СПОРТНА ПАНОРАМА

0
418

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ”ВЗЕХА ТРИТЕ ТОЧКИ И В РАДОМИР

Футболистите на Добруджа, които се борят за мястото си във Втора професионална лига, спечелиха трета поредна победа в първенството. В мач от 21-ия кръг те се наложиха като гости над Струмска слава (Радомир) с 2:0. Гостите поведоха в края на първото полувреме, когато Денис Динев засече топката с глава след центриране на Ахмед Адемов от фаул. Така почивката дойде при 1:0 да Добруджа.

След подновяването на играта добричлии продължиха да диктуват играта и в средата на второто полувреме бяха близо до второ попадение, тъй като получиха дузпа. Ивайло Лазаров се нагърби с удара от бялата точка, но прати топката над вратата. Добрата игра на добруджанци доведе до втори гол в мрежата на Струмска слава. Малко преди края на редовното време Андриан Димитров бе на точното място и с премерен удар се разписа за крайното за 2:0.

Така положителната тенденция в представянето на футболистите на Сашо Ангелов продължава. “Жълто-зелените” регистрираха трети пореден мач със “суха мрежа”, а последната им загуба датира от октомври м.г. След този успех добричкият тим има вече 26 точки в актива си и заема 11-ото място в класирането.

14. Литекс 21 6      6      9      21:21       24
  15. Миньор 21 6      5      10    22:20       23

Витоша (Бистрица) – Беласица (Петрич)

Монтана 1921 (Монтана) – Миньор (Перник)

Крумовград (Крумовград) – Струмска слава (Радомир)

Добруджа 1919 (Добрич) – Спартак (Плевен)

Янтра 2019 (Габрово) – Дунав от Русе (Русе)

12 март 2023 г., неделя, 15:30 ч.

Созопол (Созопол) – Марица 1921 (Пловдив)

13 март 2023 г., понеделник, 15:30 ч.

Ботев II (Пловдив) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Литекс (Ловеч)

ДОБРУДЖА 07 ЗАГУБИ С 3:0 ОТ ШАМПИОНА ХЕБЪР

Шампионите от Хебър (Пазарджик) записаха 12-а победа в efbet Супер Волей, след като надиграха Добруджа 07 с 3:0 (25:18, 25:15, 25:18) в мач от 18-ия кръг, игран в зала “Васил Левски”, информира sportal.bg. Воденият от Камило Плачи тим отново се изкачи на третата позиция в таблицата с 38 точки (12 победи, 6 загуби),  а добричлии са десети със 17 точки (5 победи, 13 загуби).

Двубоят премина под доминацията на българския първенец, който не допусна да бъде преодолян. Момчетата на Камило Плачи диктуваха положението в срещата, постигайки успеха след малко повече от час игра.

Двата отбора тръгнаха равностойно (4:4), след което шампионите поеха инициативата. Атаката на хебърци бе ключова, като бе оформена стабилна разлика. В края добричлии опитаха да намалят разликата, но не се случи нищо повече.

Доминацията на “тигрите” бе пълна във втората част, като се откъснаха от самото начало. Играта им във всички елементи превъзхождаше тази на съперника и те без проблем увеличиха аванса си.

В третия гейм домакините продължи възходящата си линия – първоначално с лека преднина, след 11-ата точка обаче дръпнаха благодарение на блокадата на Якопо Масари. До края на мача пазарджиклии не срещнаха проблеми и се поздравиха с чиста победа.

За MVP бе отличен именно Масари, който се отличи с 14 точки (2 аса, 3 блокади). По 10 точки реализираха Трифон Лапков и Илия Петков. За Добруджа Жулиен Георгиев приключи с 11 точки (1 ас, 1 блокада), а 10 точки добави Златко Кьосев.

