ДИМИТРА ИВАНОВА ВКАРА ГОЛ, БЪЛГАРИЯ СЕ КЛАСИРА ЗА ВТОРАТА ФАЗА НА ЕВРО 2022

Само два дни след страхотния успех на юношеския национален отбор на България до 17 г., който се класира за Елитния кръг на Евро 2022, девойките на България до 19 г. също ни донесоха голям повод за гордост с класирането за втората фаза на квалификациите за европейско първенство (еквивалент на Елитния кръг при юношите).

Момичетата на селекционера Станислава Цекова надиграха категорично основния си конкурент в квалификационната група Гърция с 2:0 в Албена и с 3 победи от 3 мача се класираха за решителната фаза на квалификациите за Евро 2022, където ще мерят сили с останалите най-добри отбори на континента в тази възраст. България започна уверено, но предпазливо двубоя и през първата част не позволи на съперника да застраши сериозно вратата на Милена Караколева. Решителния си удар нашите девойки нанесоха в началото на второто полувреме. Добричлийката Димитра Иванова откри резултата в 54-ата минута, а партньорката й в нападение Надежда Иванова отбеляза втори гол четири минути по-късно. За добруджанката това бе третият гол от три мача на турнира в Албена.

Така България WU19 се класира за следващата фаза на Евро 2022, която ще състои от 7 квалификационни групи по 4 отбора. Победителите от всяка група ще се класират за финалите на европейското първенство в Чехия идното лято.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) С ПОБЕДА В НОВИ ПАЗАР

Черноморец (Балчик) спечели с 1:0 като гост на Ботев (Нови пазар) в двубой от десетия кръг на Североизточната трета лига. Ангел Ангелов донесе трите точки с попадението си в средата на първата част. Тогава се измъкна по диагонала сам срещу вратаря и вкара. Домакините изразиха твърдения за засада. Двата отбора излязоха без доста от основните си футболисти, които са със здравословни проблеми, информира sportal.bg. Още в 5-ата минута Юлиян Загоров пропусна да открие резултата с глава. Той тресна гредата в 60-ата минута. Четвърт час по-късно вкара, но реферът не зачете попадението заради засада. Домакините създадоха две ситуации чрез Митко Митков и Йордан Милков.

В друг мач от десетия кръг Рилци (Добрич) спечели с 1:0 гостуването си на Доростол (Силистра). Диан Минчев оползотвори подаване на съотборник и в 40-ата минута реализира единственото попадение.

Дунав (Русе) – Ботев (Нови пазар)

Лудогорец III (Разград) – Черноломец (Попово)

Спартак 1918 II (Варна) – Волов (Шумен)

Рилци (Добрич) – Светкавица (Търговище)

Локомотив (Русе) – Септември 98 (Тервел)

Черноморец (Балчик) – Спортист (Г. Тошево)

7 ноември 2021 г., неделя, 14:00 ч.

Устрем (Дончево) – Доростол (Силистра)

МИЛИЦА МИРЧЕВА И МИТКО ЦЕНОВ СА ШАМПИОНИТЕ НА КРОС КЪНТРИ

Националният шампионат по крос кънтри, който се проведе в Пирдоп, определи последните шампиони на България в атлетиката за 2021 година. Състезанието се проведе при перфектни климатични условия на отлично подготвеното трасе (1000 м обиколка) в местността „Света Петка“ над града. Две от най-големите имена в българските бягания – Митко Ценов (Митко Ценов рънинг тийм, Мездра) и добричлийката Милица Мирчева, състезаваща се за Атлет (Мездра), заслужиха титлите при мъжете и жените.

По-малко от две седмици след като спечели националната титла на маратон на 10 октомври с 2:35:03 ч., Милица Мирчева победи убедително и на крос кънтри на 8000 м с 28:08.5. Нейната подгласничка на маратона Маринела Нинева (Локомотив, Дряново) бе втора и в Пирдоп с 29:10.3. Бронзът бе за Билсерин Сюлейман (Нови Пазар) – 31:42.8, която изпревари бронзовата медалистка от националния шампионат по маратон Таня Димитрова (Атлет, Мездра).

