet Супер Волей. Момчетата на Николай Желязков се наложиха като гости над Добруджа 07 с 3:0 (25:21, 25:23, 25:16) в мач от 19-ия кръг, игран пред близо 1000 зрители в зала “Добротица”. По този начин “сините” се изкачиха на второ място във временното класиране с 14 победи, 5 загуби и 42 точки. Отборът на Добруджа пък е на 10-а позиция с 5 победи, 14 загуби и 17 точки, като запазва теоретични шансове да се класира за плейофите.

В следващия 20-и кръг Левски приема Черно море (Варна), докато добричлии са гости на Дея спорт (Бургас). Мачовете са съответно на 20 март (понеделник) и в събота (18 март) от 18,00 часа.

Най-полезни за Левски станаха Венислав Антов (3 блока и 55% успеваемост в атака) и Лазар Бучков (4 блока, 1 ас и 83% успеваемост в атака) – съответно с 15 и 14 точки за победата. Бучков бе обявен и за MVP на мача. Най-резултатен за Добруджа с 13 точки бе Жулиен Георгиев.

Съставът на Добруджа 07: Стефан Георгиев 1, Жулиен Георгиев 13, Георги Михалев 6, Златко Кьосев 2, Светослав Арнаудов 5, Александър Кордев 5 – Николай Тодоров-либеро (Леон Тончев 4, Георги Иванов, Николай Иванов 2).

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ”ИЗПУСНАХА ТРИТЕ ТОЧКИ СРЕЩУ ПЛЕВЕНСКИЯ СПАРТАК

Отборите на Добруджа и Спартак (Плевен) завършиха наравно 2:2 в среща от 22-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Мачът се игра на стадион “Дружба” в Добрич, а „жълто-зелените” могат само да съжаляват, че изпуснаха трите точки. Те бяха по-добрият тим на терена, на два пъти повеждаха в резултата, но в крайна сметка трябваше да се задоволят с една точка.

Добруджанци започнаха силно и още във 2-ата минута поведоха с попадение на Янчо Андреев, който отбеляза с глава след центриране от ъглов удар. За съжаление, гостите изравниха в 13-ата минута при първата си атака в срещата, като гола вкара бразилецът Клаубер Сантана. Само след шест минути добричлии отново излязоха напред в резултата. Удар на Ахмед Адемов бе спасен, но топката отскочи към Андриан Димитров, който я прати в мрежата за 2:1. Добруджанци обаче отново не успяха да задържат преднината си. В 25-ата минута Георги Георгиев се оказа най-съобразителен в наказателното поле и с премерен удар отново възстанови равенството. При 2:2 завърши първото полувреме.

След почивката играта се водеше предимно в половината на плевенския тим. Домакините нападаха, но грешаха в завършващата фаза на атаката и до нов гол така и не се стигна.

След този двубой добруджанци имат вече 27 точки в актива си и са на 12-о място в класирането – след 7 победи, 6 равенства и 9 загуби. В следващия кръг те ще гостуват на Литекс. Мачът в Ловеч е на 18 март, събота, от 15:30 часа.

14. Литекс 21 6      6      9      21:21       24
  15. Миньор 22 6      6      10    23:21       24
  16. Ботев II 21 6      3      12    16:28       21
  17. Витоша 22 5      5      12    22:34       20
  18. Созопол 22 4      8      10    19:39       20

ПРОГРАМА ЗА XXIII КРЪГ

17 март 2023 г., петък, 15:30 ч.

Дунав от Русе (Русе) – Лудогорец II (Разград)

Струмска слава (Радомир) – Ботев II (Пловдив)

Миньор (Перник) – Витоша (Бистрица)

18 март 2023 г., събота, 15:30 ч.

Созопол (Созопол) – Етър ВТ (Велико Търново)

Марица 1921 (Пловдив) – Янтра 2019 (Габрово)

Литекс (Ловеч) – Добруджа 1919 (Добрич)

19 март 2023 г., неделя, 15:30 ч.

ЦСКА 1948 II (София) – Монтана 1921 (Монтана)

20 март 2023 г., понеделник, 15:15 ч.

в Севлиево, ст.”Раковски”:

Спартак (Плевен) – Крумовград – пряко по Диема спорт

20 март 2023 г., понеделник, 17:30 ч.

Беласица (Петрич) – Спортист (Своге) – пряко по Диема спорт

МИЛИЦА МИРЧЕВА Е №1 В БЯГАНИЯТА ЗА 2022 ГОДИНА

Българската федерация по лека атлетика награди най-добрите състезатели в средните и в дългите бягания за 2022 г. На специална церемония в София за №1 сред бегачите бяха отличени националната рекордьорка в маратона – добричлийката Милица Мирчева, и националният рекордьор на 1500 метра Мартин Проданов, чиято награда получи майка му – олимпийската шампионка в биатлона Екатерина Дафовска.