БОРЯНА КАЛЕЙН ПОЛУЧИ НАГРАДАТА “СТУДЕНТ НА ГОДИНАТА”

Националната състезателка по художествена гимнастика Боряна Калейн получи наградата “Студент на годината” в категория спорт. Националното представителство на студентските съвети (НПСС) отличи на официална церемония най-успешните студенти на България в 16-ото издание на Националния приз “Студент на годината”. Кубрат Пулев обяви името на Калейн, която учи в Националната спортна академия “Васил Левски”. Тя не присъства на събитието, а нейната награда получи личната й треньорка Марияна Памукова. “Гледайки тази церемония, съм изпълнен с вяра за бъдещето на България и смятам, че ако спортът и образованието вървят заедно, като общество ще имаме по-голям успех”, заяви Пулев.

Ръководството на НПСС връчи награда на Кубрат Пулев за развитието на българския спорт сред студентската младеж.

Церемонията се състоя в аула “Максима” на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и продължи над три часа. Събитието беше под патронажа на президента Румен Радев. Държавният глава връчи наградата “Студент на годината – 2022” на Радина Иванова Бодурова, която е трети курс във Висшето военновъздушно училище “Георги Бенковски”.

Конкурсът “Студент на годината” е учреден в началото на 2006 г. по инициатива на делегатите в Общото събрание на Националното представителство на студентските съвети в България. Основната му мисия е да популяризира, отличава и насърчава постиженията на българските студенти от всички области на висшето образование пред обществеността. sportal.bg

СЕРХИО РАМОС ИСКА ДА ПРЕПОДПИШЕ С ПСЖ

Ветеранът Серхио Рамос има желание да остане в Пари Сен Жермен и да подпише нов договор с клуба. Настоящият му контракт изтича през лятото и за момента двете страни са се разбрали да не бързат с преговорите за подновяването му. Самият футболист обаче е дал знак, че желанието му е да остане на “Парк де Пренс”, твърди “Екип”.

За момента впечатленията от представянето на 36-годишния футболист са противоречиви. В същото време той взима доста голяма заплата и това кара шефовете на клуба да обмислят евентуална раздяла. Тежката контузия на Преснел Кимпембе обаче може и да промени плановете им.

Евентуалното оставане на Рамос до голяма степен ще зависи и от представянето му до края на сезона. Големият тест ще бъде на 8 март срещу Байерн (Мюнхен) в 1/8-финала на Шампионската лига. Ако тогава испанецът успее да блесне и помогне на отбора да направи обрат на “Алианц Арена” и да продължи напред, това ще бъде от голям плюс в предстоящите преговори за подновяване на договора му.

Дори и да се стигне до преподписване на договора на Рамос, той със сигурност ще бъде едва трети избор в центъра на отбраната през следващия сезон, когато в клуба ще пристигне и Милан Шкриняр. Друга опция пред испанеца е да поеме към Саудитска Арабия, където може да се събере с добрия си приятел Кристиано Роналдо в Ал Насър.

НЕУДЪРЖИМИЯТ МЕДВЕДЕВ ТРИУМФИРА В ДУБАЙ

Бившият номер 1 в световната ранглиста Даниил Медведев спечели титлата на турнира по тенис в Дубай с награден фонд 2,855 милиона долара. В изцяло руски финал третият поставен в схемата Медведев победи шампиона от миналата година Андрей Рубльов с 6:2, 6:2 за 68 минути.

Медведев спечели трета поредна титла от АТP и продължи победната си серия на 14 двубоя. След като спечели трофеите в Ротердам и Доха през февруари, Медведев е третият играч, който печели три титли за толкова кратко време от 2021 година насам, присъединявайки се към Каспер Рууд (юли 2021) и Феликс Оже-Алиасиме (октомври 2022). “Удивително е, защото в началото на годината нищо не беше перфектно. В тениса, когато не печелиш мачове, имаш съмнения около формата си. Сега просто се чувствам по-добре. Доволен съм от тези три седмици и очаквам с нетърпение следващите”, каза руснакът след финала.

Следващата седмица Медведев ще участва на турнира от сериите “Мастърс” в Индиън Уелс.

