Изследване установява, че да решавате в група всички професионални проблеми е вредно за интелекта
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Имате проблем да решавате и веднага свиквате неофициален консилиум с тримата си най-близки колеги. Работите в сравнително малък, но сплотен екип от много професионално подготвени и много симпатични хора. Обичате да обсъждате с тях, когато ви се появи проблем, нищо че той си е ваша отговорност и че можете сами да си го решите. Нали е казано, че повече глави мислят по-добре.
Е, зависи какво има в тях. Но шегата настрана, постоянните събеседвания могат да ви направят по-глупави, твърдят учени, като се позовават на изследвания. Едно от тях е установило, че хората, които се опитват да решават проблеми в група, губят 15% от своята интелигентност.
При изследването на доброволците първо бил измерен коефициентът на интелигентност. После учените ги разделили на групи според нивата на този коефициент и ги оставили заедно да си блъскат главите по разни проблеми. Накрая измерили как се справя всеки сам с редица конгитивни задачи. И на този последен етап установили значителен спад в способността самостоятелно да разрешават проблеми.
Изводът е, че когато свикне да решава проблеми в група, човек отвиква да ги решава сам.
Освен това изследователите забелязали, че започва да се чувства по-малко умен, когато обсъжда с други хора как да постъпи. Те му изглеждат по-интелигентни от него заради самия факт, че му дават съвети.
Път към оглупяване е, че не впрягате собствения си ум, за да решите проблема, а разчитате другите да свършат работата или заедно да я свършите. Така употребявате по-малко мисловни усилия, което не развива интелигентността ви. Пък и не прави много добро впечатление за професионализма ви, колкото и готин да е екипът – сякаш сте дете, което тича при мама и тате, когато нещо му е трудно, вместо да се опита да се справи само.
Според мнозина треньори по кариерно развитие екипността днес е силно превъзнасяна и надценявана, поради което служителите забравят какво е да решаваш проблеми сам. Да си екипен играч не означава да загубиш способността си за самостоятелно мислене и действие, подчертават те.
Прекаленото съветване с колеги действа отрицателно по още два начина.
Единият е, че те може да ви дадат грешен акъл.
Страхотни професионалисти са, но примерно при проблем с партньор от друга фирма няма как да са напълно обективни, понеже получават субективна информация за положението – от вас. Без да искат, възприемат вашата гледна точка и започват да ви подкрепят. Не чуват аргументите „против“ от партньора, за да ги оценят правилно, чуват какво им преразказвате вие, как вие представяте нещата. А надали имат време много дълбоко да вникват – все пак разрешаването на вашия проблем си е ваша отговорност, не тяхна. Така неволно могат да ви подведат. А после да се ядосвате – психологически експерименти показват, че при грешка човек страда повече, ако е послушал чужд съвет вместо себе си. (Техники да взимате правилни решения)
Другият риск е, че колкото и почтени хора да са колегите ви, до грешни съвети може да доведе и завист, съзнателна или несъзнателна.
Макар да сте един екип, да работите с общи усилия за общ успех, все пак между вас има известна конкуренция, понеже мениджърите гледат кой как се представя и допринася за този общ успех.
Изводът от научното изследване – че груповото мислене ви прави по-глупави, си има съвсем практическа стойност. Страхотно е да сте обрадени от добри колеги, с които да се съветвате. Правете го обаче само при нужда – когато проблемът е сериозен, не можете сами да го решите, а застрашава екипния успех. В такъв случай се опитайте да организирате дискусия с колегите, в която да има време за обективно излагане на фактите, анализ, размяна на мнения, обсъждане на алтернативи.
Слушайте и после сами си вземайте решението. Нали то си е ваша отговорност.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
Необичайни техники да се енергизирате, като не ви се работи
Прокрастинация не е заразна болест, но прилича и проваля кариерата
Изяжте слона – ключов принцип за професионален успех
„Всъщност“, „просто“ и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате
В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате
Какво да забравите, като завършите университет
Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа
Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан
7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща
Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си
Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата
Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа