ДОБРУДЖА 07 ЗАВЪРШИ ГОДИНАТА С ПОБЕДА

Волейболистите на Добруджа 07 (Добрич) записаха първа победа в efbet Супер Волей, след като надиграха Марек Юнион-Ивкони (Дупница) с 3:0 (25:18, 25:21, 25:22). Срещата бе от последния 11-и кръг на първия дел от редовния сезон на първенството и се проведе в зала “Добротица”. Така добричлии прекъснаха негативната си серия от 10 поредни загуби. След този успех те се изкачиха с една позиция нагоре в класирането и вече са на 11-о място с актив от 6 точки. Дупничани са десети в подреждането също с 6 точки (2 победи, 9 загуби).

Домакините бяха водещи през по-голямата част от първия гейм и поведоха без особени проблеми в мача. Впоследствие двата отбора си разменяха волейболни аргументи, но състезателите на Данаил Милушев надделяха и заслужено записаха чиста победа.

За най-полезен състезател в срещата бе определен Жулиен Георгиев, който изигра поредния си силен мач с екипа на Добруджа.

*EFBET СУПЕР ВОЛЕЙ – МЪЖЕ

РЕЗУЛТАТИ – 11 КРЪГ

ЦСКА – Славия      3:0   (25:14, 25:17, 25:19)

Берое 2016 – Левски     3:1   (23:25, 25:15, 25:20, 25:17)

Черно море – Нефтохимик    0:3   (18:25, 22:25, 15:25)

Добруджа 07 – Марек   3:0   (25:18, 25:21, 25:22)

Пирин – Дея спорт 1:3   (25:19, 19:25, 22:25, 20:25)

Монтана –       Хебър     2:3   (22:25, 25:22, 22:25, 27:25, 18:20)

АРЖЕНТИНА ДЕТРОНИРА ФРАНЦИЯ И СЕДНА НА ШАМПИОНСКИЯ ТРОН

За трети път в историята си Аржентина заслужи световната титла по футбол, след като на финала в Катар надви досегашния първенец Франция със 7:5 след изпълнение на дузпи. Спечелилият си божествен статут Лионел Меси изпълни най-голямата мечта в живота си. Той реализира два гола в този епичен финал, но изумителният Килиан Мбапе беше напът да донесе втора поредна титла на “петлите”, след като наниза хеттрик.

Аржентинците започнаха по-добре срещата и отправиха първия удар, след като в 5-ата минута Алексис Мак Алистър отправи силен шут, който беше спасен от Юго Лорис. По-настоятелната игра на “гаучосите” доведе до дузпа в тяхна полза. Ди Мария нахлу в наказателното поле и там съдията Шимон Марциняк прецени, че той е бил фаулиран от Усман Дембеле. В 23-ата минута от бялата точка Лионел Меси беше точен за 1:0. Попадението в мрежата на шампионите обаче по никакъв начин не доведе до импулс в тяхната игра. Те продължаваха да бъдат пасивни и дори процентът на владението им на топката намаля. Все пак играчите на Дидие Дешан се изнесоха напред и в 36-ата бяха наказани. Тогава се стигна до блестяща контраатака, при която Мак Алистър подаде към връхлитащия Ди Мария, който опъна мрежата за 2:0.

Европейците излязоха по-мотивирани за втората част. Французите обаче така и не успяваха да сътворят нещо интересно. Едва в 68-ата минута се стигна до първия удар към вратата на аржентинците, насочен от френски играч – Коло Муани. Всичко обаче изведнъж се обърна, тъй като Килиан Мбапе изравни набързо с две попадения. В 80-ата минута нападателят на Пари Сен Жермен реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Отаменди срещу Коло Муани. Минута по-късно Мбапе порази мрежата на Емилиано Мартинес за втори път след асистенция на Тюрам.

Сблъсъкът премина в продължения. В първото от тях тимът на Скалони имаше две 100-процентови положения, пропуснати от Лаутаро Мартинес. По-силната игра на Аржентина в тези минути все пак се увенча с гол за 3:2. Реализира го отново Лионел Меси в 109-ата минута. Франция тръгна да изравнява и го стори в 118-ата минута. Тогава Мбапе стреля и Монтиел спря топката с ръка, заради което последва нов наказателен удар. Нападателят реализира и него – 3:3.

