МЕРКИ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА СЕЛСКИТЕ СТОПАНИ

0
581

 

Информираме ви, че в началото на месец март 2023 г. предстои стартирането на приеми на заявления за Извънредна временна подкрепа за земеделски стопани и МСП, особено засегнати от въздействието на руската инвазия в Украйна по под-мерки 22.1 и 22.2 от ПРСР 2014-2020.

 

  • Предстоящият прием на заявления по под-мярка 22.1 ще обхваща само земеделски стопани, които отглеждат:
  • пчелни семейства,
  • малини или ягоди – оранжерийно производство.

Пчелните семейства е необходимо да се отглеждат в собствен животновъден обект, регистриран по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Подпомагането е на база броя на наличните пчелни семейства, установен съобразно извършен есенен преглед за 2022 г. и отразен в протокол за извършен профилактичен преглед от ветеринарен лекар. Има определени ставки в зависимост от броя на пчелните семейства.

Подпомагането за малини или ягоди – оранжерийно производство е на база установената от проверка на място площ, заети с ягоди или малини – оранжерийно производство, като ставката е една: в размер 15 000 лева. Необходимо е малините или ягодите да са отглеждани в съоръжения, снабдени със системи за капково напояване.

Всички кандидати следва да имат регистрация по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Един земеделски стопанин може да получи подпомагане в размер на не повече от 15 000 EUR (29 337 лева) – максимално допустимият съгласно европейското законодателство размер на помощта.

Приемът на заявления ще се обяви със заповед на Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, съгласувана с Министъра на земеделието. Заявленията за подпомагане ще се приемат в общинските служби по земеделие по постоянен адрес на кандидата – физическо лице или адрес на управление на кандидата – юридическо лице или едноличен търговец. Не се изисква предоставянето на допълнителни документи.

 

  • Подпомагането по под-мярка 22.2 ще се предоставя на микро, малки и средни предприятия, които:
  • преработват селскостопански продукти, включени в Приложение I към Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС), като резултатът от производствения процес може да е извън Приложение I към ДФЕС;
  • са признати групи и/или организации на производители в производствени сектори, посочени в проекта на Наредба за прилагане на под-мярка 22.2 „Извънредно временно подпомагане за малки и средни предприятия, засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“.

Финансовата помощ се предоставя при условие, че кандидатите са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите и са осъществявали дейност през 2021 г. и 2022 г.

Финансовата помощ по под-мярката се определя въз основа на отрицателната разлика между приходите от оперативна дейност за 2022 г. и разходите за оперативна дейност за 2022 г. в отчетите за приходите и разходите. Максималният допустим размер на финансовата помощ за кандидати преработвателни предприятия е 100 000 лева, а за кандидати групи и организации на производители – 17 000 лева.

Кандидатите трябва да са ангажирани в поне една от дейностите по чл. 39в, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 – кръгова икономика, управление на хранителните вещества, ефективно използване на ресурсите, екологични и щадящи климата методи за производство.

За доказване на това изискване кандидатите микро, малки и средни предприятия, които преработват селскостопански продукти следва да представят някой от документите, изброени в проекта на Наредба за прилагане на под-мярка 22.2 „Извънредно временно подпомагане за малки и средни предприятия, засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“.

За кандидати групи и организации на производители, признати от министъра на земеделието, изискването се счита за изпълнено, когато:

  1. над 51% от членовете на групата/организацията:

а) са получили плащане по схемата за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания) за кампания 2022 г. или

б) отглеждат животни в действащ животновъден обект по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и са регистрирани в Интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните – ВетИс или

  1. организацията или групата на производители представи някой от документите, изброени в проекта на Наредба за прилагане на под-мярка 22.2 „Извънредно временно подпомагане за малки и средни предприятия, засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“.

Приемът на заявления по под-мярка 22.2 ще се обяви със заповед на Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, съгласувана с Министъра на земеделието. Заявленията за подпомагане ще се подават лично или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно в областните дирекции на ДФЗ по адрес на управление на кандидатите.

Пълните условия и изисквания към кандидатите, както и подробна информация относно финансовата подкрепа може да намерите на следните електронни страници, на които е публикуван Проекта на Наредбата по мярка 22 за публично обсъждане:

https://www.mzh.government.bg/bg/normativni-aktove/proekti-na-normativni-aktove/proekt-na-naredba-za-prilagane-na-podmyarka13223/

https://strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=7426

В допълнение, в срок до 27.02.2023 г. може да отправяте Вашите препоръки и предложения по публикувания за обществено обсъждане Проект на Наредбата по мярка 22.

ОД „ЗЕМЕДЕЛИЕ“ – ДОБРИЧ