През 2022 г. Мирчева подобри рекорда на България в маратона, след като в Копенхаген завърши пета с 2:29:23 часа. След това участва на Световното първенство в Орегон, където се нареди 15-а, на Европейското първенство в Мюнхен по-малко от месец по-късно не успя да финишира. Мирчева участва и на Европейското първенство по оф-роуд (планинско бягане) в Испания, където завърши седма. Тя спечели и няколко национални титли в различните дисциплини, както и много шосейни бягания на територията на страната.

Мартин Проданов пък стана първият българин, който пробяга 1 миля под 4 минути – 3:58.72 минути. Пловдивчанинът, който е студент в Мисури, подобри и един от най-старите рекорди на България. През април той пробяга 1500 метра за 3:39.34 минути и прати в историята един от националните рекорди на Евгени Игнатов – 3:39.53 минути от 28 август 1982 г.

АНСАМБЪЛЪТ НИ СТАНА ШАМПИОН В ГРАН ПРИ НА МАРБЕЯ

Ансамбълът на България за жени спечели златния медал на турнира по художествена гимнастика Гран При в Марбея (Испания). В първото си официално състезание за сезона Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова взеха титлата, след като показаха новите си композиции и нови трика.

Отборът, воден от Весела Димитрова и Михаела Маевска, събра 70.400 точки. За композициите си с пет обръча българките бяха оценени с 36.350 точки, от които 20.500 за трудност, 7.750 за артистичност и 8.100 за изпълнение. На три ленти и две топки грациите ни имаха неточности и получиха 34.050 (18.200, 7.850, 8.000).

На второ място е ансамбълът на Украйна с 64.350 (32.500 на пет обръча и 31.850 на три ленти и дне топки), а третата позиция зае Португалия с 50.650 (25.200 и 25.450).

Съдия от България на това състезание беше генералният секретар на Техническия комитет към Европейската гимнастика Християна Тодорова, която бе в панела за трудност с тяло. sportal.bg

БАЙЕРН ОГЛАВИ ЕДНОЛИЧНО КЛАСИРАНЕТО СЛЕД ГОЛЕАДА

Байерн (Мюнхен) победи с 5:3 Аугсбург в атрактивно баварско дерби от 24-ия кръг на Бундеслигата. Гостите откриха в самото начало чрез Мергим Бериша (2’), но Байерн бързо осъществи обрат още през първата част с попадения на Жоао Кансело (15’), Бенжамен Павар (19’, 35’) и Льорой Сане (45’). Отново Мергим Бериша се разписа за гостите в 60-ата минута от дузпа, а Алфонсо Дейвис добави нов гол за баварците (74’). Крайното 5:3 оформи Ервен Кардона в последните секунди на мача (90+3’).

Ротациите в състава на Байерн сякаш повлияха на баварците, които започнаха неориентирано двубоя. Така още във 2-ата минута Мергим Бериша преодоля технично Кансело и откри резултата за Аугсбург. Това обаче сякаш само ядоса домакините, като положенията се заредиха едно след друго пред вратата на Рафал Гикиевич. Така след 13 минути Байерн изравни. Жоао Кансело направи серия от финтове и с прецизен удар от труден ъгъл се разписа за първия си гол за баварците за 1:1. В 19-ата минута Байерн осъществи пълен обрат. След центриране от пряк свободен удар Садио Мане подаде страхотно със задна ножица на Бенжамен Павар, който направи безпомощен Гикиевич – 2:1. Натискът на Байерн продължи и в 35-ата минута отново френския защитник се разписа. След корнер за баварците удар с глава на Матайс де Лихт бе блокиран, а Павар бе най-съобразителен в наказателното поле на Аугсбург и се разписа със страхотен ножичен удар от въздуха за втория си гол в мача – 3:1.

Всякаква интрига приключи в края на полувремето. След нова скоростна атака на Байерн  Садио Мане се озова в добра позиция, ударът му рикошира първо в Макс Бауер и после във вратаря Гикиевич, а топката се озова в Льорой Сане, който чукна топката с глава в мрежата за 4:1.

Треньорът на Аугсбург Енрико Маасен предприе четворна смяна на полувремето след тежкия резултат за тима му през първата част. През второто полувреме Байерн понамали темпото. Така в 59-ата минута Матайс де Лихт препъна в наказателното си поле Ервен Кардона и последва дузпа за Аугсбург. Мергим Бериша бе безгрешен от бялата точка и направи резултата 4:2 с втория си гол в мача. В 74-ата минута Байерн вкара пети гол. Жоао Кансело центрира добре и Алфонсо Дейвис засече  топката в мрежата за 5:2. В последните секунди на мача Аугсбург направи загубата си по-почетна. Влезлият на полувремето Ервен Кардона проби отляво и подаде на друга резерва – Ервен Кардона, който реализира за крайното 5:3.