- Срещата с вашата сродна душа може да бъде трудна. Понякога за това трябва да сте умни и да използвате трикове. MIR24.TV попита психолози дали е възможно да накарате друг човек да се влюби във вас и какви методи помагат да предизвикате съчувствие у другите.
Гледайте филма „Влюбен по собствена воля“ на 16 октомври от 22:30 и 18 октомври от 19:30 по телевизионния канал MIR.
Защо възниква чувството за влюбване?
Влюбването е сложно чувство, което е трудно да се обясни еднозначно. Както отбелязва психологът Владимир Гуляев, има различни теории и хипотези, които се опитват да обяснят механизмите, по които възниква това чувство. Една от най-разпространените теории гласи, че влюбването е свързано с химичните процеси в мозъка.
„Когато срещнем някого, когото харесваме, тялото ни започва да произвежда определени хормони като допамин, серотонин и окситоцин“, обяснява специалистът. – Тези хормони създават чувство на щастие, удовлетворение и привързаност. Допаминът стимулира желанието ни да се свържем отново с нашата влюбеност, серотонинът насърчава чувството на радост и удовлетворение, а окситоцинът засилва чувството на интимност и доверие.
Друга теория свързва влюбването с еволюционната психология, продължава експертът. Според тази теория хората се влюбват, защото това им помага да изберат подходящ партньор за продължаване на рода. „Влюбването ни кара да се чувстваме силно привлечени от определен човек, който може да ни осигури добри гени за нашето потомство. Освен това влюбването помага за укрепване на двойката, което увеличава шансовете за успешно отглеждане на деца“, казва Владимир Гуляев.
Също така, според психолога, има теория за социалното обучение, според която влюбването се формира под влиянието на обществото. „Научаваме се как да се държим в романтични връзки, като наблюдаваме поведението на хората около нас. Ние също така интернализираме културни норми и стереотипи, които могат да повлияят на идеите ни за това какво е любовта и как трябва да се изразява“, коментира той.
Така че влюбването е сложно чувство, което зависи от много фактори, включително биологични, социални и културни аспекти, заключава психологът. Всеки човек преживява влюбването по различен начин и няма еднозначно обяснение защо и как се случва.
Възможно ли е да накараш човек да се влюби?
Според експерта по дигитална психоанализа и практик Олга Шипило чувството да се влюбиш не е същото като любовта. Във втория случай говорим за сложно и многокомпонентно чувство, при което влюбването е само първият етап. И на този първи, емоционален етап, човек лесно се подвежда и обърква.
„Можете да изглеждате като някой, който отговаря на определени параметри. Но! Това няма да донесе щастие в бъдеще нито на този, който се приспособява, нито на този, на когото е дадена фалшива картина. Тогава въпросът е защо правя това? Човек не може дълго време да бъде различен, да носи маска и накрая това несъответствие ще се прояви. Следва – сълзи, раздяла. Това ли беше целта?! Ако се опитвате да изглеждате не такива, каквито сте в действителност, опитвайки се да накарате хората да се влюбят във вас, вие просто ще загубите себе си“, обяснява лекторът.
Както отбелязва клиничният психолог и психотерапевт Ксения Савелиева, много хора имат травма, което ги прави податливи на манипулативни техники. Използването на подобни методи е неетично, предупреждава специалистът. Манипулациите за „влюбване“ включват лъжа, игра с чувства, контролиране на информация, изнудване, игнориране или пренебрегване, техниката „отблизо-по-далеч“ и газлайтинг, изброява експертът.
„Невъзможно е да принудиш здрав и емоционално стабилен човек да се влюби, това е субективен процес, който зависи от взаимни симпатии, общи интереси и ценности. Психологическите техники могат да създадат положително впечатление, но не гарантират любов“, казва Ксения Савелиева.
Психологически техники
Можете да увеличите шансовете си да бъдете харесвани, като бъдете искрени, отворени към партньора си, проявявате интерес към това, което го интересува, и предлагате помощта си в трудна ситуация. Психологът-хипнолог, магистър по невролингвистично програмиране Алексей Русакевич говори за това. Той изброи конкретни стъпки, които да помогнат за спечелването на човек:
1. Искрена и широка усмивка . Може да сте скептични към подобни съвети, но отдавна е доказано, че усмивката е най-сигурният начин да спечелите благоволението на всеки човек. Това явление се дължи на факта, че в дивата природа приматите използват усмивка, за да покажат на непознат, че не са заплаха, демонстрирайки откритост и дружелюбие. Той работи точно по същия начин с хората, много дори не го осъзнават, защото този инстинкт е присъщ на хората по природа. Наред с широката усмивка има и жест с отворени длани, показващ, че човекът се радва да общува със събеседника.
2. Използвайте името . За да спечелите събеседника си, първото нещо, което трябва да направите, е да разберете името му и след това да го повторите няколко пъти по време на разговора. Този психологически трик работи фантастично именно защото една от най-приятните думи, които хората харесват, е собственото им име.
3. Говорете по-малко, слушайте повече . Психически всеки човек има желание да говори за себе си, като игнорира проблемите на другите хора. И ако целта е да спечелите доверието и съчувствието на човек, трябва да се отдадете на желанието му да говори и да го слушате, сякаш той разказва нещо невероятно. Ефектът ще бъде още по-силен, ако постоянно гледате в очите на човека по време на разговор. Този съвет изглежда банален, но ако го опитате няколко пъти, няма да има съмнение за неговата ефективност.
4. Задавайте правилните въпроси . За да изградите доверие в човек, трябва да го включите в разговор, но как да направите това? Отговорът е прост: колкото по-сложни и интересни са въпросите, толкова по-дълго и по-подробно ще отговори човекът. Универсална фраза за започване на всеки въпрос би била „кажи ми…“, защото такава формулировка ви принуждава да говорите подробно, навлизайки в подробности. И колкото повече човек говори за себе си и живота си, толкова повече вярва на събеседника си.
5. Подходящи комплименти . Комплиментът е много силен лост по пътя към добрите отношения с хората. Но си струва да запомните: не всички комплименти правят добро впечатление, докато други могат да отблъснат човек. В този случай е много важно да се научите да виждате доброто във всеки човек, било то стил на облекло или красива усмивка. В отговор на привидно незначителни комплименти, настроението на човек моментално се повдига, самочувствието му се повишава и отношението към събеседника се подобрява.
6. Подобни жестове . Човек изпитва най-голямата любов към себе си, така че, за да угодиш на човек, трябва да станеш като него. По време на разговор е важно да заемете почти същата поза като човек, да повтаряте жестовете му, а лицата на събеседниците винаги трябва да са на едно и също ниво. Ако събеседникът се изправи, тогава е по-добре да се изправите след него – говоренето на едно ниво ви позволява да водите диалог при равни условия.
7. Търсете допирни точки . По време на комуникацията е препоръчително да намерите теми, които ви обединяват с вашия събеседник. Това може да са същите хобита, любими домашни любимци, филми, посетени страни. Колкото повече точки на контакт се открият, толкова по-бързо можете да спечелите благоволението на човек, тъй като асоциацията „сродна душа“ е психологически фиксирана в него.
„По този начин, следвайки тези съвети, можете да спечелите човек и това е първата стъпка към влюбването. Несъмнено много повече фактори трябва да съвпадат (външен вид, мирис, характер), но именно с общуването започва запознанството и се създава първото впечатление за човек“, казва Алексей Русакевич.