СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ПРОДЪЛЖАВА БЕЗ ГРЕШКА

Отборът на Септември (Тервел) надви у дома Черноломец (Попово) с 1:0 и продължава с пълен актив в първенството. Двубоят бе дербито на седмия кръг в Североизточната трета футболна лига, информира sportal.bg. Денис Кадир осигури успеха. Това се случи в 54-ата минута, когато домакините разиграха триходова атака с участието на Владислав Мирчев и Румен Николов, а голмайсторът я завърши успешно. Стана дерби, като съперниците поискаха по една дузпа, но реферът не се съобрази с претенциите им. Гостите започнаха по-добре и в началото пропуснаха да открият резултата. Денис Кадир отговори с шут в гредата. Малко след това се заредиха опасности пред поповската врата, но Румен Николов пропиля най-чистите голови възможности. Веднъж и Явор Тодоров от Черноломец изби от голлинията след удар на Евгени Стоянов. През целия мач футболистите на Септември имаха превес във владеенето на топката и заслужено спечелиха трите точки.

В следващия кръг тервелският тим ще гостува на Спартак 1918 II (Варна). Мачът е на 8 октомври от 16:00 часа.

Волов (Шумен) – Светкавица (Търговище)

Спартак 1918 II (Варна) – Септември 98 (Тервел)

Рилци (Добрич) – Черноморец (Балчик)

9 октомври 2022 г., неделя, 16:00 ч.

Дунав от Русе II (Русе) – Устрем (Дончево)

Ботев (Нови пазар) – Локомотив 2022 (Русе)

Черноломец 1919 (Попово) – Лудогорец III (Разград)

Спортист 2011 (Г. Тошево) – Черно море II (Варна)

Доростол (Силистра) – почива

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА ЗАГУБИХА ОТ ЛОКО (ГОРНА ОРЯХОВИЦА)

Носителят на националната купа и сребърен медалист Локомотив (Горна Оряховица) победи Добруджа като гост с 38:29 (21:13) в мач от II кръг на елитната републиканска хандбална група.

В спортна зала „Русалка“ хандбалистите от Добрич поведоха с 3:1 в самото начало на срещата. С бързи атаки и здрава защита „локомотивци“ възстановиха равенството – 3:3, а после излязоха напред в резултата – 6:9. Постепенно гостите увеличиха преднината си до 13:21 в края на полувремето.

През втората част „железничарите” вдигнаха оборотите. Те бележеха с лекота и поддържаха комфортна разлика от 10 гола. Добруджанци не намериха сили за обрат и чуха финалната сирена при резултат 29:38, тяхната втора поредна домакинска загуба от началото на сезона. На старта те допуснаха поражение и от другия фаворит в групата – шампиона Шумен 61.

В другите мачове от втория кръг Шумен 61 надигра Фрегата с 34:23 (18:8), Осъм се наложи над Чардафон – 36:20 (13:10), а Левски спечели срещу Спартак (Варна) с 33:31 (16:13).

В класирането водят Локомотив (Горна Оряховица) и Шумен с по 4  точки, пред Спартак (Варна), Осъм, Фрегата и Левски с по 2 точки и Добруджа и Чардафон – без актив.

ЦЯЛ МАЧ ОБИЖДАНИ И ОСВИРКВАНИ, ФУТБОЛИСТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ПОБЕДИХА В СКОПИЕ

България победи Северна Македония като гост с 1:0 в напечен мач от Лигата на нациите. Кирил Десподов донесе успеха на “лъвовете” с гол в 50-ата минута след асистенция на Радослав Кирилов. Срещата на “Тоше Проески” в Скопие се игра при скандално поведение от страна на публиката на домакините, която първо освирка мощно националния химн на България, а след това не спря да обижда българите с различни грозни епитети. Победата ни, първа за нас навън от 2018 година, беше от важно естество относно предстоящия жребий за квалификациите за Евро 2024 и разпределението на отборите в урните за него.

Мачът започна нервно, без сериозни положения пред двете врати, а обидните скандирания от трибуните по адрес на нашите продължиха. В 15-ата минута Тодор Тодороски влезе много грубо с бутоните в коляното на Марин Петков и австрийският рефер Юлиан Вайнбергер правилно показа червен картон на левия бек на домакините. Малко след това селекционерът на Северна Македония Благоя Милевски получи жълт картон за протест срещу друго съдийско решение, което “роди” още грозни възгласи против българите и викове “УЕФА мафия”. В 28-ата минута нашите момчета създадоха първата опасност пред рамката на северномакедонците, но Кирил Десподов пропусна възможността да накаже отблизо вратаря на домакините. В 25-ата минута централният нападател на домакините Милан Ристовски стреля опасно към българската врата, но Даниел Наумов реагира добре и успя да избие топката в корнер.

