Тенденциите през последните години показват, че нуждата от IT специалисти на пазара на труда вече не е толкова голяма, колкото от машинни и електро инженери, каза днес за БТА ректорът на Техническия университет във Варна проф. Драгомир Пламенов, след официалното откриване на кариерното изложение „Технологичен свят“ във висшето училище. Двудневният форум ще срещне студентите с представители на повече от 50 фирми от различни сектори на икономиката и индустрията, които предлагат стажове и работни места.
Ръководството на университета обсъжда въвеждането на нови магистърски програми, допълни Пламенов. Той припомни, че през миналата година стартира програмата „Технологична и застрахователна експертиза в транспорта“, реализирана съвместно от висшето училище и Стопанската академия в Свищов. По думите на ректора към програмата има голям интерес и тя ще бъде продължена. Университетът води разговори с Висшето техническо училище в Дегендорф, Германия, за съвместно обучение на студенти и предлагане на двойни дипломи, каза още Пламенов. Той уточни, че се обсъжда и идея за създаването на още една магистърска програма, свързана с индустриалната сигурност, с дългогодишния партньор на университета – фирма „Сименс“.
Болна остава темата с липсата на достатъчно корабни инженери, допълни ректорът. По думите му в някои от морските специалности в университета броят на чуждестранните студенти е по-голям от българските. Правим всичко възможно да привличаме младите хора, защото дипломите са световно признати, а браншът има огромна нужда от кадри, посочи Пламенов. И допълни, че университетът рекламира възможностите, които предлага, не само в Североизточна България, а в цялата страна. Той подчерта още, че във висшето училище има защитени специалности, в които студентите са изключително финансово облекчени. Такива са „Електроенергетика“, „Топлотехника и електроснабдяване“, „Електрообзавеждане“, „Корабостроене и морска техника“.
/ХК/