Учените отдавна подозират, че на Уран и Нептун може да вали дъжд от истински диаманти. Сега това предположение получи още едно потвърждение – и нови доказателства бяха получени експериментално, съобщи Би Би Си.
В Ботсвана откриха втория най-голям диамант в историята
И двете планети принадлежат към така наречените ледени гиганти, въпреки че всъщност веществото, от което са съставени, е в течно-газообразно състояние, а температурата му достига няколко хиляди градуса.
1,65 милиона долара струва плодова торта с диаманти. Вижте кой са най-скъпите ястия в светаАтмосферата както на Уран, така и на Нептун се състои главно от хелий и водород, но по-тежките елементи и вещества, включително метан, също са налице. Според хипотезата, на дълбочина около 7 000 км, температурата и налягането достигат такава стойност, че метанът трябва да се разложи на съставните му елементи: въглерод и водород.
„Розова звезда” стана най-скъпият диамант в света
В резултат на това по-лекият водород се издига в атмосферата, а въглеродът под въздействието на околната среда се превръща в диамантени кристали и бавно се спуска по-близо до скално-леденото ядро.
Това са 15 от най-скъпите течности на света
За да потвърдят тази теория, изследователи от американската национална лаборатория SLAC към Станфордския университет решиха да пресъздадат условия на Земята, близки до тези, открити в дълбините на Уран.
КАМЪКЪТ НА ВАШАТА ЗОДИЯ
Учени от SLAC успяха да направят това откритие с помощта на уникално лабораторно оборудване и вместо метан (CH4) те използваха стирол (C8H8) – неговите физични свойства приличат повече на веществото, в което метанът се превръща при такова огромно налягане и температура.
Милиардер умря при операция по уголемяване на пениса
Теорията за появата на диаманти на ледените гиганти е изложена преди няколко десетилетия – и оттогава многократно се потвърждава както от изчисления, така и експериментално.
Кой е най-богатият човек, живял някога?
През 2017 г. тя почти успя да бъде доказана от специалисти от същата SLAC лаборатория в Калифорния. Тогава те използваха оптичния лазер Matter in Extreme Conditions (MEC), но сега – с помощта на ново прецизно оборудване – процесът на превръщане на въглерода в диаманти е изучен много по-подробно.
Откриха 552-каратов жълт диамант в Канада
Учените знаят сравнително малко за Уран и Нептун – най-отдалечените планети на нашата Слънчева система. И двете са толкова далеч от Земята, че само космическата сонда „Вояджър 2“ успя да ги достигне – но тя просто прелетя покрай тях, тъй като нямаше задача да изучава отблизо тези планети. https://bgnesagency.com/
2. Досега най-скъпият от продадените на търг и купени скъпоценни камъни в настоящето е синият диамант „Син Опенхаймер„, кръстен на собственика си Филип Опенхаймер, който е внук на основателя на компанията „Де Беерс“ Ърнест Опенхаймер. Камъкът е 14,62-каратов и бе купен за 57,6 милиона щатски долара на търг на „Кристис“ в Женева през май 2016 г. от неизвестен частен колекционер.
3. На трето място е синият диамант „Синя луна„. Той беше продаден на 11 ноември 2015 г. на търг на „Сотбис“ в Женева за 48,63 милиона щатски долара. Открит е в мината Кулинан в РЮА през януари 2014 г. от служители на компанията за добив на диаманти „Патра дайъмъндс“, която е собственик на мината. Купувачът беше хонконгският магнат Джоузеф Лау, който реши да го подари на 7-годишната си дъщеря Жозефин, припомнят от БТА.
4. Четвъртото място принадлежи на безименен розов диамант, впоследствие наречен „Розовия граф“ – 24,78 карата. Той беше продаден на 16 ноември 2010 г. на търг на „Сотбис“ в Женева за 46,16 милиона щатски долара. Негов купувач беше известният лондонски бижутер Лорънс Граф.
5. На 12 ноември 2013 г. на търг на „Кристис“ в Женева за 35,5 милиона щатски долара беше продаден най-големият в света оранжев диамант – 14,82 карата. Камъкът прилича на голям бадем.
6. На 20 ноември 2014 г. на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк за 32,6 милиона щатски долара беше продаден син диамант от 9,75 карата. Той беше изложен заедно с частна колекция на американския филантроп Пол Мелън (1907-1999). Купи го жител на Хонконг, който го нарече „Зоуи“.
7. На 5 април 2016 г. в Хонконг аукционна къща „Сотбис“ продаде на неизвестен купувач за 32 милиона долара синия диамант „Де Беерс милениъм джуъл 4„. Редкият камък с овална форма и синкав оттенък е 10,1 карата. Той бил намерен в края на 90-те години на XX в. в мината Кулинан в РЮА.
8. На 17 май 2016 г. на търг на „Сотбис“ в Женева за 31,5 милиона щатски долара беше продаден безименният яркорозов диамант с форма на капка от 15,38 карата. Купувачът беше от азиатска страна.
9-10. Девето и десето място делят едновременно два камъка, продадени за 30 милиона щатски долара.
На 7 декември 2013 г. на търг на „Сотбис“ в Хонконг беше продаден овален 118,28-каратов диамант, открит през 2011 г. в РЮА. Купувачът е неизвестен.
На 12 май 2015 г. „Сотбис“ продаде за 30 милиона щатски долара пръстен на „Картие“ с ярък 25,59-каратов рубин и два диаманта в Женева.
- ДОБРУДЖАНЦИ
- НДТ – НОВА ДОБРУДЖАНСКА ТРИБУНА – NDT NEWS
- ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
- ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
- МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
- КОТКИТЕ НА ДОБРИЧ
- БЪЛГАРИТЕ
- ОБЩИНА ГРАД ТЕРВЕЛ
- ОБЩИНИ ШАБЛА И КРУШАРИ
- РИБОЛОВ
- ГЮВЕЧ
- БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
- България – Китай 中国–保加利亚
- ВСИЧКО НАКУП В PINTEREST
- ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА: жени – пари – власт