Държавата плаща на стопани 700 000 лв., за да умъртви 1769 овце (Обзор)

0
2


Агенцията по храните категорична, че са болни от чума, собствениците твърдят, че са здрави

Държавата ще обезщети стопаните, чиито стада предстои да бъдат умъртвени заради заразата им с чума. Предвидената сума е над 700 хил. лева, съобщи зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.

След унищожаването на животните в рамките на 3 работни дни собствениците ще трябва да подадат заявление до областната дирекция по безопасност на храните, след което ще се изготвя акт, на базата на който да се изплатят средствата, уточни той.

Преди повече от седмица БАБХ констатира първото огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години, а заболяването бе потвърдено, че е на територията на Велинград. Експертите от агенцията констатирали, че заразата върлува в пет взаимносвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце.

След като било установено заболяването, стопаните решили да лекуват животните в Гърция, без да уведомят компетентните органи. След като занесли проби в лаборатория в южната ни съседка, те уверявали, че зараза по животните няма. Според Стратев обаче въпросната лаборатория била частна и нямала необходимия сертификат, който да докаже, че резултатите са валидни. Проби били взети и от Българската национална референтна лаборатория, която е включена в списъка на ЕС за диагностициране на това заболяване. Според направените проверки два пъти се оказало, че чума по животните има, а Стратев заяви, че резултатите са 100% достоверни.

“За всяка ферма отговаря регистриран ветеринар, но той е длъжен, когато има съмнение за заболяване, да потърси ветеринарите от областните служби по безопасност на храните. Пробите са положителни за чума по дребни преживни животни”, категоричен бе той. Според него е вероятно заболяването да е предадено след нерегламентиран внос на животни.

Изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински коментира, че заразата е особено опасна, тъй като се разпространява между животните и е свързана със значителни икономически загуби, които могат да доведат до ликвидирането на цялото животновъдство в дадена страна. Именно затова е необходимо да се извърши евтаназия.

Въпреки това стопаните продължават да твърдят, че пробите от гръцката лаборатория показали, че животните им не са болни и няма да позволят да бъдат умъртвени, като дори се стигна до протести. Виждам едно здраво стадо, по всички правила на логиката и медицината, ако имаше чума – това стадо трябваше да го няма, коментира Даниела Павлова. Хвърлих си здравето, ако ги изтрепят, умираме и ние, казва животновъдът Георги Илиев.

От агенцията по храните обаче са категорични, че заразата е проникнала в стадата преди повече от 14 до 20 дни. В началото животните са лекувани от трима частни ветеринарни лекари. Те са били потърсени от собствениците.





Източник 24часа