ПИРИН НОКАУТИРА ЛУДОГОРЕЦ И ВГОРЧИ ДЕБЮТА НА ТОДОР НЕДЕЛЕВ

Пирин (Благоевград) спря Лудогорец в битката за първото място. “Орлетата” си тръгнаха с трите точки от Разград, побеждавайки с 1:0 в мач от 22-ия кръг на efbet Лига. В стартовия състав на шампионите попадна новото попълнение Тодор Неделев. Антон Недялков трябваше да започне този мач, но по време на загрявката получи контузия и бе заменен от Дени Групер.

В 5-ата минута добра атака на Лудогорец мина през Неделев и Десподов, като последният центрира отдясно към точката на дузпата, но Рай Насименто не нанесе хубав удар с глава. В 16-ата минута Кирил Десподов качи топката на главата на Игор Тиаго, но ударът на нападателя излезе в аут. В 30-ата минута се откри най-чистата възможност в мача и тя бе на сметката на Пирин. Макрецкис излезе очи в очи със Серджио Падт, но ударът му бе париран от стража на Лудогорец. Минута по-късно шут на Преслав Йорданов попадна в ръцете на вратаря. В 42-ата минута Франко Русо препъна Даниил Кондраков в наказателното поле на Лудогорец. Първоначално страничният съдия вдигна своя флаг за засада на нападателя. ВАР трябваше да се намесва и след дълго преразглеждане на ситуацията в крайна сметка бе отсъдена дузпа за гостите. Зад топката застана Преслав Йорданов, който прати Серджио Падт в грешния ъгъл, отбелязвайки попадение в края на полувремето.

Второто полувреме започна с добра възможност за Игор Тиаго. Той обаче не успя да засече с глава подаване отляво. След това Неделев стреля мощно от точката на дузпата, но защитник блокира удара. В 65-ата минута Тодор Неделев си нагласи топката на левия крак и шутира опасно покрай вратата. Минута по-късно Ковальов се намеси блестящо след силен удар на Кирил Десподов. В 70-ата минута след пробив по десния фланг топката достигна до Игор Тиаго. Той опита изстрел с пета, но Ковальов внимаваше и парира удара. В 84-ата минута Тодор Неделев стреля с десния си крак. Получи се добро подаване за Игор Тиаго, но нападателят не успя да засече. Две минути по-късно вратарят Ковальов излезе предвидливо напред и извън наказателното си поле в опит да изчисти топката след дълго подаване към Тиаго. В петата минута на добавеното време Кирил Десподов бе много близо до това да изравни, но сантиметри го разделиха от гола в опита му с десния крак. Две минути по-късно Ковальов отново заключи вратата си след шут от границата на наказателното поле. В последната минута Марсел Бибишков излезе очи в очи със Серджио Падт, но не успя да преодолее вратаря.

БОЖИДАР САРЪБОЮКОВ ОСТАНА НА 3 СМ ОТ БРОНЗА НА ЕВРОПЕЙСКОТО В ИСТАНБУЛ

Единственият български финалист на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Истанбул Божидар Саръбоюков остана само на три сантиметра от бронзовия медал в скока на дължина. 18-годишният талант от Харманли подобри личния си рекорд в дисциплината, след като в последния си шести опит се приземи на 7.97 метра, но това му донесе четвърто място в крайното подреждане. Това е също и нов национален рекорд за юноши под 20 години. Бронзовото отличие с точно 8.00 м извоюва румънецът Габриел Битан.

Възпитаникът на Димитър Карамфилов започна състезанието със 7.76 метра, след това скочи 7.68 м, последваха три фала, а в последния си опит постигна 7.97 м. Личният рекорд на българина преди този финал беше 7.96 м от този сезон. Това беше дебют на голям форум при мъжете за световния сребърен медалист в скока на височина при юношите под 20 години от Кали 2022.

Олимпийският шампион от Токио 2020 Милтядис Тентоглу, който се готви при българския специалист Георги Помашки, спечели своята трета поредна европейска титла в зала с 8.30 м. Това е и общо осмо европейско злато за 24-годишния грък от континентални форуми в различните възрасти. Има три европейски титли в зала при мъжете и две на открито, една за младежи под 23 години и една за юноши под 20 години. Тентоглу също е олимпийски шампион, световен първенец в зала и носител на световно сребро на открито при мъжете.

