СПОРТНА ПАНОРАМА

0
820

ДОБРУДЖА СВАЛИ МИНЬОР (ПЕРНИК) ОТ ВЪРХА ВЪВ ВТОРА ЛИГА

Отборът на Добруджа поднесе голямата изненада в 18-ия кръг на Втора професионална футболна лига. „Жълто-зелените”, които се борят за оцеляването си във втория ешелон, завършиха наравно 0:0 при гостуването си на Миньор (Перник), който бе лидер в класирането. Нещо повече, въпреки кадровите проблеми добричлии стояха много добре на терена, създадоха повече голови ситуации и можеха да си тръгнат дори с трите точки. По този начин перничани бяха свалени от върха във Втора лига от Етър, който успя да победи Литекс в заключителните секунди.

Изненадващото реми срещу 18-ия в класирането прекъсна серията от 4 поредни победи на футболистите на Христо Янев. С точката в този двубой Миньор се смъкна на второ място с актив от 39 точки, колкото има и третият Спартак (Варна). Добруджа остава в опасната зона с 15 пункта.

В следващия кръг тимът на Добрич ще приеме временния лидер Етър, докато “чуковете” ще гостуват на Левски в Лом.

Съставът на Добруджа: Димитър Илиев-капитан, Иван  Иванов, Kристиян Бешев, Мирослав  Начев, Ивайло  Минчев, Якуб Идризов, Денислав  Станчев, Мартин Максимов, Ахмед Адемов, Рангел Абушев, Стефан  Митев.

23 ноември 2021 г., вторник, 14:30 ч.

Янтра 2019 (Габрово) – Левски 2020 (Лом)

Созопол (Созопол) – Марица 1921 (Пловдив)

Ботев II (Пловдив) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

1. Етър ВТ 17   12   1     4     41:20     37
  2. Миньор 17   10   6     1     25:11     36

27 ноември 2021 г., събота, 14:30 ч.

Струмска слава 1927 (Радомир) – Марек 1915 (Дупница)

Септември (София) – Нефтохимик 1962 (Бургас) – анулиран

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Спортист 2009 (Своге)

Марица 1921 (Пловдив) – Ботев II (Пловдив)

Литекс (Ловеч) – Созопол (Созопол)

Левски 2020 (Лом) – Миньор (Перник)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Янтра 2019 (Габрово)

Хебър 1918 (Пазарджик) – Септември (Симитли)

28 ноември 2021 г., неделя, 12:30 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Етър ВТ (В. Търново) – пряко по Диема спорт

ШАМПИОНИТЕ ОТ ХЕБЪР С ЧИСТА ПОБЕДА В ДОБРИЧ

Шампионът на България Хебър записа пета поредна победа в Efbet Супер Волей. Тимът от Пазарджик спечели гостуването си на Добруджа 07 в Добрич с 3:0 (25:22, 25:8, 25:22) в мач от 6-ия кръг.

Домакините поведоха с 8:5 в началото на двубоя. Атака на Николай Къртев в центъра направи резултата 6:8. Шампионите от Хебър изравниха при 9:9. Блокаут на Златко Кьосев и 10:9. Хебър поведе при 11:10, а единичен блок на Виктор Йосифов и шампионите дръпнаха с 13:12. Домакините съумяха отново да излязат с точка напред при 14:13. Якопо Масари атакува технично от зона 2 за 16:14 за тима от Пазарджик. Добруджанци пак успяха да поведат с 18:17. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Домакините продължиха да играят силно и дръпнаха с 22:20. Нов таймаут за аржентинския наставник на Хебър. Последваха 5 поредни точки за гостите и Хебър спечели първата част с 25:22 след силни изяви в атака на Тодор Алексиев.

Ас на Якопо Масари даде отлична преднина на Хебър във втората част с 13:5. Троен блок спря атака на Златко Кьосев и 17:5. Разликата скочи на 15 точки за шампионите при 20:5. Теодор Салпаров и компания взеха втората част с категоричното 25:8.

