БРАЗИЛИЯ ПРЕГАЗИ КАНАДА В НАГАНО

Олимпийските шампиони от Рио 2016 от Бразилия не се затрудниха на старта на Световната купа в Япония и записаха убедителен успех. Тимът на “Селесао”, който е с почти всичките си звезди, прегази Канада с 3:0 (25:14, 25:22, 25:14) пред 785 зрители в зала “Уайт Ринг” в Нагано. Възпитаниците на Ренан Дел Зото срещнаха съпротива само във втората част от канадците, които за първи път бяха водени от Дейниъл Люис.

Алан Соуза стана най-резултатен за Бразилия с 14 точки (1 ас, 1 блок, 66% ефективност в атака), а Рикардо Лукарели добави още 11 точки (2 аса, 56% ефективност в атака). За Канада Никълъс Хоуг (1 ас, 50% ефективност в атака) и Стивън Маар (1 блок, 30% ефективност в атака) записаха по 8 точки.

В следващия кръг Канада среща Русия, а Бразилия излиза срещу Австралия.

ДЕМИРЕВА: НЯМА ДА СЕ ОПРАВДАВАМ – ПРОВАЛИХ СЕ

Мирела Демирева определи десетото си място в скока на височина на световното първенство в Доха (Кат) като провал и сподели, че не се е справила нито психически, нито физически. “Не знам какво да кажа. Не че не ми се е случвало преди. Нещата не ми се случват винаги. Годината не беше лесна, коментира Демирева. –  Днес очевидно не бях най-добрата и не се справих нито физически, нито психически. Годината беше интересна, научих много неща. Няма да хленча, няма да се оправдавам. Провалих се. Сигурна съм, че съм готова за 2 метра. Основното, на което аз разчитам, е техниката. Технически не ми се получаваше скокът. Причината е, че прекалено много мислех. Това е състезание – летвата се слага и скачаш летвата. Но трябва да влезеш в детайли в техниката – това ми беше грешката, това ми беше грешката цяла година. Уча се. Грешките са си мои. Аз смятам за себе си, че съм се реализирала като спортист, но искам да отида отвъд тази точка.“

ЗЛАТО ЗА ЛАСИЦКЕНЕ В ЛУД ФИНАЛ С ДВА СВЕТОВНИ РЕКОРДА НА МАХУЧИК

Мария Ласицкене спечели третата си поредна титла в скока на височина. Рускинята, която се състезава под неутрален флаг, стигна до златото в Доха с постижение от 2.04 метра. Ласицкене премина от първи опит всички височини от 1.84 метра до 2.04 метра. След това 26-годишната рускиня вдигна летвата на 2.08 метра, но направи три неуспешни опита на тази височина.

Голямата сензация в сектора обаче беше 18-годишната младежка олимпийска шампионка от Буенос Айрес 2018 Ярослава Махучик. Украинката постави два световни рекорда за девойки под 20 години, след като първо се справи с 2.02 метра от първия си опит, а след това скочи и 2.04 метра при третия си опит. Емоциите за световната и европейска шампионка за девойки бяха толкова силни, че тя не продължи да скача на следваща височина.

С постижението си от 2.04 метра Махучик се изравни на 15-о място във вечната ранглиста на дисциплината с Венелина Венева-Матеева, Силвия Коста (Куба), Ирина Гордеева (Русия) и Бриджита Барет.

Световната шампионка в зала от Портланд 2016 Вашти Кинънгам (САЩ) спечели бронзовия медал с личен рекорд от 2.00 метра. Тя се справи с всички височини от 1.84 метра до 2.00 метра от първи опит. Сребърната медалистка от преди две години Юлия Левченко (Украйна) също скочи 2.00 метра, но от трети опит, и това й отреди четвъртата позиция. Българската участничка във финала Мирела Демирева остана десета с 1.89 метра.

