Тази година Зимното слънцестоене ще бъде ознаменувано с рядко астрономическо събитие – т.нар. Кралски съвпад между Юпитер и Сатурн в първия градус на Водолей; наричан още Целувката на боговете или Витлеемската звезда. Той обозначава края на един цикъл и началото на друг, бележи критични промени в световен мащаб. Експанзия (Юпитер) на ограничението (Сатурн) или ограничение на експанзията.
Време на студ и мрак, когато силите на тъмнината и енергиите на елемента земя са в своя апогей. Най-краткият ден от годината и най-дългата нощ. Това е и периодът, в който нарастващото слънце побеждава намаляващото слънце. Празнува се прераждането и обновяването на старото. Празникът започва по здрач преди деня на Зимното слънцестоене. В древността един от най-важните ритуали е бил запалването на огън на открито. Този свещен огън се палел, за да дари сила и живот на слънцето, за което се смятало, че се преражда в деня на Зимното слънцестоене. Навсякъде се окачат светлини, които имат за цел да помогнат на слънцето в новата му фаза на растеж.
Можете да украсите дома си с вечнозелени растения, елхови и кедрови клонки, бодлива зеленика, кедър, бръшлян, розмарин, хвойна или имел – символи на живота, в това време на тъмнина и смърт. Внасянето в къщата на джел, имел или елхово клонче през времето на празника донася същността на природата и на необятната вселена, като освежава енергиите на дома ни и напомня за продължаващия растеж и живот на земята. Цветовете на сезона са червеното и зеленото.
Разменят се подаръци, традиционно ръчно изработени. Подаръкът означава, че отдаваш част от вътрешната си красота другиму и е чест както за даряващия, така и за получаващия. Подаръците, разменяни по това време на годината, символизират мъдростта и интроспекцията върху отминалите месеци. Всичко, което идва в живота ни е подарък и когато настъпи време да ни напусне, трябва да го оставим да си иде, благодарни за научения урок.
Запалете свещи – те символизират завръщането на слънцето. Използвайте червени или червеникавокафяви свещи, които да донесат богатство и щастие през настъпващата година. Очертайте от едната им страна греещо слънце и оградете основата на свещника с клонки от вечно зелени растения. Така украсени, те могат да се поставят на трапезата при залез слънце и да горят, докато изгаснат сами.
В българската традиция Зимното слънцестоене се отбелязва от празника Игнажден. Той символизира раждането на новото слънце. Това е ден за пророкуване за късмета и плодородието през следващата година. Очаква се полазника – какъвто е първият гост, прекрачил прага на къщата – такъв ще е и късметът за обитателите на дома.
Традиционна трапеза: варено жито, варена царевица, питка с мая, фасул чорба; направено през есента вино, с което да отдадем почит на енергиите от отминалата година.
Сезонни символи за празнуване: венец от бодлива зеленика или коледна елха, украсена с портокали, ябълки, орехи или наниз от изсушени розови пъпки и парчета канела, които да предадат от своята билкова ароматна магия на дръвчето.