През юни германски и норвежки учени установиха, че тя може би има ключово значение за протичането на COVID-19
Доколко влияят кръвните групи на протичането на различни заболявания? Медиците тръгват по нова следа, особено важна за борбата срещу коронавируса, съобщават „Дойче веле“.
Учените не за първи път установяват връзка между кръвната група и протичането на определено заболяване. При малария например е доказано, че хората с кръвна група 0 много рядко боледуват тежко. А сред болните от чума най-големи шансове имат пациентите с кръвна група А.
При част от заболелите коронавирусът протича съвсем леко. Други обаче влизат в интензивното, нуждаят се от специална терапия и обдишване, а най-тежките случаи завършват дори с летален изход. Сега две научни изследвания разгадават на какво се дължат тези разлики.
През юни германски и норвежки учени установиха, че кръвната група може би има ключово значение за протичането на болестта COVID-19. Те изследвали 1610 пациенти от Италия и Испания, при които заболяването довело до спиране на дишането (някои от тези пациенти така и не успели да оцелеят).
От тази група били взети ДНК-проби, които били сравнени с кръвните проби на 2205 здрави хора. Резултатите бяха публикувани през юни в авторитетното списание New England Journal of Medicine.
Учените констатират, че пациентите с кръвна група А (такива са 43 процента от хората) са особено застрашени от тежко протичане на заболяването. При тях вероятността да се стигне до необходимост от обдишване е до два пъти по-висока от тази при хората с кръвна група 0 (41 на сто от населението).
При нулева кръвна група опасността от тежко протичане на заболяването е най-ниска. Кръвните групи Б и АБ заемат междинно положение, но те не са толкова разпространени, колкото А и 0.
От юни насам бяха проведени още няколко сходни проучвания, които потвърдиха изводите на германските и норвежките учени. На 14 октомври в специализираното издание Blood Advances излязоха резултатите от изследване, стигащо до същите изводи.
Те бяха потвърдени и от поредица тестове, проведени в Медицинския университет в Грац, Австрия. А окончателното налагане на тези изводи би помогнало много при разработването на лекарствени терапии.
Учените дълго време се съсредоточаваха единствено върху рисковите фактори у пациентите, заразени с коронавируса. Добре известно е, че особено застрашени са хората в напреднала възраст и с определени предшестващи заболявания.
Много усилия бяха посветени на проучването дали пушачите например са по-застрашени от непушачите. Ето, че с новите резултати за предполагаемата връзка между кръвните групи и протичането на болестта, медиците тръгват по нова важна следа./ zdrave.to