В началото на второто полувреме България поведе в резултата. Това се случи в 50-ата минута, когато Радослав Кирилов намери Кирил Десподов на добра позиция. Капитанът на “лъвовете” овладя и простреля стража на Северна Македония Столе Димитриевски – 1:0 за България. В 59-ата минута нашият отбор докосна втори гол. Антон Недялков намери топката с глава след центриране от ъглов удар, но бранител на домакините изчисти от голлинията. Малко след това обаче същата ситуация се повтори и пред българската врата, като този път Валентин Антов беше последна преграда пред гола. В 82-ата минута крилото Езджан Алиоски се оказа на стрелкова позиция пред вратарското ни поле, но ударът му мина встрани от целта. След 180 секунди Недялков намери Десподов с дълъг пас, той пък подаде на Кирилов, но изстрелът на нападателя беше блокиран от бранител на домакините.

В 88-ата минута на терена настана меле, след като футболист на домакините провокира Кирилов, който се сблъска с него. Играта беше прекъсната за около половин минута, а съдията показа жълти картони на Барди и Ради Кирилов. Така последният съдийски сигнал възвести българската победа.

САЩ СЧУПИХА РЕКОРДА ЗА НАЙ-МНОГО ТОЧКИ В ЕДИН МАЧ В ИСТОРИЯТА НА СВЕТОВНИ ПЪРВЕНСТВА

Националният отбор на САЩ по баскетбол за жени реализира 145 точки при победата над Република Корея на Световното първенство в Австралия и подобри рекорда от 143 точки на Бразилия, поставен през 1999 година. Американките победиха корейките със 145:69 (32:21, 36:19, 38:12, 39:17) за четвъртия си успех от четири срещи в група „А“ на шампионата. Бриона Джоунс реализира 24 точки, а Ейджа Уилсън добави 20 за победата. „Не мисля, че някога съм била част от отбор, който може да вкарва толкова. Истинска лудост е, че отбелязахме 145 точки. Играем доста добре“, коментира Уилсън.

Предишното най-добро постижение на женския баскетболен тим на САЩ беше 119 точки в мачове срещу Ангола през 2014 година и срещу Китай през 2006-а. Разликата от 76 точки също е най-голямата, записвана досега, надминавайки предишния рекорд – 75 точки при успеха пад Ангола. Победата бе 26-а поредна на Световно първенство на САЩ, чийто отбор няма поражение от полуфиналите през 2006 година.

В другите мачове от четвъртия кръг в група „А“ тимът на Китай победи Пуерто Рико с 95:60, докато Белгия надделя над Босна и Херцеговина с 85:55.

След лидера САЩ в топ 4 на временното класиране се нареждат Китай и Белгия с по 3 победи и 1 поражение и Пуерто Рико, който има един успех от четирите си мача.

В другата група „В“ в първата тройка са Канада, Франция и Австралия с по три победи и една загуба, а четвърти към момента е отборът на Сърбия с баланс 2-2. Сръбкините надиграха Мали с 81:68, Франция се справи с Япония с 67:53, а Канада загуби от домакините от Австралия със 72:75.

ИТАЛИЯ СЛОЖИ КРАЙ НА УНГАРСКАТА ПРИКАЗКА В ЛИГАТА НА НАЦИИТЕ

Италия сложи край на мечтите на Унгария в Лигата на нациите. Маджарите бяха много близо до класиране за финалите в турнира, но загубиха с 0:2 срещу “скуадра адзура” в последния си мач в група 3 на дивизия “А” и пропуснаха шанса да продължат приказката си в турнира. Джакомо Распадори в 27-ата и Федерико Димарко в 52-ата минута донесоха успеха на гостите. Джанлуиджи Донарума също имаше важна роля, след като направи поредица от великолепни спасявания, с които отказа играчите на домакините. Така италианците спечелиха групата си и станаха третият участник във Финалната четворка в турнира след Нидерландия и Хърватия.

Италия можеше да открие резултата по малко куриозен начин в 5-ата минута, когато Ди Лоренцо центрира отдясно, вратарят Гулачи в опит да улови топката за малко да я изпусне във вратата си, но защитник внимаваше и изчисти пред голлинията. По-добрата игра на Италия даде резултат в 27-ата минута. Гостите се възползваха от грешка на съперника при разиграване в защита, топката бе върната лошо към вратаря, Ньонто успя да стигне пръв до нея, а след това Распадори бе най-съобразителен и вкара в опразнената врата за 0:1. Три минути по-късно резултатът можеше да бъде удвоен. Джовани Ди Лоренцо си освободи пространство и стреля, но малко не му достигна да се разпише. В 41-ата минута домакините пропуснаха най-сериозното си положение до момента. При центриране от фаул Орбан свали към Атила Салай, който вместо да вкара в опразнената врата отблизо, отправи крайно разочароващ удар над напречната греда.

