Англия впечатли в първия си мач от световното първенство в Катар, след като в двубоя си от група Б срази Иран с 6:2. Трите Лъва определено се забавляваха, но и не получиха кой знае какъв отпор от съперника.

Хората на Гарет Саутгейт имаха сериозно предимство и вкараха три гола още до почивката, въпреки че не играеха в кой знае колко високо темпо. Класата им определено обаче, бе по-висока и това се усети през целия мач.

Джуд Белингам даде началото, а след  това набързо се разписаха Букайо Сака и Рахийм Стърлинг. След паузата Сака се разписа отново, а след като иранците върнаха един гол, Маркъс Рашфорд и Джак Грийлиш също вкараха, за да дойде и късна дузпа за Иран. Съдията пък даде общо 27 добавени минути към двете полувремена.

Както английските медии предвидиха, Саутгейт започна със схема 4-3-3, а Хари Магуайър и Джуд Белингам стартираха. Сред останалите нямаше изненади. За Иран Сардар Азмун от Байер Леверкузен бе на пейката заради здравословен проблем.

Англичаните имаха инициативата още от първите минути, но темпото не бе много високо. В 3-ата минута при корнер Магуайър откровено бе задаръжан с ръце и поиска дузпа, но реферът подмина ситуацията.

Малко по-късно Кейн бе изведен отдясно и центрира добре, но на далечната греда Магуайър засече неточно, а и положението не бе лесно. Последва забавяне от няколко минути заради сблъсък между вратаря на Иран и защитник.

Паузата продължи поне 7-8 минути, а малко след като играта бе  подновена, вратарят  на Иран все пак трябваше да бъде заменен. В следващите минути англичаните не успяваха да изострят особено играта. В 27-ата Сака стреля, но слабо и за вратаря на Иран нямаше проблеми.

В 30-ата минута англичаните разиграха добре отдясно и Маунт получи на добра позиция, но стреля встрани. Може би най-доброто положение за европейците до момента. Малко след това Англия бе още по-близо. Трипиър центрира от корнер и Магуайър засече, но в напречната греда! Късмет за Иран.

В 35-ата минута обаче, нямаше какво да помогне на азиатците. Хубава атака отляво завърши с отлично центриране на Люк Шоу, а в наказателното поле Джуд Белингам засече с глава и намери далечния ъгъл. СТрахотен първи гол за младока за Англия и предимство за неговия тим!

Това успокои англичаните, които запазиха контрола, а в края на полувремето си гарантираха и победата. В 43-ата минута след корнер Магуайър свали с глава към Сака, който стреля отлично от въздуха и опъна мрежата след лек рикошет.

Реферът даде 14 минути продължение на първото полувреме и още в първите секунди от тях Англия вкара отново. Кейн овладя и се измъкна отлично отдясно, за да подаде пред вратата, където Рахийм Стърлинг нямаше как да пропусне! 3:0 за Трите лъва!

Карлош Кейрош направи тройна смяна на почивката, а иранците заиграха по-активно. Това обаче не стресна Англия и тимът остана спокоен, като продължи да разиграва добре.

В 62-ата минута Англия стигна до нов гол. Сака получи от Стърлинг, остана твърде свободен в наказателното поле, нагласи си топката на левия крак и я прати в мрежата с удар по земя.

Все пак малко след това и Иран вкара. Тареми се измъкна от защитниците на Англия в пеналта, получи добра топка и с мощен шут под гредата реализира. Малко след това Магуайър получи някаква травма и напусна, а Саутгейт направи още няколко смени.

Именно влезлият от пейката Маркъс Рашфорд набързо се записа сред голмайсторите, когато получи на скорост отдясно, смени посоката и спокойно реализира с левия крак за 5:1.

След това двубоят се доиграваше, макар че англичаните запазиха настроението в играта си и Рашфорд можеше да вкара отново. Голът все пак дойде в самият край, когато Калъм Уилсън се измъкна зад защитата на съперника, напредна и пусна встрани към свободния Джак Грийлиш, който вкара на празна врата.

Съдията от Бразилия пък тотално се престара и даде 10 добавени минути след края на 90-те минути. Малко преди те да изтекат Иран удари греда, а в 101-ата минута последва намеса на ВАР и спорна дузпа за Иран, която Тареми вкара и оформи крайния резултат.

Стартът за Англия обаче, едва ли можеше да е по-добър и тимът на Саутгейт ще чака с нетърпение сблъсъка със САЩ в петък. В Иран пък трябва да си извадят доста поуки. Азиатците пък допуснаха една от най-тежките си загуби на световно и остават без победа срещу европейски тим на финали – 2 равни и 7 загуби.

Англия – Иран    6:2

1:0    Белингам 35
2:0    Сака 43
3:0    Стърлинг 45+1
4:0    Сака 62
4:1    Тареми 65
5:1    Рашфорд 72
6:1    Грийлиш 90
6:2    Тареми 103 дузпа

Англия: Пикфорд, Трипиър, Стоунс, Магуайър (70 Дайър), Шоу, Белингам, Райс, Сака (71 Фодън), Маунт (71 Грийлиш), Стърлинг (71 Рашфорд), Кейн (76 Уилсън)
:Иран Бейранванд (19 С. Хосейни), Мохарами, Пуралиганджи, Чешми (46 Езатолах), М. Хосейни, Мохамади (63 Тораби), Нуролани, Карими (46 Канаанизадеган), Хайсафи, Дажаханбанкш (46 Голизадех), Тареми