ФРЕЙЗЪР-ПРАЙС СЕ ИЗСТРЕЛЯ КЪМ ЧЕТВЪРТАТА СИ СВЕТОВНА ТИТЛА НА 100 МЕТРА

Шели-Ан Фрейзър-Прайс сложи в малкия си джоб всичките си съпернички и спечели своята четвърта световна титла на 100 метра и общо осмо световно злато в своята кариера. 32-годишната ямайка, която се завърна на пистата след майчинство, не даде шанс на останалите финалисти от началото до края и финишира първа за 10.71 секунди – най-добър резултат в света за сезона.

Голяма радост за Европа и Великобритания донесе Дина Ашър-Смит, която подобри националния рекорд на страната си за сребърния медал – 10.83 секунди. Тя донесе и първо отличие за Великобритания от световни първенства на 100 метра при жените. След сребърния медал на 100 метра в Лондон през 2017 година Мари-Жозе Та Лу (Кот д’Ивоар) добави и бронзово отличие към колекцията си, след като завърши трета за 10.90 секунди.

Настоящата олимпийска шампионка на 100 и 200 метра Илейн Томпсън (Ямайка) остана четвърта с 10.93 секунди. Двукратната световна шампионка на 200 метра Дафне Схипърс (Холандия) не стартира във финала, най-вероятно заради контузия по време на загрявката. Защитаващата титлата си от Лондон 2017 Тори Боуи (САЩ) пък не се появи на старта още в полуфиналите. Американците пък за трети път в историята на световните шампионати останаха без медалистка на 100 метра след 1987 и 2001 година.

СИДОРОВА ПРИБАВИ В КОЛЕКЦИЯТА СИ И СВЕТОВНО ЗЛАТО В ОВЧАРСКИЯ СКОК

Европейската шампионка в зала Анджелика Сидорова спечели и световната титла на открито в овчарския скок при жените. Рускинята грабна златния медал в Доха с 4.95 метра, които преодоля от трети опит. Така тя донесе първи медал на руските атлети в Доха, които се състезават в Катар под неутрален флаг.

Преди тази височина Сидорова и американката Санди Морис, световна шампионка в зала от Бирмингам 2018, не бяха направили по нито един фаул. Морис обаче не успя да преодолее 4.95 и остана със сребро с 4.90 метра.

Защитаващата титлата си от Лондон 2017 гъркиня Екатерини Стефаниди остана с бронзовото отличие, след като преодоля 4.85 метра.

СМЕСЕНАТА ЩАФЕТА НА САЩ С НОВ СВЕТОВЕН РЕКОРД

Втори световен рекорд падна на планетарния шампионат по лека атлетика в Доха. След като в сериите в смесената щафета на 4 по 400 метра САЩ постави световен рекорд, върховото постижение беше подобрено и във финала на дисциплината  – 3:09.34 минути. Така американците (Вилберт Лондон, Алисън Филикс, Къртни Около и Мийкъл Чери) станаха първите световни шампиони в историята в тази дисциплина. Най-успешната атлетка от световни първенства – Алисън Филикс, пък спечели своя рекорден 17-и медал от планетарни шампионати 10 месеца след раждане. До момента американката имаше общо 16 медала от световни първенства на открито – 11 златни, 3 сребърни, 2 бронзови. Три пъти е шампионка на 200 метра (Хелзинки 2005, Осака 2007 и Берлин 2009), веднъж на 400 метра (Пекин 2015), три пъти на 4 по 100 метра и още три на 4 по 400 метра. На последния планетарен форум в Лондон през 2017 г. Филикс спечели бронз на 400 метра, както и две златни отличия с щафетите на 4 по 100 м и 4 по 400 м.

Със сребърния медал с национален рекорд от 3:11.78 минути пък се окичиха представителите на Ямайка – Нейтън Алън, Ронейша Макгрегър, Тифани Джеймс и Джейвън Франсис. Бронзът отиде в ръцете на състезателите от Бахрейн – Муса Исах, Аминат Джамал, Салва Аид Насър, Аббас Абубакар Аббас, с 3:11.82 минути.