При последвалите дузпи се оправдаха очакванията, че аржентинците имат предимство заради по-класния си в това отношение вратар. Емилиано Мартинес спаси удара на Коман, а Чуамени стреля в аут. Рандал Коло Муани и Мбапе бяха точни за французите, но южноамериканците вкараха всичките си четири удара чрез Меси, Дибала, Паредес и Монтиел.

ЛЕО МЕСИ ВЗЕ ИСТОРИЧЕСКА “ЗЛАТНА ТОПКА” ЗА НАЙ-ДОБЪР НА МОНДИАЛА

Суперзвездата на Аржентина Лионел Меси очаквано беше награден със “Златната топка” за Най-добър играч на Световното първенство в Катар, което беше спечелено от “Албиселесте” след победа над Франция след изпълнение на дузпи. Така той стана първият футболист в историята, който получава този приз за втори път. Първата му подобна награда е от Мондиал 2014, когато обаче загуби на финала от Германия.

Капитанът на “гаучосите” завърши Мондиал 2022 на второто място по голове със своите 7 попадения, отстъпвайки само на Килиан Мбапе, който има 8. Освен това Бълхата се отчете и с 3 асистенции. Също така Меси беше избран за Играч на мача 4 пъти. Това беше последният двубой на 35-годишния нападател на Световно първенство, като в петте си участия в турнира има 13 гола и 8 асистенции.

“Сребърната топка” за втория най-добър играч на Световното първенство в Катар отиде при Мбапе, който загуби финала със своята Франция въпреки хеттрика си в двубоя. Лука Модрич от бронзовия медалист Хърватия прибра “Бронзовата топка” като трети най-добър в турнира.

Тъй като Меси стана световен шампион в Катар, той прекъсна традицията определян за най-добър на Мондиала да бъде футболист от отбора, загубил финала, която датира от Мондиал 2006 насам. За последно Феномена Роналдо можеше да се похвали както със световната титла, така и със “Златната топка” на Световното първенство през 2002 година.

Този приз прави Меси главен фаворит и за същинската “Златна топка” за сезон 2022/23. Както е известно, той е печелил наградата рекордните седем пъти.

ХЪРВАТИТЕ СРАЗИХА МАРОКО И ОТНОВО СЕ ОКИЧИХА С МЕДАЛИ

Хърватия е бронзовият медалист на Световното първенство в Катар. “Ватрените” победиха Мароко с 2:1 в сблъсъка за третото място на Мондиал 2022. Успехът им дойде след голове на Йошко Гвардиол (7’) и Мислав Оршич (42’), а Ашраф Дари (9’) беше точен за противниковия тим. Така “шахматистите” за трети път се окичват с медали от турнира след бронзовите през 1998-а и сребърните през 2018-а. “Лъвовете на Атлас” не успяха да спечелят дебютни за Африка медали, но ще останат в историята като първите представители на континента, които завършват в топ 4 на Световно първенство. Двата тима се срещнаха и в груповата фаза, където направиха нулево реми помежду си. “Ватрените” останаха втори в група F, а впоследствие се справиха с Япония и Бразилия, но на крачка от финала бяха победени от Аржентина. “Лъвовете на Атлас” завършиха първи в групата, след което в елиминациите отстраниха Испания и Португалия, но на полуфиналите бяха спрени от Франция.

Хърватите поведоха в резултата още в 7-ата минута. Тогава при центриране от пряк свободен удар Иван Перишич насочи с глава топката към Гвардиол, който също игра с глава и даде преднина на своя тим. Тя обаче се задържа само две минути. В 9-ата мароканците изпълниха фал, като при центрирането Маер изчисти топката с глава по неубедителен начин и това даде възможност на Дари да изравни именно след удар с глава. Оршич веднага се опита да върне аванса на “ватрените”, но техничният му удар излезе в аут. В 24-ата минута Модрич стреля от дистанция, но Буну отрази шута му. В 42-ата минута Оршич отправи чудесен удар, при който топката преодоля Буну, отклони се в далечната греда и влезе в мрежата за 2:1.