Италия започна ударно втората част и още в първите секунди стигна до голова възможност. Димарко центрира отляво и намери Ди Лоренцо в наказателното поле, но изстрелът с глава на защитника не се получи и топката отиде над вратата. В 51-ата минута домакините пропиляха страхотен шанс за изравняване, като при едно меле във вратарското поле на съперника първо Него, а след това и Адам Салай не успяха да преодолеят Донарума, който направи невероятни спасявания. И вместо резултатът да бъде изравнен, само минута по-късно падна втори гол за гостите. Брайън Кристанте получи на скорост отдясно и пусна успоредно на голлинията, а Федерико Димарко на далечната греда засече отблизо за 0:2. В 55-ата минута последва нов шанс за Унгария и ново невероятно спасяване на Донарума след изстрел с глава отблизо на Калъм Стайлс. В 89-ата минута Италия можеше да вкара трети гол, но първо удар на Димарко бе спасен от вратаря, а при опита за добавка Скамака от малък ъгъл не успя да намери очертанията на вратата.

Така “скуадра адзура” завърши на първо място в групата с 11 точки, докато Унгария приключи на втора позиция с 10 точки. sportal.bg

АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ В ИДЕАЛНИЯ ОТБОР НА ЕВРОВОЛЕЙ U20

След като бяха изиграни всички двубои от европейското първенство за младежи под 20 години, бяха отличени най-изявените състезатели на отделните постове. Българският национал Александър Николов попадна в Идеалния отбор на шампионата, като стана най-добър втори посрещач. Николов бе най-резултатен за “лъвовете” в битката за бронзовите медали, която завърши 3:1 гейма за родния тим. Шампион стана отборът на Италия, който пребори Полша в големия финал с 3:2 (25:19, 25:19, 24:26, 17:25, 15:6).

Очаквано, “адзурите” обраха по-голямата част от индивидуалните отличия, като взеха четири от тях. За MVP бе обявен Алесандро Боволента (син на легендата Вигор Боволента).

Идеалният отбор на Евроволей U20:

MVP:  Алесандро Боволента (Италия)

Най-добър разпределител: Кайетан Кубицки (Полша)

Най-добър диагонал: Тутис Новик (Полша)

Най-добри посрещачи: Лука Поро (Италия), Александър Николов (БЪЛГАРИЯ)

Най-добър център: Якуб Мачжак (Полша), Николо Волпе (Италия)

Най-добро либеро: Габриеле Лауренцано (Италия).

ДОНСКИ И ЛАЗАРОВ СЕ КЛАСИРАХАЗА ЧЕТВЪРТФИНАЛИТЕ НА ДВОЙКИ НА SOFIA OPEN

Александър Донски и Александър Лазаров се класираха за четвъртфиналите на турнира от сериите АТP 250 Sofia Open с награден фонд 597 900 евро. Участващите с “уайлд кард” Донски и Лазаров победиха Фабрис Мартен (Франция) и Айсам-Ул-Хак Куреши (Пакистан) с 4:6, 6:3, 10-8 на централния корт в зала “Арена Армеец”.

Българите взеха лесно първия гейм и имаха страхотна възможност за пробив във втория, но от печеливша позиция Донски прати топката в мрежата. Веднага след това Мартен и Куреши реализираха брейк, за да поведат с 2:1, след което запазиха преднината си до края на сета. Донски и Лазаров взеха аванс от 5:2 гейма във втората част и стигнаха до изравняване на резултата, след като в деветия гейм отразиха два брейкбола. В решаващия шампионски тайбрек до 10 точки българите дръпнаха с 5:2, но противниците бързо изравниха още за 5:5. Донски и Лазаров успяха да направят нов минипробив за 9:8, след което Донски спечели подаването си, а с това има мача.

42-годишният пакистанец Куреши беше звездата в двойката на съперника и в доста ситуации показа сериозната си класа. Той има 18 титли на двойки в кариерата си, две от които от сериите “Мастърс”, както и финал при дуетите на Откритото първенство на САЩ.

“Благодаря ви за подкрепата. Енергията, която ни дадохте, ни помогна много за тази важна победа”, обърна се в интервюто си на корта към публиката Донски. “Играем на високо ниво и можем да се справим с всеки. Позитивни сме и мислим, че имаме реален шанс да вземем турнира”, добави той. “Започнах по-зле, Алекс (Донски) играеше по-добре в началото, но след това и аз успях да вдигна нивото. Направихме няколко мача преди турнира. Разбираме се добре. Мисля, че имаме доста добри шансове да продължим по-напред”, коментира Лазаров.

На четвъртфиналите двамата ще срещнат поставените под номер 1 италианци Симоне Болели и Фабио Фонини.-