Британците (Рабах Юсеф, Жои Кларк, Емили Даймънд и Мартин Рууни) поставиха нов европейски рекорд от 3:12.27 минути за четвъртата позиция.

TOKYO, JAPAN – OCTOBER 01: Novak Djokovic of Serbia after defeating Alexei Popyrin of Australia on day two of the Rakuten Open at the Ariake Coliseum on October 01, 2019 in Tokyo, Japan. (Photo by Koji Watanabe/Getty Images)

ПОБЕДЕН ДЕБЮТ ЗА ДЖОКОВИЧ В ТОКИО

Новак Джокович направи успешно завръщане на сингъл. Световният №1 стартира с победа при дебюта си на силния турнир на твърди кортове в Токио с награден фонд 1,9 милиона долара. Сърбинът надви с 6:4, 6:2 Алексей Попирин от Австрия след час и 25 минути, като за него това беше първи официален мач на сингъл от US Open. Ноле направи близо едномесечна пауза заради травмата в рамото, която го принуди да се откаже в мача срещу Стан Вавринка от 1/8-финалите на последния за годината турнир от Големия шлем.

Квалификантът Попирин затрудни Джокович само в първия сет. При резултат 4:4, въпреки че отрази четири възможности за пробив, австриецът загуби своето подаване. Последва гейм на нула за водача в основната схема и победа в първия сет. Втората част бе изцяло в полза на Джокович и той ликува след 6:2.

В следващият кръг Новак ще се изправи срещу представителя на домакините Го Соеда. Японецът изненадващо спечели срещу Ян-Ленард Щруф (Германия) с 4:6, 7:6 (4) и 6:3.

БЪЛГАРИЯ ЩЕ Е В КОШМАРНА ГРУПА НА ОЛИМПИЙСКАТА КВАЛИФИКАЦИЯ В БЕРЛИН

Волейболистите от националния отбор на България ще попаднат в кошмарна група за предстоящата олимпийска квалификация за Игрите в Токио 2020, която ще се проведе от 5 до 10 януари в Берлин. Според проучване на Sportal.bg, възпитаниците на Силвано Пранди ще са част от Група „В”, в която другите отбори ще са настоящият европейски шампион Сърбия, силният тим на Франция и Холандия.

В Група „А” трябва да са тимовете на домакина Германия, Белгия, Словения и Чехия.

Традиционно формирането на групите в олимпийските квалификации се прави въз основа на последната европейска ранглиста, а отборите се разпределят в тях по принципа на “серпентината”, като под №1 се поставя домакинът (Германия), а след това се разпределят и останалите отбори според класирането им в ранглистата на CEV.

Само победителят в европейската квалификация ще спечели квота за участие на Олимпийските игри в Токио 2020 и ще се присъедини към другите 3 отбора от Европа, които вече имат квоти – Русия, Италия и Полша. Право да участват на Игрите през 2020-а имат и домакините от Япония, Бразилия, Аржентина и САЩ. Европейска олимпийска квалификация за мъже в Берлин (5 – 10 януари).

СЛОБОДАН КОВАЧ ИЗВЕДЕ СЪРБИЯ ДО ЗЛАТОТО В ЕВРОПА, СЛЕД КАТО ПОЕ “ПЛАВИТЕ” САМО ПРЕДИ МЕСЕЦ

Сърбия е новият европейски шампион по волейбол за мъже. “Плавите” триумфираха на финала, след като обърнаха Словения с 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20) в препълнената Accor Hotels Arena в Париж (Франция) пред 12 654 зрители.

Така 8 години по-късно Сърбия отново грабна титлата на Стария континент. По пътя съм към златото сърбите спечелиха всичките си 9 мача на Евроволей 2019. Дори и самите играчи още не могат да повярват, че са постигнали такъв успех, след като по-рано се провалиха в Лигата на нациите (11-о място) и записаха неуспех в олимпийската квалификация.