Шведът Тобиас Монтлер заслужи среброто с 8.19 м.

ВЕРСТАПЕН СПЕЧЕЛИ В БАХРЕЙН, ПЕРЕС И АЛОНСО ДОПЪЛНИХА ПОДИУМА

Двукратният световен шампион Макс Верстапен спечели надпреварата за Гран При на Бахрейн, с която се откри сезон 2023 във Формула 1. Втори на „Сахир“ завърши съотборникът на нидерландеца в Ред Бул Серхио Перес, като двамата практически бяха необезпокоявани във втората половина на състезанието.

За Верстапен това е първа победа в откриващия кръг за сезона във Формула 1, а за Ред Бул това е първи успех в Бахрейн от 2013 година насам, когато надпреварата все още се провеждаше през деня. Тогава победата на „биковете“ донесе Себастиан Фетел.

На старта Перес загуби втората позиция от пилота на Ферари Шарл Леклер, който обаче не завърши заради повреда в задвижващата система на неговия автомобил. Още преди това монегаскът бе загубил второто място от Перес, който го изпревари малко преди средата на дистанцията.

Отпадането на Леклер позволи на Фернандо Алонсо да се пребори за място на подиума в своя дебют за тима на Астън Мартин. Испанецът стартира пети, загуби две позиции в първата обиколка, след което показа страхотно състезателно темпо, за да изпревари последователно Джордж Ръсел, Люис Хамилтън и Карлос Сайнц и да финишира трети.

Четвърти на „Сахир“ завърши Сайнц, който успя да задържи зад себе си Хамилтън въпреки проблемите с износването на гумите, които имаше във финалните обиколки. Седемкратният шампион финишира на пета позиция, а съотборникът на Алонсо Ланс Строл, който кара контузен в Бахрейн, се нареди на шестото място. Седми завърши Ръсел, а точки взеха още Валтери Ботас, Пиер Гасли и Алекс Албон.

Сезон 2023 във Формула 1 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Саудитска Арабия на най-бързата улична писта в света в Джеда.

МАГУЧИХ ЗАЩИТИ ЕВРОПЕЙСКАТА СИ ТИТЛА В СКОКА НА ВИСОЧИНА

Ярослава Магучих защити европейската си титла в скока на височина в зала. 21-годишната украинка се наложи на континенталния атлетически форум под покрив в Истанбул с 1.98 метра. Тя преодоля всички височини от 1.91 м до 1.98 м от първи опит и след това допусна три грешки на 2.03 м.

Нидерландката Брит Веерман се пребори за сребърния медал с 1.96 м, което е изравнен национален рекорд. Украинския триумф в сектора допълни Катерин Табашник, която извоюва бронза с 1.94 м. Със същия резултат, но заради повече грешки на по-ниски височини, четвърта остана бронзовата европейска медалистка от лятото на миналата година Ангелина Топич (Сърбия).

РИКАРДИНЬО СПРЯ КОШМАРНАТА СЕРИЯ НА ЛЕВСКИ ПРЕД ПЪЛНИТЕ ТРИБУНИ В ПАЗАРДЖИК

След точно 148 дни отборът на Левски отново записа победа в efbet Лига. “Сините” надвиха с 2:0 Хебър (Пазарджик) в двубой от 22-ия кръг на първенството и прекъснаха най-кошмарната си и черна серия в своята история от 11 поредни мача без успех в шампионата. Новият нападател на 26-кратните шампиони Рикардиньо (18,73) се отпуши и отбеляза и двата гола за радост на множеството сини фенове по трибуните, разваляйки празника на местните привърженици, които за първи път от две десетилетия напълниха “Георги Бенковски”.

Именно при последната среща между двата тима в родния елит в Пазарджик през 2001 година имаше 10 000 фенове. Тогава резултатът беше същият, а треньорът Станимир Стоилов и помощникът му Димитър Телкийски бяха сред футболистите на терена.

Отборът на Мъри нямаше победа от тази над Ботев (Пловдив) на 8 октомври (1:0), след която последва серия от осем равенства и три поражения в първенството, между тях пък тимът бе детрониран и в турнира за Купата на България.