Третата част започна равностойно до 5:5. Александър Кордев изведе Добруджа напред с 6:5. Шампионите изравниха при 9:9 и след силна игра поведоха с 14:9 след атака на Тодор Алексиев. Добруджа намали до 15:17. Тодор Алексиев атакува технично по блокадата от зона 4 за 22:19 за Хебър. Нова мощна атака на Тодор Алексиев по острия диагонал и 23:20. Трета поредна успешна атака по блокадата на Тодор Алексиев от зона 4 и мачбол за Хебър при 24:20. Домакините върнаха 2 поредни точки и това накара Мартин Коста Бланко да вземе прекъсване за Хебър. Тодор Алексиев заби и победната точка в мача с атака от зона 4 за 25:22 и 3:0 гейма.

Така Хебър записа 5-а победа от 5 мача и излезе на второ място във временното класиране с актив от 15 точки. Добруджа допусна 4-а загуба и с актив от 6 точки е на 10-а позиция. В следващия 7-и кръг Хебър гостува на Локомотив (Пловдив) на 23 ноември от 18,00 часа, а Добруджа е домакин на Дея Спорт (Бургас).

Най-полезни за Хебър станаха Тодор Алексиев (1 блок, 57% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) и Брадли Гънтър (1 блок, 1 ас и 67% ефективност в атака) с по 14 точки за победата. За домакините от Добруджа Явор Генов приключи с 12 точки (1 блок, 1 ас, 43% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане).

Съставът на Добруджа 07: Николай Манчев 1, Георги Михалев 6, Златко Кьосев 9, Явор Генов 12, Александър Кордев 3, Светослав Арнаудов 5 – Николай Тодоров-либеро (Христо Енков, Георги Чалъков 2, Калоян Канев 1, Живодар Иванов, Димитър Василев, Самуил Василев-либеро)

ЧАВИ ВЪРНА НАСТРОЕНИЕТО В БАРСА, КЪСМЕТЪТ СЪЩО ПОМОГНА ЗА УСПЕХА В КАТАЛУНСКОТО ДЕРБИ

Чави Ернандес дебютира с важна победа начело на Барселона. Той изведе “Блаугранас” до минимален успех с 1:0 в каталунското дерби срещу Еспаньол. Тимът му показа доста повече настроение в играта си и изкова победата с гол от дузпа на Мемфис Депай в 48-ата минута. Домакините на “Камп Ноу” обаче имаха и доста късмет, особено в края на мача, когато първо Ландри Димата направи невероятен пропуск отблизо, а след това Раул де Томас нацели гредата.

Чави бе подготвил изненада в състава за мача, пускайки 17-годишния Илиас Ахомаш като титуляр в атака. Той си партинраше с Гави и Мемфис Депай. В средата на терена пък действаха Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Нико Гонсалес. Висенте Морено пък бе предпочел схема с един изнесен нападател в лицето на Раул де Томас, който имаше подкрепата на Хавиер Пуадо, Адриан Ембарба и Сержи Дардер.

Барселона създаде първото голово положение в мача. В 4-ата минута Мемфис Депай отправи изстрел от воле от границата на пеналта, но право в ръцете на вратаря. В 7-ата минута Жорди Алба прати коварно центриране по земя във вратарското поле, но Диего Лопес внимаваше и улови. Еспаньол организира първата си по-интересна атака минута по-късно. Ембарба получи на десния фланг, нахлу в наказателното поле, но стреля твърде анемично и покрай вратата. В 12-ата минута гостите имаха нова интересна атака. Раул де Томас получи хубаво центриране в наказателното поле и реши да стреля атрактивно от воле, но прати топката високо над вратата. Барса отговори с прекрасен шанс пред дебютанта Илиас, който получи пас на метри от вратата, но не успя да засече добре топката и стреля много неточно, а в ситуацията бе отсъдена и засада. Минута след това се стигна до доста спорна ситуация пред вратата на Диего Лопес. Стражът сгреши подаване към свой съотборник, Нико отне и бе изблъскан в граб в наказателното поле, като претендираше за дузпа, но съдията прецени, че няма такава. Барса засили натиска и първо в 26-ата минута Депай отправи удар отблизо, но в ръцете на вратаря, а след това Гави стреля с глава, но твърде слабо, за за затрудни Лопес, а минута по-късно отново Депай изскочи очи в очи с вратаря, но не успя да го преодолее. В 44-ата митуга обаче от нищото можеше да се стигне до гол на Еспаньол. Мингеса действа нескопосано в опит да изчисти топката и тя бе отнета от Раул де Томас, който напредна в наказателното поле и стреля, като след рикошет кълбото мина на косъм от напречната греда.

Второто полувреме започна вихрено. Още в 46-ата минута Гави разсече защитата на съперника с прекрасен пас, извеждайки Мемфис Депай, който напредна и бе спънат, преди да отправи удар. Повторенията обаче показаха, че защитникът Кабрера играе първо с топката и дузпата е доста спорна. Все пак съдията посочи бялата точка, а самият Депай реализира за 1:0. Това даде криле на домакините, които заиграха още по-смело и в 51-ата минута Бускетс пробва далечен шут, но след рикошет топката мина встрани от вратата. В 64-ата минута Френки де Йонг отбеляза красив гол, но бе  в засада и попадението не бе зачетено. Четири минути по-късно Ембарба опита Коварен диагонален удар от фаул, но Тер Стеген внимаваше и спаси. В 70-ата минута гостите имаха още по-добър шанс. Де Томас получи пас зад защитата, напредна и стреля, но покрай вратата. В 73-ата минута отново Барса създаде добро положение. Абделсамад Ел Залзули технично преодоля двама защитници и стреля от труден ъгъл, като не бе далеч от целта. Еспаньол имаше нов шанс в 81-ата минута, когато Раул де Томас стреля от фаул и топката облиза гредата. В 84-ата минута Ландри Димата направи пропуска на вечерта. Той бе забравен от защитата на Барса и получи перфекто центриране на метри от вратата, но с глава стреля встрани. Късметът обърна гръб на Еспаньол и в 86-ата минута, когато Де Томас стреля прекрасно с глава, но този път топката се отби от гредата. В добавеното време Мемфис Депай надбяга прекия си пазач и шутира силно, но вратарят спаси. В последните секунди на мача се стигна до меле пред вратата на Тер Стеген, който обаче самопожертвователно излезе и улови топката, преди Ву Лей да стреля отблизо.

След тази победа Барселона събра актив от 20 точки и излезе на 6-ото място в класирането. Еспаньол пък остава 11-и със 17 точки.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД УВОЛНИ СОЛСКЯЕР

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Оле Гунар Солскяр е уволнен. Новината официално бе потвърдена от клуба. 48-годишният норвежец пое клуба през декември 2018 г., когато замени на поста Жозе Моуриньо. Той първо бе назначен временно, а след това получи постоянен договор. “Оле винаги ще бъде легенда на Манчестър Юнайтед и със съжаление стигнахме до това трудно решение. Докато последните няколко седмици бяха разочароващи, те не трябва да пречат да се види цялата работа, която той свърши през последните 3 години в изграждането на основи за дългосрочни успехи”, се казва в изявлението на клуба.

Уволнението на Солскяер идва след тежката загуба от Уотфорд с 1:4. Тя бе кулминацията на поредица от разочароващи резултати и слабо представяне. “Червените дяволи” допуснаха четири загуби в последните си пет мача от Висшата лига, сред тях бяха поражения на “Олд Трафорд” от Ливърпул с 0:5 и от Манчестър Сити. Отборът е седми в първенството, въпреки че направи скъпа лятна селекция, която включваше привличането на Джейдън Санчо, Рафаел Варан и Кристиано Роналдо. Във вторник на тима му предстои важен мач срещу Виляреал в Шампионската лига.

Ръководството на “червените дяволи” продължава да иска Зинедин Зидан да поеме клуба, но французинът не е убеден в проекта. Реален фаворит си остава Брендън Роджърс, а след него в списъка е наставникът на Аякс Ерик тен Хаг. Според “Атлетик” шефовете на Юнайтед обсъждали и треньора на Севиля Юлен Лопетеги. Джанлука Ди Марцио пък споменава, че Лоран Блан е споменаван като вариант за временен треньор.