На 11 август в италианския град Бари в решаващия мач Сърбия загуби катастрофално от Италия с 0:3 и не се класира за участие на Олимпийските игри в Токио 2020. Само след няколко дни Сръбската федерация по волейбол освободи селекционера Никола Гърбич. При Гърбич “репрезентацията” пропусна Олимпийските игри в Рио 2016.

Новият селекционер на Сърбия стана друга легенда на югославския волейбол – Слободан Ковач. На практика през пролетта той бе основен съперник на Туомас Самелвуо за поста селекционер на Русия. В Москва избраха финландския специалист, с който “Сборная” спечели Лигата на нациите и класира тима за участие в Токио 2020. На Евроволей 2019 Русия загуби на 1/4-финал от Словения с 1:3 и отпадна от битката за титлата. “Играхме като отбор. Това е, което Боба направи с нас. Ние бяхме длъжни да умрем един за друг на игрището – това бе единственият възможен начин да побеждаваме. Ние това и показахме от първия до последния момент”, заяви след финала диагоналът Александър Атанасийевич.

Слободан Ковач подобри атмосферата в колектива и намали напрежението, което играчите чувстваха при Никола Гърбич. Единственото, което Бобан промени, бе двама играчи в основната шестица, което за волейбола си е съществено. Гърбич на олимпийската квалификация в Бари използва блокировача Петър Кързманович и посрещача Марко Ивович, а Ковач на тяхно място на Евро 2019 разчиташе на Марко Подрасчанин и Неманя Петрич. Не е тайна, че Петрич е любимец на треньора. Където и Ковач да е работил (Перуджа, Халкбанк, Белогорие), Неманя винаги е бил там. И обичайно винаги е оправдавал доверието, което му се гласува. На това Евро 2019 Петрич бе капитан на Сърбия и игра великолепно във финалния мач, показа отлично посрещане и заби най-трудните и важни топки в атака. Точно след атака и ас на Петрич дойде победата на Сърбия в 4-ия гейм и мача. „Когато жена ми ме помоли да отидем на ваканция след завръщането ни от Европейското първенство, очаквайки това да стане по-бързо, отколкото се оказа, аз й казах, че не съм сигурен кога ще успеем. Затова когато се върнем сега, трябва да отидем веднага. Вярвах в това“, заяви щастливият Ковач след финала.

ГРИШО СИ ТРЪГНА БЕЗСЛАВНО ОТ ПЕКИН

Григор Димитров отпадна още в първия кръг на турнира от сериите АТП 500 в Пекин след загуба от руснака Андрей Рубльов с 2:6, 5:7. Българинът игра колебливо, допусна голям брой грешки и само в епизодични моменти действаше добре на корта. Рубльов, който е 35-и в световната ранглиста, беше по-агресивен, разчиташе на силния си сервис и във важните моменти взимаше по-добрите решения. Срещата продължи само 76 минути.

Това е първо отпадане за Димитров в първия кръг от средата на август, когато напусна мастърса в Синсинати още на старта. Поражението в Пекин ще доведе и до загуба на точки, след като преди година българинът стигна до втори кръг в надпреварата.

Това беше четвърти двубой между Димитров и Рубльов, като балансът вече е по две победи за съперниците. Бившият №3 записа седем аса и допусна пет двойни грешки в хода на двубоя. Той записа само 16 уинъра, като същевременно допусна 31 непредизвикани грешки. При Рубльов показателите бяха 13 уинъра и само 15 непредизвикани грешки.

ИЗАБЕЛЛА ШИНИКОВА СПЕЧЕЛИ НАЙ-ГОЛЯМАТА ТИТЛА В КАРИЕРАТА СИ

Изабелла Шиникова спечели най-значимата титла в кариерата си, след като триумфира на турнира по тенис на твърди кортове в Калдаш да Раиня (Португалия) с награден фонд 60 хиляди долара. Българката надигра на финала Наталия Костич с 6:3, 2:0 и отказване на сръбската си съперничка заради травма.

