ЧЕТИРИ ТИТЛИ ЗА БЪЛГАРИЯ ОТ СВЕТОВНАТА КУПА В КЛУЖ

Българските състезателки спечелиха общо осем медала (четири златни, три сребърни и един бронзов) при жените и при ансамблите на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в румънския град Клуж.

Ансамбълът на България беше безапелационен и завоюва всичките три титли. След златото в многобоя възпитаничките на Весела Димитрова станаха шампионки на финалите с пет обръча и с две топки/три ленти. Тимът в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов, Маргарита Василева и Радина Томова получи за изпълнението си на обръчи оценка от 35.250 точки, от които 18.000 за трудност. На второ място е Израел с 34.550 точки, а на трета позиция завърши Испания с 34.450 точки. На ленти и топки българките отново играха силно и взеха златото с 31.550 точки, от които 15.600 за трудност. В класирането следват Испания с 29.700 и Германия с 29.400 точки.

Боряна Калейн завоюва сребърните отличия на обръч и на топка, а Стилияна Николова стана шампионка на бухалки и трета на обръч. Калейн изигра силно двете си композиции и беше оценена с 35.700 точки на обръч и 34.200 на топка. Николова взе бронза на финала на обръч с 34.450 точки и остана пета на топка с 33.500. Италианката София Рафаели спечели златото на обръч с 36.050 точки, а на топка шампионка е Дария Атаманов от Израел с 34.800 точки, а трета се нареди Милена Балдасари (Италия) с 33.950 точки.

На бухалки Стилияна Николова се представи блестящо и завоюва златното отличие с 35.350 точки. След нея са европейската шампионка в многобоя от Евро 2022 в Тел Авив Дария Атаманов (Израел) с 34.900 точки и най-добрата италианка София Рафаели с 34.850 точки.

На лента двете българки допуснаха грешки и останаха извън призовите места. Боряна Калейн се класира пета с 29.800 точки, а Стилияна Николова – осма с 26.550 точки. Шампионка на лента стана София Рафаели с 34.400 точки, пред Дария Атаманов с 33.850 и Фани Пигницки (Унгария) с 30.200 точки.

На Световната купа в Клуж участваха 41 жени и 17 ансамбъла. Надпреварата беше последна проверка преди Световното първенство по художествена гимнастика в София от 14 до 18 септември.

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” СПЕЧЕЛИХА ТОЧКА ПРИ ГОСТУВАНЕТО СИ В РУСЕ

Отборите на Дунав (Русе) и Добруджа завършиха наравно 1:1 в двубой от седмия кръг на Втора професионална футболна лига. И двете попадения в срещата паднаха след почивката. „Жълто-зелените” поведоха в 53-ата минута, когато със силен удар от малък ъгъл Андриян Димитров прати топката в мрежата на домакините. Десет минути по-късно французинът Юго Комано с удар с глава възстанови равенството. До края на редовното време двата отбора търсеха победен гол, но такъв не падна и съперниците си разделиха по една точка.

Русенци вече четвърти мач не намират пътя към победата, а в този период записаха три загуби и едно равенство, което отрежда на тима, воден от Мартин Цирков, 12-о място във временното класиране с актив от 8 точки. Добруджа пък е на осма позиция с точка повече – с 2 победи, 3 равенства и 2 загуби.

В следващия кръг момчетата на Атанас Атанасов ще приемат Марица (Пловдив). Срещата на стадион „Дружба” е в събота, 3 септември, от 17:00 ч.

Беласица (Петрич) – Етър (В. Търново) – пряко по Диема спорт

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Витоша (Бистрица)

10. Янтра 7 1      6      0      7:6   9
  11. Миньор 7 2      3      2      11:7 9

3 септември 2022 г., събота, 17:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Марица 1921 (Пловдив)

Крумовград (Крумовград) – Дунав от Русе (Русе)

4 септември 2022 г., неделя, 17:00 ч.

Ботев II (Пловдив) – Литекс (Ловеч)

4 септември 2022 г., неделя, 19:00 ч.

