Съдът иска по-прецизни текстове за отнемането на коли, прокуратурата – повече административни наказания
Липса на достатъчно доказателствени анализатори, невъзможност да се ползват трафични данни при разследване на тежки катастрофи, неясно написани закони, включително за отнемането на колите, нужда от промени в наредби. Тези проблеми обсъдиха депутатите от комисията за безопасност на движението по пътищата с представители на съда, прокуратурата, МВР, адвокати и неправителствени организации.
В някои райони на страната 50% от обвинителните актове, които се внасят в съда, са за престъпления в транспорта, каза съдия Красимир Шекерджиев от Върховния касационен съд. Най-много са срещу пияни шофьори. През август 2023 г. с промяна в закона беше дадена възможност на проверяваните да избират – дали след теста да отидат на кръвна проба, или да се ползва доказателствен анализатор, който е модерен уред за установяване на количеството алкохол.
Промени се и наредбата от 2017 г. А тя е много важна, защото определя реда за установяване на алкохол или наркотици. След полевия тест извършителят може да избере между кръвна проба и доказателствен анализатор. Но такива няма достатъчно. Ако контролният орган пропусне да даде възможност за избор на един от двата предвидени начина, ако анализатор не е наличен, тогава не е спазен надлежният ред. Следва оправдателна присъда за шофьор, който е употребил алкохол, посочи една от слабостите в нормативната уредба съдия Шекерджиев. Освен това наредбата от 2017 г. лишава съда от събиране на допълнителни доказателства. Например да се разпитат свидетели, които са видели как шофьорът купува и употребява дрога. Подобен ред в наредбата няма. Съдия Шекерджиев посочи и друга слабост –
тестовете за дрога не посочват количеството на наркотика в кръвта,
времето, което е минало от последната употреба, което пречи да се прецени как шофьорът е бил повлиян от това. Той обърна внимание и на проблема с липсата на вещи лица по автотехнически експертизи, който Министерството на правосъдието се опитва да реши със законодателни промени.
Има цели райони, където няма вещи лица. Когато делото стигне до втора инстанция, се започва отначало с нова експертиза, каза Шекерджиев. Според него няма нужда да се разпитват съдебномедицински експерти. Често те пътуват стотици километри от София и ако не се явят, ги глобяват. Експертизите им са писмени и са по данни от разследването.
През август 2023 г. започна отнемането на автомобилите от пияни и дрогирани шофьори, което има много проблеми.
Съдът до такава степен не можа да разгадае волята на законодателя,
че откри противоречие с конституцията. Сега чакаме решение. Не сме против. Това е възможна и допустима мярка, работи и делата намаляха. Но нека да дадем отговор какво представлява отнемането – наказание административно или е нещо друго. Как се действа, когато автомобилът не е собственост на извършителя, даде още примери съдия Шекерджиев. В практиката често се налага мярката да се прилага два пъти – за пиян или дрогиран шофьор, който е трафикант на хора. И за двете престъпления се предвижда отнемане на колата.
Шекерджиев се обяви и против постоянното увеличаване на наказанията за престъпленията на пътя и упрекна държавните органи, че не анализират ситуацията. Съдиите се опитали да получат данни за това къде стават най-много катастрофи, с какъв обем на двигателите са колите на нарушителите, рецидиви и много други, но не я получили.
Увеличението на наказанията не е оправдано
и невинаги е начин да се справим с престъпността. Това е престъпление по непредпазливост. Минималното наказание за него е по-тежко, отколкото за умишлени престъпления като грабежи и изнасилвания, поясни съдията от ВКС.
Върховният прокурор Николай Георгиев посочи друга слабост на закона. От 2016 г. всяка кола, която няма задължителна застраховка “Гражданска отговорност” от 2 месеца, се дерегистрира служебно. След това е прието, че да шофираш нерегистриран автомобил, е престъпление. Така започват много наказателни дела, които според прокурор Георгиев могат да минат само по административен ред, и то по-бързо и с по-голям ефект. Прокуратурата също се занимава предимно с дела за катастрофи и основно с пияни и дрогирани шофьори.
Представителят на следствието поиска от депутатите да помислят за предоставяне на трафични данни при разследване на катастрофи със смърт. Сега има възможност виновният шофьор да избяга и да се спори дали е бил на местопроизшествието. В момента трафични данни може да се ползват само за тежки умишлени престъпления, каквито не са катастрофите със загинали.
Адвокат Елица Буенова, която защитава пострадали при катастрофи от 20 г., обърна внимание, че върховните съдии нямат право на законодателна инициатива, а депутатите дори не ги питат за мнение, когато приемат закони. Тя се обяви против включването на току-що завършилите магистратура автоексперти в разследвания и предложи да участват първо в по-леки дела. Оплака се от некачествени протоколи от полицията при катастрофи в страната.
Разследващите полицаи не са обучени, има
текучество Катастрофите със смърт не са толкова много – 400 случая, може да бъдат дадени на следовател. 20 майки ми звъняха вчера и днес. Питат защо при тях не е дошъл следовател както при случая със Сияна. С какво Сияна е по-различна от техните деца?, попита адвокат Буенова.
Председателят на Българското обединение на шофьорите Христо Радков обърна внимание на състоянието на пътищата. Направиха следствен експеримент там – между Телиш и Радомирци. Това са двама водачи – на 65 и 56 г. И двамата не са пияни. Единият се връща от Германия, и двамата правят произшествие в България. Никъде по пътя си виновният водач не е имал инцидент. Българските шофьори причиняват инциденти в България. България е четвъртата нация по най-много нарушения на територията на Италия. У нас карат така, както и в чужбина. Най-големият проблем в България е пътят. Защо говорим само за алкохол и наркотици? За 2024 г. загиналите пияни и дрогирани шофьори са 6 души. Около 200 са жертвите от несъобразена скорост, но това е по вина на пътя, твърди Христо Радков.