Шиникова стартира силно и поведе с 4:0, Костич намали до 3:4, но след нова серия от четири гейма на българката тя се отказа. С успеха софиянката заработи 9142 долара и 80 точки за световната ранглиста. Това беше 22-ра титла за Шиникова в турнирите на ITF и втора за сезона, но дебютна в състезание с награден фонд 60 хиляди долара.

НОВАК ДЖОКОВИЧ СТАНА СУМИСТ

Световният №1 Новак Джокович e в Токио за своето първо участие на Rakuten Japan Open Tennis Championships. Той се потопи изцяло в местната култура и посети Ryogoku Edo-Noren, място с ресторанти, което разполага с дохио. Ноле не само получи възможността да гледа пенсионирали се професионални сумо бойци по време на “кейко” или сутрешната им тренировка, но и сам стъпи на дохиото, за да научи някои основни хватки. “Това е страхотно изживяване. Никога преди не съм опитвал нещо подобно. Това е един от най-популярните спортове в Япония, заяви Джокович. – В разговор с баща ми вчера по телефона му казах, че ще имам възможност да се срещна със сумисти. Двамата с него си припомнихме как преди много години у дома гледахме и подкрепяхме Акебоно, който стигна до ранг “йокозуна”. “Чувствам се леко извън форма. Мисля, че трябва да понатрупам няколко килограма и ще съм готов да се състезавам. Може би трябва да увелича тройно теглото си”, пошегува се Джокович.

Носителят на 16 титли от „Големия шлем“ отдаде уважение на професионалните сумисти заради тяхната техника и сила на дохиото, но това не беше всичко, което впечатли Джокович. “Доста е впечатляваща е тяхната гъвкавост. Не мислех, че те са толкова гъвкави, защото все пак това е спорт в тежка категория. Но виждам, че те обръщат много внимание на мобилността на ставите си и гъвкавостта, което им позволява да са пъргави в своите движения, доколкото теглото им го позволява.”

Междувременно Новак Джокович се завърна на корта за първи път след US Open с поражение. В мач от първи кръг на двойки в Токио той и неговият сънародник Филип Крайнович отстъпиха на опитната двойка Мате Павич и Бруно Соареш след 2:6, 6:4, 3:10.

Последният официален мач на Джокович беше загубата от Стан Вавринка на US Open, която дойде след отказване на сърбина в началото на третия сет. Имаше дори съмнения, че Ноле може да се подложи на операция, но в крайна сметка той се завърна за турнира в Токио. Вече е ясен и неговият първи съперник на сингъл в турнира. Това ще бъде представителят на домакините Го Соеда, който успя да обърне Ян-Ленард Щруф от Германия – 4:6, 7:6(4), 6:3 за японеца.

ФРЕЙЗЪР-ПРАЙС СЕ ИЗСТРЕЛЯ КЪМ ЧЕТВЪРТАТА СИ СВЕТОВНА ТИТЛА НА 100 МЕТРА

Шели-Ан Фрейзър-Прайс сложи в малкия си джоб всичките си съпернички и спечели своята четвърта световна титла на 100 метра и общо осмо световно злато в своята кариера. 32-годишната ямайка, която се завърна на пистата след майчинство, не даде шанс на останалите финалисти от началото до края и финишира първа за 10.71 секунди – най-добър резултат в света за сезона.

Голяма радост за Европа и Великобритания донесе Дина Ашър-Смит, която подобри националния рекорд на страната си за сребърния медал – 10.83 секунди. Тя донесе и първо отличие за Великобритания от световни първенства на 100 метра при жените. След сребърния медал на 100 метра в Лондон през 2017 година Мари-Жозе Та Лу (Кот д’Ивоар) добави и бронзово отличие към колекцията си, след като завърши трета за 10.90 секунди.

