Китайската нова година или как посрещаме Годината на земното прасе – 4717 година

0
2064

Мина малко повече от месец от посрещането на новата 2019-а година, но нощта на 4 срещу 5 февруари е един прекрасен повод да вземем пример от азиатците и отново да си разменим благопожелания за здраве, късмет и успехи.

Милиони се готвят да посрещнат Лунарната нова година, на която ще кажат „Добре дошла“ по доста по-различен от нашия начин на празнуване.
Ние може да прекараме 31 декември и малките часове на 1 януари в тържества и наздравици, но Лунарната нова година е съпътствана от дълъг списък с ритуали, които продължават не с часове, а с дни и дори седмици.

Това са дните на така наречения Пролетен фестивал, чийто официален край ще бъде на 19 февруари.
Както знаем, китайските зодии също са 12. Те обаче настъпват една след друга не месец за месец, а година след година. Освен това 12-те зодии се комбинират с наименованията на някой от десетте небесни стълба, които определят още по-конкретно какви ще бъдат следващите месеци. Така че ако трябва да сме максимално точни и изчерпателни, изпращаме Годината на жълтото земно куче и навлизаме в Годината на земното прасе.
-0:29

През тези дванадесет месеца елементите ще са балансирани, което означава, че можем да очакваме една спокойна година с потенциал за успехи.

Точно такава година ще има отново чак след 60 години. Мнозина възприемат тази цикличност изключително сериозно и съобразяват с нея важни житейски решения като сватба, деца и смяна на кариерата. Вярва се, че годината е различна за всеки и влияе индивидуално на съдбите на хората, но прасето – последното животно от китайския зодиак – масово се приема като символ на щастието, изобилието, благоденствието и богатството.
Подготовката за Лунарната нова година обикновено започва около седмица преди началото на Пролетния фестивал, за да може с настъпването му домът и трапезата да са напълно готови.
Първите стъпки са старателното почистване и приготвянето на празничните сладкиши и бонбони, с които се черпят гостите. Украсата следва да бъде пищна – и вкъщи, и по улиците. Преди е била преобладаващо в червено, но цветът все повече отстъпва пред пъстротата.

На всеки ъгъл започват да се продават цветя и талисмани, с които ще бъде посрещната новата година.
Менюто за празничната трапеза се изготвя крайно внимателно, тъй като всеки негов елемент е натоварен със значение. Рибата и рибните ястия на масата са задължителни – рибата е символ на разточителност и дори излишък. Сладкишите също присъстват като символ на успеха и напредъка. На почит са и храни, които приличат на златни, като китайски кнедли и бухтички.
Фойерверките също са често срещани, защото се приема, че светлината им и гърмежите плашат злото и то бяга. Това е и причината червеният цвят да е предпочитан – смята се, че злото го ненавижда и се бои от него.

Настъпването на новата година обаче не е повод за мързел.
Следват петнадесет дена чествания, които, както се досещате, също са натоварени с традиции и символика. Най-важни са посещенията при семейството, което в тези дни е във фокуса. Има хора, които пътуват стотици и хиляди километри, за да се съберат с близките си за новата година.
След традиционната семейна вечеря идва ред и на посещенията при приятели. Гостите получават като подарък кутии с бонбони и сладкиши, отново като знак за благоденствие и богатство. Табу е само гостуването на третия ден от новата лунарна година. Смята се, че тогава стават най-много спорове и караници. Затова на този ден се предпочитат посещенията на храмове или уединението в домашна обстановка.
Женените двойки трябва да се погрижат и за още един вид подаръци, които са предназначени за свободните им приятели. Семействата подаряват червени пликове с пари – те са пожелание за късмет в личния живот. Най-добре е раздадените пликове да са 6, 8 или 9 на брой – това са късметлийски числа.