Междувременно стана известно, че Майкъл Карик ще води Манчестър Юнайтед в следващите мачове. Бившият играч на клуба бе един от помощниците на уволнения Оле Гунар Солскяер. След като сложи край на състезателната си кариера през 2018 г., той стана част от треньорския щаб на “Олд Трафорд” и бе един от асистентите и при Жозе Моуриньо. Според мнозина той също трябва да носи част от отговорността за слабите резултати на отбора този сезон, но е изборът на ръководството да поеме тима в този труден момент. “Майкъл Карик сега ще поеме отбора за предстоящите мачове, докато клубът търси да назначи временен мениджър до края на сезона”, се казва в официалното изявление на Манчестър Юнайтед. sportal.bg

ДЖОКОВИЧ ЗАГУБИ ДУЕЛА СЪС ЗВЕРЕВ И ОТНОВО НЯМА ДА ГРАБНЕ ТРОФЕЯ ВЪВ ФИНАЛИТЕ НА АТР

Петкратният шампион Новак Джокович не можа да се класира за битката за трофея във Финалите на АТР, защото загуби драматичен и вълнуващ дуел с човека, който го лиши от мечтата за “златен шлем” – Александър Зверев. Олимпийският шампион от Токио 2020 елиминира големия фаворит след 150 минути игра – 7:6(4), 4:6, 6:3, като заслужи отново да се опита да триумифра в заключителния турнир на АТР, както го направи през 2018-а.

Задачата на Зверев обаче няма да става много по-лесна, защото насреща му ще излезе Даниил Медведев, който доста по-лесно срази Каспер Рууд с 6:2, 6:4 и спести доста повече нерви и усилия. Естествено, руснакът е и в серия от 9 победи на Финалите на АТР, което е най-голямата такава поредица от онези 15 последователни успеха  именно Джокович от 2012-а до 2016-а. От 2015-а насам обаче Ноле така и не може да спечели последната надпревара при мъжете, макар сезонът за него да е достатъчно паметен с всички рекорди и забележителни постижения.

ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ И ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК) ДОПУСНАХА ПЪРВА ЗАГУБА В РУСИЯ

Отборът на Локомотив (Новосибирск), който е воден от Пламен Константинов, допусна първа загуба в Суперлигата на Русия. „Железничарите“ загубиха гостуването си на Зенит в Казан с 1:3 (28:26, 16:25, 19:25, 18:25) в дербито от 8-ия кръг. Така Зенит поведе във временното класиране с актив от 22 точки (7 победи, 1 загуба). Локомотив остана втори с актив от 21 точки (7 победи, 1 загуба). В следващия 9-и кръг Локомотив приема Факел (Новий Уренгой) на 4 декември, а Зенит гостува на Кузбас в Кемерово на 5 декември.

Преди мача домакините почетоха легендарния треньор Владимир Алекно, който до миналия сезон води Зенит, но вече се отказа от треньорската професия. Владимир Алекно получи специално изработена за него купа и бе официално въведен в Залата на славата на Зенит.

Максим Михайлов стана най-резултатен за Зенит с 20 точки (1 блок, 2 аса и 57% ефективност в атака) за победата. Дмитрий Волков добави още 19 точки (4 блока, 1 ас, 54% ефективност в атака и 39% позитивно посрещане) за успеха. Дражен Лубурич записа 12 точки (43% ефективност в атака) за Локомотив. Джон Перин, Сергей Савин и резервата Алексей Родичев добавиха по още 9 точки.

PARIS, FRANCE – NOVEMBER 20:Leo Messi of PSG rounds the bend during the Ligue 1 Uber Eats match between Paris Saint Germain and FC Nantes at Parc des Princes on November 20, 2021 in Paris, France. (Photo by Jose Breton/Pics Action/NurPhoto via Getty Images)

МЕСИ: ИМАХ НУЖДА ОТ ТОЗИ ГОЛ

Звездата на Пари Сен Жермен Лионел Меси отбеляза първия си гол в Лига 1 при победата с 3:1 над Нант. Аржентинецът стана автор на последното попадение в двубоя, а след мача не скри радостта си. “Много съм щастлив, че вкарах гол, имах нужда от това. И в този мач, и в предишните, пред мен се откриха доста възможности. Важното е, че успях да вкарам в първенството, независимо че преди това вече го направих и в Шампионската лига”, сподели Меси.

В класирането ПСЖ е начело с 37 точки – цели 13 повече от втория Ланс, който обаче има и мач по-малко. Следващият двубой на парижани е гостуване на Манчестър Сити в Шампионската лига на 24 ноември.