Етър ВТ (Велико Търново) – Янтра 2019 (Габрово)

5 септември 2022 г., понеделник, 17:00 ч.

Лудогорец 1945 II (Разград) – Созопол (Созопол)

Витоша (Бистрица) – Струмска слава (Радомир)

Спортист 2009 (Своге) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

6 септември 2022 г., вторник, 16:00 ч.

Беласица (Петрич) – Миньор (Перник) – пряко по Диема спорт

6 септември 2022 г., вторник, 18:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Спартак (Плевен) – пряко по Диема спорт

ПАБЛО КАРЕНЬО БУСТА ЩЕ ИГРАЕ НА SOFIA OPEN 2022

Пабло Кареньо Буста, който наскоро стана шампион на “Мастърс” турнира в Монреал, e поредното голямо име, потвърдило участие на Sofia Open 2022. Испанецът, който е №14 в света, ще играе в седмото издание на надпреварата от сериите ATP 250 в София от 25 септември до 2 октомври.

Трофеят в Монреал е без съмнение най-престижният в кариерата на Пабло Кареньо Буста. Това бе седма ATP титла в кариерата му на сингъл. Испанецът – бивш №10 в световната ранглиста, е двукратен полуфиналист на US Open (2017 и 2020) и двукратен четвъртфиналист на „Ролан Гарос” (2017 и 2020). Има и бронзов олимпийски медал от Токио 2020, когато по пътя към почетната стълбичка победи Новак Джокович и Данийл Медведев.

Кареньо Буста е петото много сериозно име, което заяви участието си на българска земя. На Sofia Open 2022 ще играе италианската сензация в тениса и двукратен шампион в “Арена Армеец” Яник Синер. Участието си заяви и един от най-големите шоумени в тура и финалист от миналогодишното издание – Гаел Монфис. В България пристига и носителят на три титли от „Големият шлем“ Стан Вавринка. В София ще видим и още една италианска звезда на бъдещето и актуален член на топ 30 в света – Лоренцо Музети, спечелил наскоро титлата на ATP 500 турнира в Хамбург. Така Sofia Open 2022 отново се превръща в един от най-силните турнири от сериите ATP 250, а българската публика ще има шанса да гледа на живо сериозен брой от най-добрите тенисисти в света. sportal.bg

НАЛБАНТОВА ТРИУМФИРА С ТИТЛАТА НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПО БАДМИНТОН

Калояна Налбантова спечели титлата на сингъл на Европейското първенство по бадминтон за юноши и девойки до 19 години в сръбската столица Белград. Поставената под номер 10 българка победи на финала петата в схемата Лиза Куртин от Англия с 14:21, 21:17, 21:16 за 51 минути.

Налбантова загуби първия гейм, но направи обрат в следващите два. Във втората част възпитаничката на Стилиян Макарски записа серия от 7:0, за да поведе с 16:11 и след 21:17 изравни резултата. В третия гейм до средата се игра равностойно, след което българката отбеляза шест безответни точки, за да вземе аванс от 18:13 и след 21:16 затвори мача.

Налбантова е европейска шампионка до 17 години от миналата година, а сега прибави и титлата за девойки до 19 години. sportal.bg

ЯН ЗОМЕР СПРЯ БАЙЕРН В МЮНХЕН

Байерн (Мюнхен) завърши наравно 1:1 в домакинството си на Борусия (Мьонхенгладбах) в мач от четвъртия кръг на Бундеслигата. Маркъс Тюрам (43’) откри резултата за “жребчетата” в самия край на първата част, но абсолютен герой за своя тим бе Ян Зомер, който направи редица спасявания и по този начин спечели точката за своя тим. За домакините точен бе Льорой Сане, който се разписа в 83-ата минута.

Баварците можеха да излязат напред още във втората минута, когато Дайо Упамекано стреля с глава много опасно, но Ян Зомер се намеси и спаси. С минаване на времето играчите на Юлиан Нагелсман вдигнаха оборотите и овладяха случващото се на терена. В 22-ата минута Кингсли Коман направи много качествен пробив по дясното крило и преодоля няколко бранители, но в крайна сметка ударът му премина далеч от вратата. В 43-ата минута Ян Зомер отново трябваше да се намесва след удар на Алфонсо Дейвис. В ответната атака обаче нещата се обърнаха на 180 градуса, след като една дълга топка бе поета от Маркъс Тюрам, той надбага Дайо Упамекано и отбеляза за 0:1.