Настоящата олимпийска шампионка на 100 и 200 метра Илейн Томпсън (Ямайка) остана четвърта с 10.93 секунди. Двукратната световна шампионка на 200 метра Дафне Схипърс (Холандия) не стартира във финала, най-вероятно заради контузия по време на загрявката. Защитаващата титлата си от Лондон 2017 Тори Боуи (САЩ) пък не се появи на старта още в полуфиналите. Американците пък за трети път в историята на световните шампионати останаха без медалистка на 100 метра след 1987 и 2001 година.

СИДОРОВА ПРИБАВИ В КОЛЕКЦИЯТА СИ И СВЕТОВНО ЗЛАТО В ОВЧАРСКИЯ СКОК

Европейската шампионка в зала Анджелика Сидорова спечели и световната титла на открито в овчарския скок при жените. Рускинята грабна златния медал в Доха с 4.95 метра, които преодоля от трети опит. Така тя донесе първи медал на руските атлети в Доха, които се състезават в Катар под неутрален флаг.

Преди тази височина Сидорова и американката Санди Морис, световна шампионка в зала от Бирмингам 2018, не бяха направили по нито един фаул. Морис обаче не успя да преодолее 4.95 и остана със сребро с 4.90 метра.

Защитаващата титлата си от Лондон 2017 гъркиня Екатерини Стефаниди остана с бронзовото отличие, след като преодоля 4.85 метра.

СМЕСЕНАТА ЩАФЕТА НА САЩ С НОВ СВЕТОВЕН РЕКОРД

Втори световен рекорд падна на планетарния шампионат по лека атлетика в Доха. След като в сериите в смесената щафета на 4 по 400 метра САЩ постави световен рекорд, върховото постижение беше подобрено и във финала на дисциплината  – 3:09.34 минути. Така американците (Вилберт Лондон, Алисън Филикс, Къртни Около и Мийкъл Чери) станаха първите световни шампиони в историята в тази дисциплина. Най-успешната атлетка от световни първенства – Алисън Филикс, пък спечели своя рекорден 17-и медал от планетарни шампионати 10 месеца след раждане. До момента американката имаше общо 16 медала от световни първенства на открито – 11 златни, 3 сребърни, 2 бронзови. Три пъти е шампионка на 200 метра (Хелзинки 2005, Осака 2007 и Берлин 2009), веднъж на 400 метра (Пекин 2015), три пъти на 4 по 100 метра и още три на 4 по 400 метра. На последния планетарен форум в Лондон през 2017 г. Филикс спечели бронз на 400 метра, както и две златни отличия с щафетите на 4 по 100 м и 4 по 400 м.

Със сребърния медал с национален рекорд от 3:11.78 минути пък се окичиха представителите на Ямайка – Нейтън Алън, Ронейша Макгрегър, Тифани Джеймс и Джейвън Франсис. Бронзът отиде в ръцете на състезателите от Бахрейн – Муса Исах, Аминат Джамал, Салва Аид Насър, Аббас Абубакар Аббас, с 3:11.82 минути.

Британците (Рабах Юсеф, Жои Кларк, Емили Даймънд и Мартин Рууни) поставиха нов европейски рекорд от 3:12.27 минути за четвъртата позиция.

  1. ДОБРУДЖАНЦИ
  2. НДТ – НОВА ДОБРУДЖАНСКА ТРИБУНА – NDT NEWS
  3. ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
  4. ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
  5. МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
  6. БЪЛГАРИТЕ
  7. РИБОЛОВ
  8. ГЮВЕЧ
  9. БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
  10. България – Китай 中国保加利
  11. ВСИЧКО НАКУП В PINTEREST
  12. ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА: жени – пари – власт
  13. ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА 2: жени – пари – власт
  14. ЗВЕЗДИТЕ НА ИНСТАГРАМ – STARS OF THE INSTAGRAM – ЗВЕЗДЫ ИНСТАГРАМА