Пикът на тържествата е на 19 февруари и ще бъде отбелязан с Фестивала на хартиените фенери.
Наричан е още „Китайският Свети Валентин“, защото в древни времена е бил единственият ден, в който неомъжените китайки са можели да излязат свободно да се порадват на фестивала и, съответно, да се запознаят с момчета.
До ден-днешен гледката на шарените хартиени фенери и игрите с тях, е впечатляваща. Краят на празниците също се отбелязва с пиршество на трапезата.
В Китай тя не се нарича „Китайска нова година“ – Китайците празнуват 农历新年 nónglì xīnnián (Лунната нова година) или както е по-известна 春节 chūnjié (Пролетния фестивал). Празникът не се чества само в Китай, а и в цяла югоизточна Азия. Жителите на Корея, Виетнам, Япония и много други държави празнуват Лунната нова година всеки януари и февруари.
Китайската нова година е едно мини „Велико преселение на народите“ – Празникът е една от малкото възможности китайците, които работят далеч от своите родни места, да се видят със своите роднини и близки. Те са готови да се возят в претъпкани автобуси и влакове в продължение на дни, да купуват билети от черния пазар, а даже и да вървят пеш, само и само за да се видят със своите любими хора. Според китайските власти броят на пътуванията тази година ще надхвърли 3,62 милиарда, което прави миграцията по време на Пролетния фестивал най-голямата миграция на хора в света.

Китайската Нова година не е само един ден – Лунната нова година продължава 15 дни. Тази година тя започва на 19-ти февруари и продължава до 5-ти март.
Време на суеверия и традиции – През първия ден на новата година не е разрешено къпането, чистенето на къщата и прането на дрехи. Не бива да се изхвърля и боклукът, защото така ще може да изхвърлим добрия късмет и просперитета на семейството. Вторият ден е посветен на виждането с близки и далечни роднини, а на третия ден такива срещи трябва да се избягват, защото се счита, че тогава стават най-много скандали.
Самотните китайки могат да си наемат приятел по интернет – Празникът може да бъде изключително тежък за самотните китайци и китайки. Родните обичат да задават въпроси като: „Имаш ли си приятел/приятелка?“, „Кога ще се омъжиш/ожениш?“, „Защо още не сте си родили деца?“ и други. Но най-големият сайт за интернет търговия в Китай, Taobao, вече е решил проблемът – може да си наемеш приятел само за 500 юана ($85). А по-представителните струват над 8000 юана ($1400). Промоцията включва „безплатни прегръдки, държане на ръце и целувка за довиждане“, а специалните желания се заплащат допълнително. Ходенето на вечеря струва 50 юана ($8) на час, а гледането на филм 30 юана, а ако е трилър цената скача на 60 юана.

Думите имат магическа сила – В южните части на Китай не е препоръчително да си купуваме обувки по време на празника, защото думата за „обувка“ звучи близко до думата за „губя“ на кантонски. А в северните части хората лепят йероглифа за просперитет 福Fú наопаки, защото 福倒了fú dàole (йероглифа за просперитет се е обърнал) е омоним на 福到了fú dàole (просперитетът е дошъл)Пиратките плашат чудовища – Според поверията лошото чудовище年nián (полу-дракон, полу-лъв) излиза и атакува хората по време на Китайската нова година. То се страхува много от силните шумове, заради големите си уши и хората гърмят пиратки и забележителни фойерверки, за да го уплашат.

Червени гащички за хората, родени под зодиакалния знак на година, която идва – Червеното е цвят асоцииран с късмет и просперитет в Китай и голяма част от украсата за празника е в червено и златно. Освен, че лошото чудовище 年 се страхува от силния шум, то се плаши и от червения цвят. Ако сте родени в Годината на Коня задължително трябва да имате червено бельо, не защото лошите китайски чудовища имат рентгеново зрение, а защото червеното отблъсква злите духове.

Време е за сладки – Храната е в центъра на всички традиционни китайски празници, но е особено важна за Пролетния фестивал. Задължително се похапва нещо сладко, за да бъде годината сладка. Любими храни са 年糕 (оризов кекс), 八宝饭 (ориз с осем съкровища), захаросани плодове и други.

Традициите не са това което бяха – Тъй като китайците са изключително практични хора, не всички спазват обичаите до последната точка. Ако някой види хубава промоция на евтини обувки, може да избере да прочете правилата малко по-различно и да каже, че думата за обувки е омоним на думата за хармония и затова не трябва да се изпуска тази оферта. Най-важното за Китайската нова година е хората да си прекарат добре в компанията на близките и родните, а подробностите са само подробности.
И така до догодина, когато ще дойде Годината на железния плъх…