Домакините имаха ново добро положение в самото начало на второто полувреме, когато центриране отдясно достигна до Томас Мюлер в наказателното поле, но отново Зомер се намеси и блокира опита за удар. Байерн продължи да упражнява натиск, а играчите на тима отправяха и немалко удари. Играчите на Юлиан Нагелсман постепенно се изнервяха все повече и на няколко пъти подходиха доста агресивно към съдията, което можеше да им донесе и по-тежки наказания. В крайна сметка до гол се стигна в 82-ата минута, когато топката отново бе пратена в наказателното поле, където достигна до Льорой Сане и той с много точен удар изравни – 1:1. Баварците бяха много близо до второ попадение в 92-ата минута, когато Де Лихт стреля опасно, но отново Зомер спаси.

В следващият кръг Байерн ще гостува на Унион (Берлин), а Борусия (Мьонхенгладбах) ще приеме Майнц.

ВЕРСТАПЕН ОТНОВО ОТВЯ КОНКУРЕНЦИЯТА

Световният шампион Макс Верстапен записа нова победа във Формула 1, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Белгия, в която той стартира от 14-а позиция. Нидерландецът демонстрира страхотно темпо на „Спа“ и още в първите десет обиколки успя да си проправи път до челото на колоната, след което с лекота се справи и с тръгналите първи и втори Карлос Сайнц и Серхио Перес. След като веднъж излезе начело, пилотът на Ред Бул не погледна назад и стигна до финала с аванс от цели 17.8 секунди пред своя съотборник Перес, който направи триумфа на „биковете“ в Белгия двоен.

Тройката в Белгия допълни Сайнц, който успя да „изцеди“ и последната капка скорост от своя F1-71, за да се качи на подиума. Джордж Ръсел завърши на четвърто място, а топ 5 в Гран При на Белгия затвори Фернандо Алонсо. Точки от 14-ия старт за сезона взеха още Шарл Леклер, Естебан Окон, Себастиан Фетел, Пиер Гасли и Алекс Албон, за когото това е трето влизане в десетката през сезона. До финала, но извън зоната на точките стигнаха още Ланс Строл, Ландо Норис, Юки Цунода, Гуаню Джоу, Дениъл Рикардо, Кевин Магнусен, Мик Шумахер и Никола Латифи. Единствените двама отпаднали бяха Валтери Ботас и Люис Хамилтън, които приключиха своето участие още в първите две обиколки.

С победата си Верстапен увеличи своя аванс на върха в генералното класиране на 93 точки, като втори вече е съотборникът му Перес. След шестото си място на „Спа“ Леклер се смъкна на третата позиция с пасив от цели 98 пункта спрямо Верстапен.

БЪЛГАРИЯ НЕ ВЗЕ ГЕЙМ ОТ САЩ, СЛЕД КАТО ИЗПУСНА ТРИ ГЕЙМБОЛА В ТРЕТАТА ЧАСТ

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба на Световното първенство в Полша и Словения, с което намалиха до минимум шансовете си да продължат напред на Мондиала. Възпитаниците на Николай Желязков отстъпиха на финалистите от тазгодишното издание на Лигата на нациите от САЩ с 0:3 (20:25, 23:25, 24:26) във втория си мач на Група С на турнира, игран в “Арена Сподек” в Катовице (Полша). Така българските “лъвове” остават без победа на шампионата на планетата и с минимални шансове да продължат напред към 1/8-финалите. От друга страна, САЩ записа втора поредна чиста победа и на практика се класираха за елиминациите.

В последните срещи България ще играе с Мексико, докато САЩ ще спори с домакина и настоящ световен шампион Полша за първото място в групата. Двубоите са днес, съответно от 18,30 и 21,30 часа българско време.