м.с.Тодор Тодоров, председател на ЦСО – ШК „Енергия 21“ :
В град Добрич има едно такова златно момче на 15 години на име Момчил Петков. Обучавам го на шах близо десет години. Заедно сме на важните турнири. Чуствам за мое задължение да опиша /доколкото мога/ съвсем накратко най – високите негови постижения. В живота и в шахмата има знаци, които ни изпращат интересни сигнали и послания. Няма съмнение, че трябва да се отчитат и разбират, когато се вземат съответните решения.
Спомням си с вълнение какво се случи в началото на декември 2016 г. в Сочи (Русия). Там в Гранд хотел „Жемчужина„ бе световното индивидуално първенство за ученици до 11 години. Последен кръг. На първа маса играеше състезателят с най-висок рейтинг Явокир Синдаров(2384) от Узбекистан. Той, водачът във временното класиране след 28-ия ход, пет минути стоя като хипнотизиран и призна поражението си от едно неизвестно българско момче с много по нисък рейтинг. Изненадващо за някои, но не и за мен, то се оказа на върха, заедно с четирима състезатели с равен брой точки. Допълнителните критерии му определят бронз, но с блясък на злато. Неговото име е Момчил Петков (2045), който победи втория, който от своя страна победи първия, световния шампион от Русия, Иля Маковеев (2197).
Спомням си две години по късно – четири дни преди старта на световното първенство в Дурас (Албания), Момчил бе опериран от апиндикс. Участието му в престижната проява стана проблематично. Нещо повече, срокът на международния му паспорт изтичаше – на летището преди отпътуването беше под въпрос успешното преминаване на митническите проверки. Въпреки всичко, с 5 победи и 4 равенства той стана носител на титлата Световен шампион до 13 години за ученици. В шахматната история винаги имената на световните шампиони, техните подгласници и резултатите на състезателите от класирането в турнирите се помнят като най-значими и важни. Иформацията за рейтинга или възрастта на състезателите е като цвета на котките, който няма значение при лова на мишки.
Спомням си с радост също така, че на онлайн олимпиада през 2019 г. в националния отбор на БФШ 1928 при мъжете, редом с ГМ Александър Делчев и ГМ Ивайло Енчев, ФМ Цветан Стоянов и ФМ Момчил Петков бяха включени като първа и втора резерва. Двамата най-млади участници в отбора играха в доста от кръговете и то много успешно и допринесоха за високото класиране на отбора на 9-о място в света сред 157 държави. Посоката се сменяше, но случайно или съзнателно, в общата снимка, публикувана от БФШ 1928, ФМ Момчил Петков бе поставен, че е играл в отбора при младежите до 20 г., където игра ММ Мартин Петров и като резерва ФМ Лъчезар Йорданов. Българският отбор при мъжете, съставен от УС на БФШ, бе на 66-то място на предходната олимпиада. Не е нужно много, за да се унищожи някой талант, мъничко трябва. Достатъчно е да се отнемат неговите мечти.
Сигурно мнозина биха били радостни от постигнатото …, но Момчил не е доволен. Знае, че може много повече. Въпреки тежките условия на Ковид, решихме, че пътят към шахматните висини трябва да продължава. Поставихме си за цел покриване изискванията на по-високите международни звания в шахмата. Последва неговото успешно участие в гросмайсторските секции на пет турнира „Първа седмица“ в Будапеща (Унгария). В периода август – ноември 2020 г., в три поредни турнира, изискванията от три норми за международен майстор бяха покрити и на 18 ноември 2020 г., когато приключи третото състезание, Момчил стана най-младия ни /на България и към настоящия момент/ международен майстор по шахмат. На първия съвет на ФИДЕ през 2021 г. званието Международен майстор при мъжете за 15 годишния Момчил Петков бе официално одобрено и гласувано.
През май 2021 г. в София, в хотел Арена ди Сердика предстоеше Хибридният квалификационен турнир за участие в Световната купа за мъже, която ще се проведе точно там – в Сочи (Русия), където преди пет години Момчил бе завоювал престижна титла с блясък на злато. Въпреки, че сред младежите до 20 г. Момчил имаше най-висок рейтинг през последните осем месеца, по погрешка от БФШ 1928 го определиха като първа резерва, пропускайки рейтинга му за последния един месец .