Двамата шампиони – Ценов и Мирчева, имат успешна кариера в бягането на крос кънтри. Митко е два пъти вицешампион на Европа в тази трудна дисциплина – при юношите под 20 години в Будапеща 2012 и при младежите под 23 години в Белград 2013. Милица спечели сребърен медал на еврошампионата в Самоков 2014 пред собствена публика. Двамата участваха на олимпийските игри в Рио де Жанейро 2016 – Митко на 3000 м стипълчейз, а Милица бе първата българска участничка на олимпийски маратон. Митко има и европейска титла на 3000 м стипълчейз при младежите под 23 години през 2015-а. Двамата държат и няколко национални рекорда на открито. Митко на 2000 м стипълчейз – 5:25.12, и на 3000 м стипълчейз – 8:20.87, а Милица на 10 000 м – 32:30.07, и полумаратон – 1:11:14. Atletikabg

ИЛИЯ ПЕТКОВ – MVP, СЕН КУЕНТЕН С ПЪРВИ УСПЕХ ВЪВ ФРАНЦИЯ

Добричлията Илия Петков и тимът на Сен Куентен записаха първа победа във втора дивизия на френското първенство. Воденият от Дарио Дукич отбор надигра като домакин Рен с 3:0 (25:19, 25:23, 25:22) в мач от 3-ия кръг. Сен Куентен е седми с 3 точки (1 успех, 2 загуби), Рен е осми с 3 точки и същия баланс.

Илия Петков изигра мача на много добро ниво, като записа 9 точки (1 блокада), бе втори по резултатност и бе отличен за MVP. Най-резултатен бе Даниел де Пиньо с 16 точки (2 блокади). За съперника Филипе Туитога се отчете с 11 точки.

В следващия кръг Сен Куентен среща Сен-Жан д′Илак на 30 октомври (събота).

КОНТУЗИЯ СПИРА БЪЛГАРСКИЯ АНСАМБЪЛ ОТ УЧАСТИЕ НА СВЕТОВНОТО

Българският ансамбъл няма да вземе участие на Световното първенство по художествена гимнастика в Китакюшу (Япония) заради травма на Лаура Траатс, съобщиха официално от БФХГ. Олимпийските шампионки от Токио 2020 заминаха изключително добре подготвени и с огромно желание да спечелят последното си състезание като отбор.

В понеделник ансамбълът провел две тренировки и след втората Лаура Траатс получила много силна и остра болка. Веднага била проведена консултация с лекаря на отбора д-р Добрев, който преценил, че травмата на Лаура е сериозна и участието на отбор е невъзможно. „Всички момичета съжаляват ужасно, щабът също, но здравето е над всичко и това е единственото правилно решение в този момент!”, обявиха от родната централа.

На световното първенство в Япония ще бъдат раздадени три комплекта медали при ансамблите – в многобоя и на отделните уреди, съответно на 29 и 31 октомври. sportal.bg

РАМОС НАЙ-СЕТНЕ Е БЛИЗО ДО ДЕБЮТА СИ ЗА ПСЖ

Защитникът Серхио Рамос най-сетне изглежда близо до дебюта си за Пари Сен Жермен. Опитният бранител се присъедини като свободен агент към ПСЖ след края на миналия сезон. Юношата на Севиля носеше фланелката на Реал (Мадрид) между 2005 и 2021 година.

От началото на настоящия сезон 35-годишният защитник все още няма записана нито минута на терена с екипа на ПСЖ, тъй като се възстановява от контузия. През миналия сезон той пропусна заради травми над 30 мача на “лос бланкос”. Според Diario AS най-сетне Рамос е готов да запише първите си минути като футболист на парижани.Той се завръща към пълноценни тренировки и може да се появи на терена срещу шампиона на Франция Лил в петък. Разбира се, при положение че не е играл от толкова дълго време, по всяка вероятност Рамос по-скоро би се включил от пейката срещу Лил, ако мачът се развива добре за ПСЖ. Ако не дебютира за новия си тим срещу Лил, Рамос най-вероятно ще изиграе първия си мач за ПСЖ срещу РБ Лайпциг в Шампионската лига на 3 ноември.

ГРИГОР ДИМИТРОВ ПРОПУСНА ТРИ СЕТБОЛА И ЗАГУБИ РАВНОСТОЕН МАЧ С ЦИЦИПАС

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров пропусна три сетбола (два при сервис на съперника) и впоследствие отстъпи с единствения пробив в мача срещу Стефанос Циципас – 6:7(6), 4:6 за 1 час и 43 минути равностойна битка в първия кръг на турнира от сериите АТР 500 във Виена.

Григор игра по-добре в първия сет и можеше да се поздрави с успех в тайбрека, но направи фрапантна грешка от форхенд край мрежата от печеливша позиция и с това върна съперника си в играта. Циципас пък бе почти безупречен от сервис и с марковите си форхенди по обратния диагонал, като осъществи единствения брейк в двубоя при 5:4 в своя полза, за да спечели най-интригуващия дуел от първия кръг в австрийската столица.

Димитров има основание да съжалява, че загуби равностойния мач със световния номер 3, но като цяло и двамата трябва да са доволни от високото ниво на тенис и липсата на голям брой грешки – Гришо направи 14, а Циципас 13, но пък българинът бе доста по-ефективен в атаките си с 29 уинъра срещу 23 за съперника.