Неотдавна британският вестник „Гардиън“ публикува статия, в която се посочва, че различното отношение към китайския телекомуникационен гигант „Хуауей“, е причина за ново разногласие между „специалните съюзници“ САЩ и Великобритания, и насрочената за началото на следващия месец среща между лидерите им във Вашингтон е била отменена.
Решението на Великобритания да допусне участие на „Хуауей“ в изграждането на 5G мрежата в страната е доказателство за надеждността и качеството на технологиите, които компанията предлага. То също така демонстрира категоричното желание на Лондон за сътрудничеството с Китай след излизането от Европейския съюз. В тази ситуация Вашингтон обаче не само се опитва с всички средства да възпрепятства развитието на високите технологии в Китай, но и подкопава интересите на други страни.
Следвайки само своя собствен интерес САЩ оказват натиск върху европейските си партньори. По време на приключилата неотдавна среща за сигурност в Мюнхен кабинетът на американския търговски представител излезе със заявление, че митата за вноса на авиационна техника от ЕС ще бъдат увеличени с 15%. През миналия октомври пък Вашингтон наложи 25% мита върху вноса на европейска селскостопанска продукция.
В статията на „Гардиън“ се казва: „По много въпроси, САЩ и Европа не са имали толкова големи различия от 1941 година насам. Както каза бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск: „Когато имаш приятел като САЩ, кой се нуждае от враг?“
Държавият секретар на САЩ Майк Помпео играе важна роля за формиране на американската външна политика. В неговите речи и изказвания обаче прозира начинът на мислене от Студената война. След началото на епидемията от коронавируса той се опита да намери оправдание за проявения национализъм в статия, публикувана в „Уол Стрийт джърнъл“, и която бе остро разкритикувана не само от Китай, но и от други държави.
Някои американски политици се държат високомерно, но САЩ се заблуждават, че това ще им донесе предимства, пише в заключение вестник „Гардиън“.
http://bulgarian.cri.cn/