Втората част започна с шут на Оршич, който беше блокиран от Джауад Ел Ямик и това доведе до корнер. В 74-ата минута съдията не уважи претенциите на “ватрените” за дузпа заради нарушение на Амрабат срещу Гвардиол. Минута след това Ен-Несири беше намерен с пас в близост до вратата, но Доминик Ливакович отрази удара му. Секунди по-късно мароканците също поискаха дузпа заради изблъскване на резервата Бруно Петкович срещу Ашраф Хакими, но и тук Абдулрахман Ал-Джасим отказа да посочи бялата точка. В 87-ата минута Матео Ковачич имаше добра възможност да се разпише, но не сполучи със своя удар. В последните секунди Ен-Несири стреля опасно с глава, но топката мина над вратата. Така победата отиде при Хърватия.

ЦЕНАТА НА ФИЛИП КРЪСТЕВ СКОЧИ ДО 4 МИЛИОНА ЕВРО

Който и чуждестранен клуб да опита да привлече Филип Кръстев през зимата, ще трябва да извади доста голяма сума. Цената, поставена на играча от „Сити Груп“, е над 4 милиона евро. Това призна пред „Тема Спорт“ агентът на Кръстев Николай Жейнов. Преди 10-ина дни двамата бяха в Манчестър, където Кръстев мина медицински прегледи. Там той получи и доклад за представянето си през годината в Левски. Мениджърът пък разкри, че „Сити Груп“ искат да удължат контракта на Кръстев, и добави, че от компанията са ги уведомили за сериозен интерес от други клубове към клиента му.

Кръстев пристигна на „Герена“ в началото на 2022-ра. До момента той е бил на терена със синята фланелка в общо 39 мача във всички турнири, като в тях е отбелязал 9 попадения. През есента националът бе водещият голмайстор на Левски. Филип изигра 17 шампионатни двубоя, в които реализира 5 попадения. Участва в една среща за Купата на България, в сблъсъка за Суперкупата, както и в четирите срещи на тима в Лигата на конференциите, в които се разписа веднъж.

НЕВЕРОЯТНАТА МИКАЕЛА ШИФРИН С ПОБЕДА №77 В КАРИЕРАТА СИ

Микаела Шифрин завоюва своята 77-ма победа в Световната купа по ски-алпийски дисциплини, след като триумфира в супергигантския слалом в Санкт Мориц (Швейцария). Американката направи своите удари в първия и третия сектор на трасето, в които бе най-бърза. Тя стигна до финала с време от 1:13.62, с което победи с 0.12 секунди Елена Куртони, която в петък спечели скъсеното спускане в швейцарския курорт. Трета на подиума се качи французойката Роман Мирадоли, която завърши на 0.40 зад Шифрин.

Мишел Гизин бе най-добра от швейцарките, като тя финишира на крачка от подиума, изоставайки с 0.17 от Мирадоли. София Годжа, която отново стартира въпреки контузията в лявата ръка от петък, финишира на пето място с пасив от точно 0.60 секунди от победителката. Олимпийската шампионка в дисциплината от Игрите в Пекин по-рано тази година Лара Гут-Бехрами имаше разочароваща надпревара на домашен сняг, в която тя финишира на осмото място. Корин Зутер, която триумфира в първото супер-г за сезона в Лейк Луис (Канада) преди две седмици също разочарова пред родна публика и завърши едва 15-а.

В генералното класиране за Световната купа начело с 575 точки е Шифрин, втора с 470 е Годжа, а тройката с 376 затваря Уинеди Холденер. В дисциплината водачка с актив от 120 пункта е Куртони, следвана от Зутер със 116 и Шифрин и Рагнхилд Мовинкел от Норвегия, които имат по 100 точки.

Сезонът в Световната купа по ски-алпийски дисциплини при дамите продължава в Земеринг (Австрия) на 27 декември с отложения от Зьолден гигантски слалом. Освен това в австрийския курорт ще се проведе още един гигантски слалом на 28 декември, както и класически слалом на 29 декември. Следващите скоростни стартове ще бъдат чак след месец в Санкт Антон (Австрия), където на 14 и 15 януари ще се проведат едно спускане и един супергигантски слалом.