СПОРТНА ПАНОРАМА

0
359

ДОБРУДЖА ПРИЕМА БЕЛАСИЦА В ПЪРВИЯ СИ ОФИЦИАЛЕН МАЧ ЗА ГОДИНАТА

В събота ще бъде подновено първенството във Втора професионална футболна лига. В първия си официален мач за Новата година отборът на Добруджа ще премери сили със състава на Беласица (Петрич). Срещата на стадион „Дружба” е от 14.00 часа.

Очакванията са за много оспорван двубой. От една страна, „жълто-зелените”, които са на предпоследното 17-о място в класирането, са длъжни да се хвърлят за победа, за да съхранят шансовете си за оцеляване в професионалната група. Гостите пък са на четвърта позиция в подреждането и със сигурност ще гонят успеха, за се утвърдят в челото и да продължат борбата за промоция в елита.

По време на предсезонната подготовка добруджанци проведоха шест контроли, в които записаха три победи и три равенства.

В последната си проверка, проведена във Варна, те отстъпиха на елитния Черно море с 4:2, но с играта си показаха, че са добре подготвени за предстоящите двубои, а това вдъхва оптимизъм у феновете, че ще успеят да постигнат целта си – и наесен да играят във Втора лига.

*ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА ЗА XVIII КРЪГ

11 февруари 2023 г., събота, 14:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Беласица (Петрич)

Созопол (Созопол) – Струмска слава 1927 (Радомир)

Марица 1921 (Пловдив) – Спартак (Плевен)

Дунав от Русе (Русе) – Литекс (Ловеч)

12 февруари 2023 г., неделя, 14:00 ч.

Ботев II (Пловдив) – Витоша (Бистрица)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Миньор (Перник)

Янтра 2019 (Габрово) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

13 февруари 2023 г., понеделник, 14:30 ч.

12. Марица 17 6      4      7      16:21       22
  13. Миньор 17 5      5      7      19:17       20

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ОБЪРНА СВЕТКАВИЦА В КОНТРОЛА

Септември (Тервел) надигра Светкавица (Трговище) с 3:2 в приятелска среща, играна в Суворово. Заслужена победа за втория в класирането на Североизток, пише sportal.bg. В началния четвърт част тервелци пропуснаха да открият головата си сметка – на два пъти чрез Денис Кадир и веднъж чрез Димитър Михалев. Получи се обратното. В 15-ата минута Зафер Инан изпрати топката в мрежата на Септември. Прибързано отиграване не позволи на Михалев да изравни. Инан пък прояви рационалност и в 32-ата минута се разписа за втори път. В края на полувремето Михалев коригира мерника си – 1:2. Всичко започна отначало в 55-ата минута, когато Кадир изравни с шут от 25 метра. Окончателният обрат стана факт в 70-ата минута, когато Михалев беше най-съобразителен в суматоха и вкара за крайното 3:2.

В друга приятелска среща Рилци (Добрич) спечели с 3:1 в Суворово срещу местния тим. Дейвид Венциславов даде преднина на гостите четвърт час след началото. За десетина минути след почивката Мартин Кирилов подпечата успеха с два гола. Още доста голови възможности пропиляха играчите на Рилци. Накрая домакините реализира почетно попадение.

АНТЪНИ ДЖОШУА СЕ ЗАВРЪЩА НА РИНГА НА 1 АПРИЛ

Бившият световен шампион по бокс в тежка категория Антъни Джошуа се завръща на ринга с двубой срещу американеца Джърмейн Франклин в Лондон на 1 април. Британецът не се е бил от август миналата година, когато претърпя поражение за втори пореден път от Олександър Усик (Украйна) в Саудитска Арабия. Британският боец загуби своите пояси на шампион на Световната боксова асоциация (WBA), Международната боксова федерация (IBF), Световната боксова организация (WBO), след като беше победен от същия съперник през септември 2021 година. “Ново начало”, написа Джошуа в Туитър и публикува снимка на плаката за битката срещу Франклин, която ще се проведе в “O2 Arena”.

Британецът беше край ринга през ноември, когато Франклин загуби от Дилиън Уайт на “Уембли Арена” в Лондон. Това беше първото му поражение от 22 мача в професионалния бокс.Джошуа има 24 победи и 3 загуби в кариерата си.

НОВА РЕКОРДНА НАГРАДА ЗА НЕЙМАР

Часове след 31-вия си рожден ден Неймар спечели индивидуален приз. За трета поредна година нападателят на Пари Сен Жермен вдига “Златната самба” на сайта Samba Foot. Това е наградата, която ежегодно се присъжда на най-добре представилия се бразилски футболист, играещ в Европа.

За звездата на “селесао” това е рекорден шести такъв приз, като предишните му са от 2014, 2015, 2017, 2020 и 2021 г. Този път той имаше сериозна конкуренция в лицето на 19 други бразилски асове, които бяха номинирани като него.