Не можех повече да мълча. С писмо до УС на БФШ 1928 предложих да бъдат допуснати до участие повече младежи във високопрестижната проява. Смисълът на провежданите от ФИДЕ хибридни квалификационни турнири в отделните континенти на света беше /както оповести изпълнителният директор на ФИДЕ г.м. Емил Сутовски/:
„Повярвайте, за ФИДЕ би било много по-лесно да не провежда никаква селекция и, в условията на Covid, да определи участниците в световната купа по шахмат, строго според рейтинга. По-простото обаче не означава по-добро. Нека най-силните да победят.“
На 30 май 2021 г., два часа след завършване на Хибридния турнир, ММ Момчил Петков получи благодарствено писмо от ФИДЕ за класирането си на 67-о място сред 264 участници.
В стартовия лист по рейтинг на ФИДЕ сред 264 учатници бе на 207 място. Класира се на 67 място, като след ф.м.Момчил Петков в класирането е пред 140 състезатели с по висок рейтинг. След него в класирането са:
- 129 гросмайстори и 64 международни майстори от Европа;
- всички най–изявени шахматни таланти на Европа на възраст до 20 години: 99 място ф.м. Алекс Каридо (2339) Испания, 118 място м.м. Володар Мурзин (2478) Русия,122 място ф.м. Яхли Соколовски Израел (2431),123 място гм Винсент Кеймер (2591) Германия, 224 място фм Кан Исик (2394) Турция, 226 място фм Марк Моргунов (2385) Австрия, 231 място ф.м. Персани Барнабас (2364) Унгария и др.
Класирането на българите в хибридната квалификация е:
18 г.м. Иван Чепаринов (2667), 67 ф.м. Момчил Петков (2426), 113 г.м. Момчил Николов (2542), 133 м.м. Мартин Петров (2524); 140 ф.м. Цветан Стоянов (2376). Следват 146 г.м.Кирил Георгиев (2589), 153 г.м.Александър Делчев (2501), 160 г.м. Васил Спасов (2497), 201 г.м.Мариян Петров (2464) и 238 ф.м.Лъчезар Йорданов (2325).
Няма време за празнуване. В последните осем месеца ММ Момчил Петков е водач на ранг листата по ело на ФИДЕ за младежи и девойки на възраст до 20 г. в България. Зад постигането на това, което е той в момента, стои много труд, ежедневни тренировки и постоянство към постигането на най-високи спортни постижения в шахмата, неминуемо и огромен финансов ресурс, но му липсва подкрепата на УС, за да има и национално самочувствие и следва радостен своите мечти. Трябва ли да се отклонява, да се разсейва и тревожи …
Не, Госпожи и Господа от УС, ММ Момчил Петков продължава да следва своите мечти, следващата кота е най-млад гросмайстор в България, а защо не световен шампион при мъжете.
Чрез спортния директор на БФШ 1928 направих писмено предложение до членовете на УС, за да не се случва това, което се случваше в миналото.
Надявам се това време, когато един друг директор на БФШ затваряше вратата на световната шампионка Антоанета Стефанова и вместо нея в престижни състезания безсрамно участваще неговата дъщеря да е приключило.
Сега на ход е УС на федерацията. Безспокоя се, че порочната линия на явна несправедливост не е спряна. Имам основания да се тревожа. Предложих писмено чрез спортния директор да се свика УС на БФШ 1928, за да вземе решение и да изпрати един явно прогресиращ свой млад състезател ММ Момчил Петков за участие в Световната купа за мъже редом с ГМ Иван Чепаринов с основание за решението – от всички български представители ММ Момчил Петков е с най-добро класиране в квалификационния европейски турнир след ГМ Иван Чепаринов. Оптимист съм. Очаквам липсващото решение на УС……. Такъв документ на сайта на БФШ 1928 няма. Би било скандална фалшификация, ако някой иска да спре участието на Международен майстор Момчил Петков редом с Гросмайстор Иван Чепаринов в Световната купа за мъже в гр. Сочи през юли 2021г. До 23, 59 часа 9 юни 2021, когато е крайния срок БФШ 1928 да регистрира своя участник в Световната купа, остава много малко време.