Другите номинирани бяха: Алисон Бекер (Ливърпул), Фабиньо (Ливърпул), Антони (Манчестър Юнайтед), Каземиро (Манчестър Юнайтед), Бремер (Ювентус), Данило (Ювентус), Бруно Гимараеш (Нюкасъл), Едер Милитао (Реал, Мадрид), Родриго (Реал, Мадрид), Винисиус Жуниор (Реал, Мадрид), Едерсон (Манчестър Сити), Габриел Жезус (Арсенал), Габриел Мартинели (Арсенал), Лукас Пакета (Уест Хам), Маркиньос (ПСЖ),

Неймар (ПСЖ), Филипе Коутиньо (Астън Вила), Рафиня (Барселона), Ричарлисон (Тотнъм), Тиаго Силва (Челси).

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ БЛЕСНА С 20 ТОЧКИ ЗА ПОБЕДА №11 В ИТАЛИЯ

Българската волейболна звезда Матей Казийски и тимът на Итас Трентино (Тренто) постигнаха 11-а победа в италианската Суперлига. Воденият от Анджело Лоренцети отбор надигра като гост Джойела Призма (Таранто) с 3:0 (26:24, 28:26, 25:22) в мач от 18-и кръг, изигран в “Пала Мадзола”.

Матей Казийски изигра нов силен мач, като реализира 20 точки (63% ефективност в атака), бе най-резултатен за победителите и бе избран за MVP. По 12 точки записаха световните шампиони с Италия Алесандро Микиелето и Даниеле Лавия. За Таранто Ибрахим Лауани приключи с 20 точки, а 14 точки реализира Ерик Льоепки.

Тренто е втори с 35 точки (11 победи, 7 загуби), а Таранто е 12-и с 14 точки (4 победи, 14 загуби).

В следващия кръг Тренто излиза срещу Сър Сейфти (Перуджа) на 12 февруари (неделя).

НА “ЕТИХАД” ОЧАКВАТ ГУАРДИОЛА ДА НАПУСНЕ

Влиятелните фигури в Манчестър Сити очакват мениджърът на отбора Джосеп Гуардиола да напусне още преди официалното оповестяване на евентуалното наказание на клуба. В понеделник Премиър лийг повдигна обвинение срещу „гражданите“ за системни финансови нарушения за период от девет години. От клуба публично заявяват, че са убедени в невинността си. Въпреки това на Острова се твърди усилено, че ще се стигне до наказание за Сити. За да се случи това, назначената независима комисия трябва да се произнесе дали има доказателства за вина на клуба по повдигнатите попадения. Все още не е ясно в какъв срок ще се случи това. Счита се, че останалите клубове от Висшата лига настояват за санкция още преди края на настоящия сезон.

Според „Ди Атлетик“ на „Етихад Стейдиъм“ има очакване, че ако нещата се развият зле за клуба и наказанието започне да изглежда неизбежно, то Гуардиола ще побърза да напусне преди официалното му оповестяване.

Още през май 2022 Гуардиола заяви през журналисти, че е казал на собствениците на Сити, че ако някога го излъжат, той веднага ще си тръгне. Това е показателно, че Пеп ще се опита да се разграничи от всякакви евентуални злоупотреби, ако има достатъчно доказателства за тях. Настоящият контракт на Гуардиола с Манчестър Сити е до 2025 година.

РОНАЛДИНЬО ОБЯВИ, ЧЕ СИНЪТ МУ ПОДПИСВА С БАРСЕЛОНА

Синът на легендата на Барселона Роналдиньо ще играе също за каталунците. 17-годишният Жоао Мендес де Асис Морейра изкара няколкоседмичен пробен период и явно е оставил добри впечатления, след като клубът е решил да му предложи договор. Новината обяви самият Роналдиньо.

Жоао Мендес е преминал през академията на ПСЖ в Бразилия. Той е без отбор, след като напусна Крузейро преди около година. Иначе синът на Роналдиньо играе като нападател и притежава и испански паспорт. „Мога да потвърдя, че Барселона ще подпише с Жоао. Аз никога не съм излизал от клуба. Барселона е част от живота и сърцето ми. Където и да отида, нося Барселона със себе си. Това ще продължи с моя син. С неговото идване аз ще присъствам още повече“, заяви легендарният бразилец пред каталунското радио RAC1. Жоао е единственият наследник на Роналдиньо.

ИБРАХИМОВИЧ СЕ ЗАВРЪЩА, ЗА ДА СПАСЯВА МИЛАН

След 260 дни извън терените Златан Ибрахимович е близо до завръщане. 41-годишният швед игра с контузия в коляното в края на миналия сезон, за да помогне на Милан да стигне до първа титла от повече от десетилетие. Веднага след триумфа той претърпя операция, от която се възстановява повече от половин година.

Във вторник той за първи път изкара пълна тренировка наравно със съотборниците си. В края на миналата седмица Ибрахимович поднови занимания с отбора, но участваше в част от тренировките, а след това продължаваше по индивидуален план.

Според някои италиански медии Стефано Пиоли дори може да го включи в групата за мача с Торино в петък. Наставникът се надява Златан да вдъхнови съотборниците си за промяна в представянето и резултатите. Милан няма победа в последните си седем мача, като загуби пет от тях, а в тази серия влязоха две поражения от Интер. sportal.bg